Nové ošetřovatelské volno a finanční dávka se nevztahují na rodiče dětí, kteří jsou s nimi v nemocnici. Platí až po propuštění dítěte, rodiče tak přicházejí o desítky tisíc korun, upozornily v pátek v tiskové zprávě nadace, které se věnují péči o rodiny nemocných dětí. Takzvané dlouhodobé ošetřovné mohou lidé získat od pátku.

Nová dávka prodloužila dobu, po kterou lze dávku ošetřovného pobírat a rozšířila okruh pečujících osob, kromě přímých příbuzných sem spadají i manžel, dlouhodobý partner i vzdálenější příbuzní. Podmínky pro přiznání dávky ale požadují, aby péče o nemocného trvala aspoň 30 dní a předcházela jí nejméně týdenní hospitalizace. Přiznává se po propuštění z nemocnice, mnoho rodin však potřebuje pomoc už v době hospitalizace.

"Z naší zkušenosti s dlouhodobě nemocnými dětmi víme, že 89 procent rodičů své dítě v nemocnici doprovází. S tím se pojí téměř okamžité přerušení zaměstnání a pokles příjmů. Průměrně domácnost během léčby přichází o 8600 korun měsíčně, a navíc se objevují i nové výdaje související s léčbou. Ty se pohybují okolo 6400 korun měsíčně. Rodina se tak téměř ze dne na den ocitne ve složité finanční situaci," vysvětlila ředitelka nadace Dobrý anděl Šárka Procházková.

Upozornila na to, že dětem starším šesti let neplatí zdravotní pojišťovna za pobyt rodiče v nemocnici. U ostatních rozhoduje posudek lékaře a rozhodnutí pojišťovny. "Přítomnost a podpora rodiče v době hospitalizace dítěte má velmi pozitivní vliv na spolupráci dítěte při léčbě, jeho pohodu i průběh léčby samotné, to potvrzují i lékaři," doplnil ředitel Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda Marek Šedivý.

Lidé, kteří se budou chtít postarat o příbuzné s vážnou nemocí či po úrazu, si mohou vybrat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. Získat ho mohou tehdy, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostanou 60 procent základu svého příjmu. Potřeba je hned několik tiskopisů.

Zaměstnavatel musí zaměstnance v práci omluvit. Pustit ho nemusí jen tehdy, pokud mu v tom brání vážné provozní důvody. Musí to ale pracovníkovi písemně zdůvodnit. Hospodářská komora ošetřovatelské volno už dřív kritizovala. Podle ní novinka může ještě prohloubit nedostatek pracovníků a někteří zaměstnanci ji budou zneužívat.

Ministerstvo práce s tím nesouhlasí. Poukazuje na to, že ošetřování bude možné jen u lidí po návratu z nemocnice a musí ho navíc schválit lékař. Vedení resortu už dřív uvedlo, že by si volno mohlo ročně vybrat asi 30 tisíc lidí. Stát by to mělo kolem 1,8 miliardy korun. Suma zahrnuje výdaje na ošetřovné z nemocenského pojištění i výpadek u daní a sociálních odvodů. O 242 milionů ročně by přišlo ještě zdravotní pojištění. Za pobyt nemocných v léčebnách a nemocnicích by se ale díky péči v rodinách mohla ušetřit asi miliarda.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist