Sněmovní volby by v červenci vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 30 procent hlasů. Pro druhou ODS by hlasovalo 14 procent voličů a třetí piráti by získali 11,5 procenta. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median. Do sněmovny by se dostalo celkem osm politických stran a hnutí.

Oproti červnovému modelu agentury Median je aktuální výsledek hnutí ANO o 1,5 procentního bodu slabší. Naopak ODS si o stejný díl polepšila a podpora pirátů zůstala beze změny.

O pozici čtvrtého nejsilnějšího subjektu ve sněmovně by se v červenci dělili komunisté s ČSSD a hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Všem třem stranám přisuzuje model shodně 8,5 procenta hlasů.

Lidovce by ve volbách podpořilo 5,5 procenta voličů. Volební výsledek TOP 09 by byl o půl procentního bodu nižší. Do sněmovny by se zřejmě nedostali Starostové a nezávislí (STAN) se čtyřmi procenty. zeleným model přisuzuje 2,5 procenta.

Ochotu jít k volbám v červenci vyjádřilo 62,5 procenta respondentů. To by znamenalo zhruba stejnou volební účast jako při volbách do sněmovny v roce 2017.

Průzkum agentury Median se konal od 27. června do 23. července. Zapojilo se do něj 1235 respondentů ve věku 18 a více let.

Související