Podivný závěr má kauza kolem využívání služebního vozu hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové jejím manželem.

Jak v minulém týdnu upozornil server Seznam zprávy, muž středočeské hejtmanky Jakub Pokorný využíval skoro denně k soukromým cestám luxusní limuzínu Škoda Superb, kterou má hejtmanka k dispozici jako služební auto. Podle Seznamu vůz využíval k tomu, aby se dopravil do svého kadeřnického salonu vzdáleného necelé dva a půl kilometru od domu.

Jermanová už v minulém týdnu zaslala redakci Seznam zpráv prohlášení, ve kterém uvádí, že je vše v pořádku. Podle smlouvy, kterou uzavřela s krajem, má k dispozici dvě služební auta, z nichž jedno smí řídit i její manžel, který jí o víkendech dělá řidiče na služebních cestách po kraji.

Žádný z ostatních hejtmanů ale podobně nastavené podmínky užívání služebních vozů nemá. V některých krajích mohou hejtmani přenechat řízení služebního automobilu příbuznému, podmínkou však je, že je hejtman ve vozidle. V jiných krajích je však řízení služebního vozu jinou osobou zakázáno. Náklady na soukromé cesty hradí hejtmani z vlastních finančních prostředků.

Vyplývá to z ankety mezi krajskými úřady. 

Pokorná Jermanová nakonec na pondělní 13. hodinu ohlásila tiskovou konferenci, kde vše vysvětlí. Výsledkem je ale jen krátké prohlášení jejího manžela, které si můžete prohlédnout na níže uvedeném tweetu.

"Tyto jízdy musíme vykazovat a samozřejmě uhradit náklady, které za dobu užívání činily 29 826 korun na pohonných hmotách a 3719 korun úřadu," uvedl na tiskové konferenci také Pokorný.