Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek přichází s obnoveným návrhem zákona, který umožní kontrolu nad lobbisty. Lidé či firmy, kteří vyjednávají s politiky v zájmu byznysových skupin, by museli být registrováni v seznamu a dodržovat další pravidla vyjednávání. Za přestupky proti těmto pravidlům návrh počítá s pokutou až do výše 100 tisíc korun, v případě lobbistů bude také možné uložit správní trest zveřejnění přestupku nebo zákaz lobbistické činnosti až na dobu tří let.

Cílem návrhu je podle Kněžínka odlišení legitimního a přínosného lobbování v podobě předávání informací veřejným funkcionářům za účelem prosazení například změny zákona od zákulisního a tím pádem záměrně netransparentního lobbování, mnohdy za hranou zákona. V registru by měli být povinně uvedeni nejen lobbisté, ale i ti, na které jejich snahy míří.

"Jak lobbisté, tak lobbovaní budou mít povinnost sami do registru vkládat čtvrtletní zprávy, které budou obsahovat zákonem požadované údaje. Zprávy budou veřejně přístupné, což umožní snadnou kontrolu veřejnosti nad jejich obsahem," stojí v návrhu.

"V současné době nejsou pro lobbing v České republice nastavena žádná pravidla a jako takový je vnímán často velmi negativně," píše Kněžínek v předkládací zprávě.

Dohlížet na vše má Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co na návrh zákona říkají odbory?
  • Jak by ho upravili piráti?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se