Minulý týden vláda schválila novelu zákona o obchodních korporacích. Podle nové úpravy, kterou ještě musí schválit zákonodárci, bude možné zrušit společnosti, jež nezveřejnily výkazy za dva uplynulé roky. Cílem ministerstva spravedlnosti, které návrh představilo je zbavit se neaktivních firem, které by časem mohly posloužit jako takzvané bílé koně pro finanční podvody.

Místopředseda pirátů Jakub Michálek s návrhem souhlasí, chce ale navíc ulehčit podnikatelům od byrokratické zátěže tím, že by výkazy museli dodávat pouze na finanční úřad. "Poctivému podnikateli, který dokumenty zveřejňuje, to ušetří práci. Nepoctivý podnikatel bude vždy vystupovat proti tomu, aby se údaje zveřejňovaly," říká Michálek.

Aktivní firmy podle něj návrh ministerstva nedonutí plnit svou povinnost, protože ta není soudy dostatečně vymáhána. Podle únorového průzkumu společnosti Bisnode nezveřejňují své výkazy více než dvě třetiny firem.

Jaký je váš názor na zpřísňování pravidel pro zveřejňování výkazů v obchodním rejstříku?

Myslím, že to je naprosto správně, protože těch organizací, které vznikají a nevykazují žádnou činnost nebo jsou to nějaké podivné schránky, je strašně moc. Je potřeba je efektivně likvidovat.

Neohrozí to i aktivní firmy?

Myslím si, že ne. Soud už dnes může zrušit spoustu firem a vlastně se k tomu téměř vůbec nepřikračuje. V extrému mohou být firmy, které nezveřejní účetní závěrky i zrušeny, ale téměř se to nekontroluje. V okamžiku, kdy firma podstatným způsobem porušuje zákon, tak taky může být zrušena. Ale to jsou naprosté výjimky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.