Předsednictvo ČSSD schválilo všechny nominace strany na ministry. Šéf sociálních demokratů Jan Hamáček navrhl do vlády sebe, Miroslava Tomana, Antonína Staňka a Petra Krčála. Trvá také na tom, aby ministrem zahraničí byl europoslanec Miroslav Poche, jehož nominaci na šéfa diplomacie odmítl prezident Miloš Zeman.

Ministerstvo vnitra by měl vést Hamáček, ministerstvo práce a sociálních věcí bývalý náměstek na tomto úřadu Krčál, zemědělství prezident Potravinářské komory Toman a kultury olomoucký primátor Staněk.

Pro hlasovalo podle zdroje ČTK asi 70 procent předsednictva.

Hamáček o jménech ministrů se Zemanem mluvil ve čtvrtek v Ostravě. Podrobnosti schůzky nechtěl komentovat. O Pochem ale chce s prezidentem i nadále mluvit. Řekl, že i v minulosti měl prezident jiné názory na obsazení ministerských postů a vždy se to podařilo vyřešit. Poche je podle něj jazykově velmi dobře vybaven a má velmi dobré kontakty v zahraničí. Vyzdvihl, že je členem zahraničního výboru Evropského parlamentu. "Chceme prohlubovat pevné ukotvení České republiky v Evropské unii a v NATO a chceme samozřejmě i nadále podporovat aktivní ekonomickou diplomacii a nadále k nám lákat investory ze zahraničí a současně samozřejmě hájit české národní zájmy," řekl Hamáček k prioritám ČSSD na ministerstvu zahraničí.

V případě nominace Tomana vzal Hamáček v potaz "nesčetná doporučení" z odborné komunity. Tomana označil za nezpochybnitelného odborníka, jako nestraník je podle něj připraven do ČSSD vstoupit. Ministerstvo zemědělství Hamáček považuje za resort, který ČSSD umožní obnovit kontakt s voliči na venkově a podporovat rozvoj venkova.

"Shodli jsme se na tom, že pokud sociální demokracie půjde do vlády, tak v čele ministerstva vnitra by měl stát předseda sociální demokracie," řekl. Jako ministr vnitra se chce věnovat nejen bezpečnosti, ale i třeba dostupnosti služeb České pošty.

Ministerstvo práce a sociálních věcí Hamáček označil za vlajkovou loď ČSSD. Krčála považuje za odborníka z Vysočiny, o kterém již jednou ČSSD jako o ministrovi uvažovala.

Kandidáta na ministra kultury, olomouckého primátora Staňka označil za zkušeného komunálního politika. "Jsem přesvědčen, že jeho zkušenosti se zvládáním řízení tohoto historického města ho předurčují k tomu, aby ministerstvo kultury zvládl," řekl. Vedle podpory živé kultury by se měl věnovat hlavně ochraně kulturních památek a garanci nezávislosti veřejnoprávních médií.

Zeman nemá podle části užšího vedení ČSSD mluvit do nominací ministrů. Podobný názor před novináři při příchodu na jednání politického grémia ČSSD vyslovili hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka a senátor Petr Vícha. Ten zopakoval svůj nesouhlas s tím, aby ČSSD do koalice s hnutím ANO vstoupila.

"Předpokládám, že se včera (ve čtvrtek) pan Hamáček nebyl ptát pana prezidenta na souhlas, jestli může navrhnout nějaká jména na post ministrů, ale že ho byl pouze seznámit s těmi jmény," řekl novinářům při příchodu do sídla ČSSD Chvojka. Prezident podle něj může nejmenovat pouze někoho, kdo nemá čistý trestní rejstřík nebo je spojen s nějakou kauzou.

Návrhy ČSSD by měl Zeman akceptovat i podle Netolického a Víchy. "To, že jsme změnili volební systém, neznamená, že jsme změnili kompetence prezidenta," podotkl Netolický.

S odkazem na to, že Zeman se často odkazuje na prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, řekl, že si je jist, že by Masaryk stejným způsobem jako Zeman nepostupoval. "Někdo má nést vládní zodpovědnost. A vládní zodpovědnost znamená, že bude v čele exekutivy a zodpovídá se sněmovně a trestněprávně i občanskoprávně. Pan prezident se nikomu nezodpovídá z ústavy. Z toho je patrné, že by měly být akceptovány návrhy předsedy vlády na základě logických návrhů jednotlivých koaličních stran," uvedl místopředseda strany Netolický.

Prezident má podle něj právo v případě nesouhlasu s navrhovanou vládou přikročit k výběru jiného kandidáta na premiéra.

Zemana se naopak zastal místopředseda strany Jaroslav Foldyna. Ke jménům ministrů se podle něj v minulosti vyjadřovali i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. "Je to naprosto identické, prezidenti se vždycky vyjadřovali, tak i Miloš Zeman se vyjadřuje k jednotlivým jménům," řekl.

Vícha zopakoval, že sociálnědemokratičtí senátoři odmítají vstup do vlády. Strana by podle něj měla zůstat v opozici. Vstup do vlády i její odmítnutí jsou podle něj ale nyní v obou případech špatné. "Teď už je každé řešení špatné," podotkl. ČSSD podle něj do dalšího kola vyjednávání vůbec neměla jít. Na výsledek referenda je zvědavý.

Zeman ve čtvrtek řekl, že by Pocheho na postu ministra zahraničí neakceptoval. "Pan Poche je člověk, který výrazně vystupoval ve prospěch migračních kvót, a jeho zaměření by tedy bylo v rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády, odůvodnil pan prezident své stanovisko," tlumočil pak v pátek na Facebooku stanovisko prezidenta mluvčí Jiří Ovčáček.

Na otázku redakce, zda Zemanovo rozhodnutí nesouvisí s tím, že Poche před volbami podpořil Jiřího Drahoše, mluvčí odpověděl: "Pan prezident uvádí konkrétní a mimořádně závažný důvod." Pokud by ČSSD na Pochem trvala, Zeman prý své stanovisko nezmění. "Jde o mimořádně závažný důvod týkající se bytostných zájmů České republiky, a proto je stanovisko pana prezidenta setrvalé," dodal Ovčáček.

Poche žádá Zemana o schůzku

Poche požádal Zemana o schůzku. Bude mu na ní chtít vysvětlit své priority. Mluvčí prezidenta označil dotaz na to, zda Zeman žádosti vyhoví, za předčasnou otázku.

"Představím mu svůj program, možná i svoji kariéru a budu s ním chtít diskutovat, pravděpodobně velmi podrobně, jaké kroky a jaké priority bych v té pozici měl," poznamenal Poche.

Ke svým prioritám v případné pozici ministra podotkl, že ČSSD velmi výrazně podporuje evropskou integraci a ukotvení Česka v evropských a euroatlantických strukturách. Chtěl by, aby si Česká republika nacházela partnery i mimo visegrádskou skupinu v zemích s tradiční historickou vazbou. České diplomacii by chtěl dát nový náboj.

Poche přivítal, že mandát, který získal na předsednictvu strany, je velmi silný. "Budu teď velmi intenzivně komunikovat s členskou základnou," dodal. Již v sobotu se chce zúčastnit první krajské konference.

Jména ministrů budou nyní schvalovat členové strany v referendu. Konat se bude od pondělí 21. května do 14. června. Výsledky budou známy 15. června.

Hamáček řekl, že pokud bude sestavení vlády po případném kladném výsledku referenda zahájeno, jména budou konzultována s předsedou vlády a prezidentem. "Chci zdůraznit, že ti kandidáti, kteří byli dnes schváleni, se zapojí do komunikace s našimi voliči, našimi členy a budou představovat to, s čím případně sociální demokracie na jednotlivé resorty půjde," podotkl.