Poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček nepodpořil vládu ANO a ČSSD proto, že se neztotožnil s jejím programovým prohlášením v oblasti bezpečnosti. Své důvody vysvětloval v pátek svým spolustraníkům. Vedení KSČM jeho vysvětlení přijalo a Ondráček zůstane garantem strany pro bezpečnostní problematiku, řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Novinářům Ondráček řekl, že kdyby na jeho hlasu vláda skutečně závisela, k hlasování by přišel.

Ondráček uvedl, že jeho důvody byly osobní. "Kdy jsem se zcela neztotožnil s tím, jak znělo programové prohlášení," uvedl. Mezi programovým prohlášením menšinové vlády ANO z ledna a současného kabinetu ANO a ČSSD není podle něj příliš rozdílů. Zmínil i to, že dosud nezná odborné kapacity nového ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) v bezpečnostní problematice.

Poslanec odmítl spekulace, že jeho postoj k vládě souvisel s tím, že ANO přispělo k jeho konci v čele sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů letos na jaře. 

Ondráček patří k poslancům KSČM, kteří mají ke spolupráci s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše velké výhrady, k tomu, že vládu nepodpoří, se podle kolegů zřejmě rozhodl definitivně až během úterý. 

Na svém Facebooku Ondráček ve čtvrtek napsal, že celou dobu jednání dolní komory o důvěře vlády byl ve sněmovně a na hlasování mohl kdykoli přijít. "Nebyl jsem ani opilý či jinak indisponovaný," ohradil se proti některým spekulacím. Novinářům řekl, že by nedopustil situaci, že by kvůli jeho absenci kabinet důvěru nezískal. "Pokud by taková situace nastala, k hlasování bych došel. Byl jsem na to připraven," uvedl s poznámkou, že to by ale svědčilo o nízké síle kabinetu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip ve středu v komentáři k rozhodnutí sociálního demokrata Milana Chovance nehlasovat pro vládu uvedl, že kdyby se to stalo mezi komunisty, požádal by dotyčného, aby rezignoval na stranické funkce. Ondráček je členem širšího vedení KSČM.

Filip krátce před jednáním o Ondráčkovi řekl, že by podle jeho názoru měl zvážit své členství ve výkonném výboru strany. Po zasedání však uvedl, že to nikdo nenavrhl. Ondráček uvedl, že setrvání ve stranickém orgánu zvážil a zůstane v něm. O věci chce mluvit s krajským výborem, který ho do širšího vedení strany nominoval.

Babišův kabinet získal ve dvousetčlenné dolní komoře 105 hlasů od zákonodárců ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 91 poslanců ODS, pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Čtyři poslanci se hlasování nezúčastnili. K vyslovení důvěry stačila nadpoloviční většina přítomných poslanců. Z vládních zákonodárců odmítl vyslovit Babišovu kabinetu důvěru jen bývalý úřadující předseda sociální demokracie Chovanec, který se jednání nezúčastnil. Kvůli pobytu v zahraničí chyběl i poslanec ANO Jiří Mašek. Z opozičního tábora nebyl přítomen jen Petr Pávek (STAN).

Související