Brněnský advokát, insolvenční správce a manžel budoucí ministryně spravedlnosti Taťány Malé Ondřej Malý říká, že s mikroúvěry, které poskytovala jeho společnost Swisscredit, už dávno skončil. A vymazání jeho manželky ze společné firmy, která má podíl v podniku OK Insolvence, prý nesouviselo s její ambicí stát se ministryní spravedlnosti.

Vaše žena jako budoucí ministryně spravedlnosti je kritizována za to, že vámi vlastněná firma Swisscredit poskytovala krátkodobé úvěry, které bývají často příčinou pádu lidí do dluhové pasti. Podle výkazu zisků a ztrát ze sbírky listin k 31. 12. 2001 poskytla vaše firma Swisscredit, která má sídlo v Dubňanech v okrese Hodonín, krátkodobé půjčky ve výši 1,25 milionu korun. Další údaje ale chybí.

Je to možné. Konec našeho poskytování těchto půjček je někdy v roce 2002 nebo 2003. Měli jsme v té době v rodině tragickou událost, která sice s firmou vůbec nesouvisela, ale souvisela obecně s dluhy, a já se poté rozhodl, že tyhle věci opustím. Dál už to nechci rozvíjet.

A firma Swisscredit je tedy zhruba od roku 2003 mrtvá?

My jsme na to s bývalou manželkou (společnice Vladimíra Malá – pozn. red.) v rámci rozdělení majetku pozapomněli. Někdy je ta komunikace po rozvodu složitější a je jednodušší podat každý rok nulové daňové přiznání, i když vlastně nevyvíjíte žádnou činnost.

Kdyby v tom bylo to, co se stále hledá, tak by někdo měl zadat do insolvenčního rejstříku nebo nějakým správcům dotaz, jestli firma Swisscredit někdy, ať už za účinnosti konkurzního zákona, nebo insolvenčního zákona, přihlásila byť jedinou korunu pohledávek. A vzhledem k tomu, že jsem jediný jednatel a nikdy jsem žádnou přihlášku nedal, tak by se muselo logicky dospět k závěru, že se ty půjčky neposkytují, protože delikvence ve splácení půjček je dnes poměrně vysoká a logicky by tam někde nějaká přihláška musela být.

Jak dlouho jste tedy krátkodobé půjčky do 75 tisíc poskytovali? Od založení firmy, tedy od roku 2000, celkem zhruba tři roky?

Skončili jsme v letech 2002 až 2003 a já nevidím důvod, proč bych vám o tom měl dávat další informace.

S nynější manželkou jste se v té době už znali?

Ne, i proto to s ní nijak nesouvisí.

Kdy jste se vlastně brali?

Nezlobte se, na to nebudu odpovídat. Máme přísnou ochranu osobních údajů, datum mého sňatku není veřejná informace. Ale fakticky se ta činnost třináct či více let nedělá, a už jsem ji dokonce dal i škrtnout z obchodního rejstříku. Je to už vymazáno.

Viděl jsem, datum výmazu je z minulého čtvrtka 21. června. Letos v květnu jste vy osobně získal 24 procent a společnost All 4 Law, kterou jste až do letošního 15. června vlastnil s manželkou, jedno procento ve společnosti OK Insolvence v.o.s. z Nového Jičína. Co ta společnost přesně dělá?

Ptáte se mě a odpověď znáte. V předmětu činnosti je to zapsáno. OK Insolvence je insolvenční správce ve smyslu zákona o insolvenčních správcích. Tečka. Vše důležité je v obchodním rejstříku a je to ještě transparentnější, než kdybych byl insolvenční správce já sám.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč byla podle svého muže Taťána Malá vymazána jako společnice z firmy All 4 Law a proč byl vymazán předmět podnikání poskytování hotovostních půjček do 75 tisíc?
  • Má Taťána Malá dostatečné vzdělání a kvalifikaci pro funkci ministryně spravedlnosti?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se