Bývalý předseda ČSSD Milan Chovanec nabídl poslaneckému klubu sociálních demokratů, aby bez jeho účasti rozhodl o jeho případném vyloučení. Poslanci vyloučení nepožadovali. "Pokud by mě z klubu vyloučili, tak bych se mandátu okamžitě vzdal," řekl Právu. Už na krajském výkonném výboru avizoval, že je připraven tuto cenu zaplatit.

Chovanec Právu také vysvětlil, proč vládu při o důvěře hlasování nepodpořil i přesto, že podepsal koaliční smlouvu. Body smlouvy totiž podle něj nejsou naplněny. "V koaliční smlouvě například je, že má mít ČSSD pět členů vlády. Ale já jich pět tedy neviděl, viděl jsem jen čtyři," uvedl.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka v pátek sdělil, že sociální demokracie Chovance z klubu ani strany vylučovat nebude. 

Chovanec se ze středečního jednání, které se protáhlo až do čtvrtečních ranních hodin, omluvil. Vládu odmítl někdejší ministr vnitra podpořit kvůli tomu, že musela spoléhat na hlasy KSČM. Kritizoval i podmínky, které vyjednalo současné vedení ČSSD s ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček následně uvedl, že ho Chovancovo rozhodnutí zklamalo, stejně jako zbytek klubu podle něj měl respektovat výsledky vnitrostranického referenda.

Chvojka ve středu odmítl, že by Chovance měl klub vylučovat. "Každý poslanec má volný mandát, koná ho podle svého vědomí a svědomí a já ho za to nechci jinak dehonestovat," konstatoval Chvojka. V pátek Chvojka stanovisko zopakoval. "Platí, že Milana Chovance nebudeme za jeho názor vylučovat ani ze strany, ani z klubu. Tato záležitost je pro poslanecký klub ČSSD uzavřená," napsal v textové zprávě.

Chovanec bude podle Chvojky podporovat vládní zákony ve sněmovně, i když pro kabinet nehlasoval. "On má prostě problém s touto vládou, ale to neznamená, že by měl mít problém s dobrými zákony, které tato vláda bude předkládat do sněmovny," uvedl ve středu Chvojka. Chovanec Právu řekl, že bude podporovat návrhy, které budou v souladu s programem ČSSD.