Minulý týden vláda schválila novelu zákona o obchodních korporacích. Podle nové úpravy, kterou ještě musí schválit zákonodárci, bude možné zrušit společnosti, jež nezveřejnily výkazy za dva uplynulé roky. Cílem ministerstva spravedlnosti, které návrh představilo je zbavit se neaktivních firem, které by časem mohly posloužit jako takzvané bílé koně pro finanční podvody.

Místopředseda pirátů Jakub Michálek s návrhem souhlasí, chce ale navíc ulehčit podnikatelům od byrokratické zátěže tím, že by výkazy museli dodávat pouze na finanční úřad. "Poctivému podnikateli, který dokumenty zveřejňuje, to ušetří práci. Nepoctivý podnikatel bude vždy vystupovat proti tomu, aby se údaje zveřejňovaly," říká Michálek.

Aktivní firmy podle něj návrh ministerstva nedonutí plnit svou povinnost, protože ta není soudy dostatečně vymáhána. Podle únorového průzkumu společnosti Bisnode nezveřejňují své výkazy více než dvě třetiny firem.

Jaký je váš názor na zpřísňování pravidel pro zveřejňování výkazů v obchodním rejstříku?

Myslím, že to je naprosto správně, protože těch organizací, které vznikají a nevykazují žádnou činnost nebo jsou to nějaké podivné schránky, je strašně moc. Je potřeba je efektivně likvidovat.

Neohrozí to i aktivní firmy?

Myslím si, že ne. Soud už dnes může zrušit spoustu firem a vlastně se k tomu téměř vůbec nepřikračuje. V extrému mohou být firmy, které nezveřejní účetní závěrky i zrušeny, ale téměř se to nekontroluje. V okamžiku, kdy firma podstatným způsobem porušuje zákon, tak taky může být zrušena. Ale to jsou naprosté výjimky.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč by měly firmy podle Michálka vlastně zveřejňovat výkazy?
  • S jakým dalším návrhem přichází?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se