Kůrovec sám nepřestane. Často se zastaví, až když mu dojde potrava. "Třeba s rozvojem genetického inženýrství a jiných nových metod budeme jednou schopni vypnout kůrovci nějaké geny," říká v rozhovoru pro HN profesor Miroslav Svoboda z České zemědělské univerzity.

Způsoby, jakými se lesy dokážou vyrovnat s kalamitami, studuje už roky. Během krátké doby se podle něj nepodaří najít účinnou metodu, jak s kůrovcem bojovat. Lidé by podle něj měli změnit pohled na českou krajinu - nevidět ji pouze jako zdroj peněz.

Odhady těžby dřeva napadeného kůrovcem jsou pro příští rok děsivé, mluví se o desítkách milionů kubíků dřeva. Překvapuje vás to?

Nepřekvapuje. Vývoj za poslední dva roky bohužel potvrdil to, co si vědecká komunita myslela už před deseti lety. A dokazují to i trendy z jiných částí Evropy. Bylo zřejmé, že dříve nebo později to přijde i k nám. Nikdo neposlouchal, ani ministerstvo zemědělství nebylo ochotno změnit legislativu a podpořit jiné způsoby hospodaření. Nikdo nebral v potaz slova vědců. Teď už je pozdě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.