Když server Podnikatel.cz vydal článek o tom, že ministerstvo financí hájí změny EET chybnými výpočty, spustila se pod ním diskuse, do níž se zapojil i uživatel s přezdívkou Kusaj. Ten urážel odpůrce elektronické evidence tržeb. Psal přitom z IP adresy ministerstva financí.

Šéfredaktor serveru Podnikatel.cz Michael Hovorka napsal HN, že po konkrétní identitě uživatele redakce dále nepátrala, zarazil ho však způsob komunikace, ke které se zřejmě pracovník ministerstva financí uchýlil.

Ostatní diskutující napadal slovy, že "žvatlají nesmysly" a "že už slyší blížící se sestřičky s doktorem, kteří jim seberou mobil a dají jim silnější prášky". Své komentáře ukončil radou, aby "šli raději hajat".

To bylo důvodem, proč redakce serveru Podnikatel.cz zveřejnila komunikaci na sociální síti Twitter.

Podle Hovorky již v redakci zaznamenali několik případů, kdy diskutující komentovali články z IP adresy ministerstva financí, ale nezabývali se tím, pokud byla diskuse věcná.

IP adresa

Podnikatel.cz má k dispozici celou IP adresu, ze které uživatel psal, čtenářům zveřejňuje její část - 185.16.181.---. Je tak možné dohledat si jejího vlastníka. Na adresách 185.16.181.0 až 185.16.181.255 provozuje síť ministerstvo financí.

Vedoucí oddělení tiskového a zahraničního protokolu ministerstva financí Michal Žurovec uvedl, že incident zaregistroval. Upozornil však, že zmíněnou IP adresu používá 20 tisíc uživatelů nejen na ministerstvu, ale možná i na finančních úřadech.

Podle něj se neděje pouze ve státní správě, že když "lidé pracují na počítači, tak se zapojí do nějaké diskuse, prostě tam vyjádří nějaký názor". Nikdo se tomu ale nevěnuje, protože ministerstvo financí nemá žádné "oddělení internetových diskutérů".

Mluvčí resortu Filip Běhal doplnil, že nikdo ze zaměstnanců ministerstva nemá v náplni práce účast v internetových diskusích.

Pokud šlo v tomto případě o příspěvek zveřejněný z některého ze zařízení v majetku ministerstva financí, autor prý nevystupoval z pozice zaměstnance resortu a nevyjadřoval jeho oficiální postoje.

K tomu, zda se bude ministerstvo situací zabývat či z ní vyplynou nějaké kárné postihy, se mluvčí nevyjádřil.

Odborníci HN potvrdili, že danou IP adresu teoreticky mohou mít tisíce zaměstnanců ministerstva financí kdekoliv v republice. Diskutujícím pracovníkem ministerstva tak zřejmě mohl být kdokoliv.