Stovky českých obcí a škol a také desítky státních institucí marně čekají na zákon, který vyjasní a případně "změkčí" pravidla ochrany osobních údajů. Ta zavedlo evropské nařízení známé jako GDPR. Poslanci však s jeho přijetím otálejí.

Státní instituce dnes například nevědí, jaká pokuta je čeká, pokud budou s citlivými daty nesprávně nakládat. Podle evropských pravidel je může chyba stát až půl miliardy korun, čeští zákonodárci mohou pokuty omezit. Právní nejistotu pociťují také novináři. Obávají se, že by jim nařízení mohlo bránit při práci. Někteří experti z legislativní praxe však namítají, že jsou takové obavy zbytečné.

"Je pravda, že zákonodárci mají v konkrétních bodech možnost zavést výjimky. Většinou se ale jedná o oblasti, které jsou již dnes ošetřené českou právní úpravou, v případě médií se jedná především o tiskový zákon a občanský zákoník," řekl v rozhovoru pro HN například Filip Horák z advokátní kanceláře KPMG Legal.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.