Žádný jiný politik v Česku dnes tolik neželí zvyku prezidenta Miloše Zemana nepoužívat mobilní telefon než kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche. I když by s ním potřeboval nutně mluvit, nemá se mu kam dovolat. Složitě tak hledá cestu k hlavě státu přes jeho pobočníky, ale i tady zatím naráží na neprostupnou zeď. Zeman se ostře postavil proti jeho nominaci do vlády, kvůli neochotě se setkat však Poche ani veřejnost přesně nevědí proč. Jisté náznaky tu jsou a sázky podle nich stojí vysoko. Poche rozhodně své úsilí nevzdává a dál na rozhovoru s prezidentem trvá.

Padnout si do oka

I když se to kvůli jeho mladistvému vzhledu nezdá, Miroslav Poche patří mezi ostřílené veterány zdejší politiky. V sociální demokracii působí dvacátým rokem, zkušenosti sbíral mimo jiné jako spolupracovník prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. Při jeho pokusu o opětovný návrat na scénu mu v roce 2000 pomáhal se senátní kandidaturou, sestavoval tým mladých lidí, kteří měli tvořit jeho zázemí pro úspěšné dobytí horní komory.

V novém Respektu najdete
Komentář: Zabit a znovu vzkříšen. Ukrajinci vyslali signál, že vraždit novináře nebude tak lehké jako dosud
 
Téma: Svět se zbláznil... a zoufale hledá účinný lék na globální epidemii duševních nemocí
 
Agenda: O co jde Zemanovi ve sporu o post ministra zahraničí
 
Profil: Podivuhodný případ Arkadije Babčenka. Je "vražda" novináře geniální úskok, nebo fiasko?
 
Rozhovor: S oxfordským politologem Steinem Ringenem o okouzlení Čínou, potížích demokracie a o tom, proč je třeba zvýšit daně bohatým
 
Reportáž z Brna: Slušní lidé a spor o divadelní hru Naše násilí a vaše násilí
 
Ukrajina: Dejte to mladým. Kultura ve službách proměny země, paralyzované konfliktem s mocným sousedem
 
Kultura: Využít svou šanci. Život, umění a politika prominentního komunistického básníka Karla Sýse
 
Civilizace: Chcete mě? Proč se firmě Boston Dynamics, jednomu z nejslavnějších výrobců robotů, nedaří uspět na trhu
obálka Respekt

Tehdy mu padl do oka jiný sociálnědemokratický mladík, současný předseda ČSSD Jan Hamáček. Dienstbier bojoval ve středních Čechách, tamní rodák Hamáček tam čerstvě vstoupil do Mladých sociálních demokratů, líhně budoucí stranické elity. Poche ho popostrčil k Dienstbierovi a de facto tak nastartoval jeho pozdější růst. I přes různé rozmíšky mají od té doby Poche s Hamáčkem k sobě blízko.

To se nyní ukázalo i při jednání ČSSD s hnutím ANO o vládě. Byl to vlivný muž pražské stranické buňky Poche, kdo přesvědčil spolustraníky v hlavním městě, aby změnili svůj původně odmítavý postoj a na vládnutí s ANO a jeho šéfem Andrejem Babišem coby premiérem kývli. Pro architekta koaliční spolupráce Hamáčka to znamenalo vzpruhu do aktuálně probíhajícího vnitrostranického referenda, které má o vládě – a možná také o Hamáčkově dalším politickém osudu – říci poslední slovo.

Výměnou za to získala pražská organizace od Hamáčka v možném budoucím kabinetu jedno křeslo pro svého zástupce a Poche po dohodě s kolegy určil, že bude pro něj. I to je pro Hamáčka dobrá zpráva. V sestavě pěti ministerských nominantů za ČSSD se současný předseda může spoléhat v podstatě jen na Pocheho. Kandidáta na ministra zemědělství si nechal vnutit od prezidenta, další dva vyslanci strany mají pověst snadno tvárných politiků bez názoru.

Hamáček od nich může stěží očekávat, že mu budou oporou v možných střetech s Babišem a Zemanem, od Pocheho ale ano. Za dvě dekády v ČSSD si prošel řadou vnitrostranických střetů, podařilo se mu přestát i některé aféry. Během působení v pražské partajní organizaci získal pověst cynického kombinátora, který je v hlavním městě namočen do různých neprůhledných kšeftů. Poche vše politicky přežil, po mnoha letech v komunální politice se před čtyřmi lety dostal za ČSSD do Evropského parlamentu, kde zasedl v jeho zahraničním výboru. Teď ve svých čtyřiceti letech má šanci stanout na samotném politickém vrcholu.

Dvě výtky

Co přesně Zeman proti Pochemu má, je zatím nejasné. Neví to ani sám odmítaný kandidát na ministra zahraničí: i když požádal před dvěma týdny o přijetí u hlavy státu, konkrétní termín zatím nedostal. Sešel se tedy aspoň se Zemanovými poradci, šéfem zahraničního odboru Rudolfem Jindrákem a klíčovým mužem prezidenta Martinem Nejedlým, a kontaktoval i bývalého hradního protokoláře Miroslava Sklenáře. "Snažil jsem se získat informace, jaké jsou výhrady pana prezidenta. A vysvětloval jsem, že při osobní schůzce bych je mohl rozptýlit," říká Poche.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Co přesně Miloš Zeman kandidátovi ČSSD na ministra zahraničí vyčítá?
  • A jaké jsou vlastně zájmy Hradu ohledně směřování české zahraniční politiky?
  • To vše se dočtete v placené části článku.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se