Více než 23 miliard korun ročně, které nemocnice utratí za léčiva, zůstávají mimo kontrolu veřejnosti. HN zjistily, že nemocnice v registru smluv sice zveřejňují celkové ceny nákupů zboží, konkrétní ceny jednotlivých položek ale sdělit odmítají. Zakrývají tak možnost kontroly, zda nenakupují příliš draze. Iniciátor vzniku registru smluv, poslanec STAN Jan Farský přitom tvrdí, že takto zveřejněná smlouva by správně neměla vůbec platit.
 
Registr smluv funguje naplno už skoro rok. Nemocnice stále odmítají zveřejňovat skutečné ceny léků, za které nakupují. Tvrdí, že jde o obchodní tajemství. Co tomu říkáte?

Smlouva, ze které není možné vyčíst jednotkovou cenu zboží, je podle mě neplatná. Nemocnice totiž nezveřejňuje informace v rozsahu, který ukládá zákon. Kdyby se někdo rozhodl dát tuto záležitost k rozhodnutí soudu, tak by měl podle mého názoru šanci na úspěch.

Kdo by podle vás měl takový podnět k soudu podat?

Největší zájem by na tom měly mít zdravotní pojišťovny, které péči platí. Jsou to právě pojišťovny, které by měly nechávat smlouvy nemocnic rozkrýt, aby zjistily, jestli neplatí zbytečné peníze navíc.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.