České lesy se potýkají s mimořádnou kůrovcovou kalamitou, jakou žijící odborníci nepamatují, a záchrana české krajiny se podle vlády neobejde bez pracovníků ze zahraničí. Potřeba jich jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce tisíce a momentálně se řeší, jak je do Česka co nejrychleji dostat. Vládní plán nyní začíná získávat jasnější obrysy.

Nejpravděpodobnější cestou jsou sezonní víza, která se pracovníkům udělují na šest měsíců. Pro HN to po jednáních s ministry a premiérem v demisi uvedla šéfka odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná. "Lovit" se budou pracovníci na Ukrajině.

"Jejich příjezd však záleží na tom, kdy je seženeme. V případě, že by se zaměstnanci na Ukrajině pro Lesy České republiky našli příští týden, musíme rozjet společně s ministerstvem zemědělství přípravu na hromadnou žádost o nábor," popisuje Novotná s tím, že žádost pak dokážou úřady vyřídit do dvou měsíců, takže dělníci by mohli nastoupit v červenci.

Lesy ale vyžadují pomoc okamžitě. "Potřebujeme je hned, protože teď se kůrovec rojí," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesy podle ní shánějí jak kvalifikované odborníky na těžbu dřeva, tak nekvalifikovanou pracovní sílu. "Podstatnou část těchto pracovníků tvoří lidé, kteří vyhledávají kůrovce," vysvětlila Jouklová s tím, že napadené stromy je potřeba rozpoznat, označit a co nejdříve pokácet, aby se brouk nešířil dál.

Zdůraznila, že zhruba stovka pracovníků, kterou Lesy ČR potřebují, představuje jen zlomek z celkového personálního nedostatku. Mnohem více lidí podle ní postrádají firmy, které mají s Lesy ČR uzavřené smlouvy o těžbě dřeva. "Podle odhadů chybí na straně dodavatelů prací asi dva tisíce lidí," dodala mluvčí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.