O Senát bojují i čtyři neúspěšní prezidentští kandidáti z minulého roku. Pojďme se ve čtvrtečním volebním deníku podívat na jejich šance. Je možné, že se nakonec do horní komory parlamentu nedostane favorizovaný Jiří Drahoš, podobně jako propadl v druhém kole prezidentské volby, kde se také zprvu jevil proti Miloši Zemanovi jako favorit? A jak si stojí šance ostatních - Marka Hilšera, Pavla Fischera a Jiřího Hynka?  

Jiří Drahoš kandiduje v obvodu Praha 4. Těží z toho, že ho díky prezidentské volbě znají úplně všichni. Jeho handicapem ovšem je, že všichni také vědí, že se do finále nedostal díky kdovíjakým politickým kvalitám, ale jen jako "ten, kdo může nejspíš porazit Zemana". Což bylo, jak známo, uvažování, které se nezemanovskému táboru hrubě vymstilo. Drahoš nebyl dostatečně přesvědčivý, nakonec nedokázal na svou stranu dostat ani všechny nezemanovské voliče, takže na Hradě teď máme to, co tam máme.

Senát je sice něco jiného, proti Drahošovi nestojí nikdo, kdo by se alespoň vzdáleně přibližoval formátu Miloše Zemana. Drahošovy slabiny ale nikam nezmizely. Stále to není osobnost, která by dokázala strhnout davy. A ani kampaň se ne a ne zbavit jisté tuhosti. Například jeho typický tweet dnes vypadá zhruba takto:

Ne, lituji, to opravdu voliče neuvrhne do extatického nadšení. A ani Drahošovo aktuální heslo "Společně pro Česko" nezní nějak chytlavě. Nápadně to připomíná slogan Hillary Clintonové "Stronger Together" - víme jak s ním dopadla.

Ale přesto je Jiří Drahoš stále favoritem. Rovnice "znám ho, tedy ho budu volit" zřejmě přebije všechno.

Už proto, že jeho protikandidáti opravdu nejsou žádní lumeni. Širší veřejnosti je známá vlastně jen dosavadní senátorka Eva Syková, zvolená za ČSSD a nyní obhajující křeslo v barvách ANO. Souboj bude pikantní, protože jeho aktéry spojuje dlouholetá upřímná nenávist. Drahoš Sykovou kdysi porazil v boji o místo šéfa Akademie věd a po skandálu s léčbou kmenovými buňkami ji vyhodil z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny. Vyhrocené soupeření už vydalo pozoruhodné plody. Syková se například postarala o nejvíc "chucpe" moment celé letošní kampaně, když prohlásila, že Drahoše budou ovládat miliardáři. Od ženy, která kandiduje za Andreje Babiše, miliardáře, jenž ve svém hnutí ovládá úplně všechno, to opravdu sedí.     

Drahoš tedy zřejmě uspěje, přičemž pravděpodobnost lze odhadnout na 75 procent.

Jeho okolí každopádně považuje Senát za předstupeň k druhému pokusu o dobytí Pražského hradu, kde profesora už už vidí. V tomto případě bych si dovolil jejich nadšení mírnit, protože když narazí na někoho opravdu výrazného, může se mu přihodit totéž, co v souboji s Milošem Zemanem. Senát může být pro Jiřího Drahoše politický strop.

A teď tedy k dalším bývalým prezidentským kandidátům - v pořadí pravděpodobnosti, že v Senátu uspějí.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Může se Pavel Fischer stát českým Emmanuelem Macronem?
  • Dá se Marku Hilšerovi věřit, že mu "vadí rostoucí vliv populistů a extremistů ve společnosti"?
  • A co Jiří Hynek, který v prezidentských volbách prosazoval heslo: "Pro tátu - pušku do ruky"?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se