Přesně rok už si čeští kuřáci nemohou zapálit v restauracích, kavárnách ani hospodách.
Podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a vedoucí pražského Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN Evy Králíkové je zákaz kouření ve veřejných prostorách druhou nejúčinnější prevencí kouření hned po vysoké dani na tabák.
Upozorňuje, že podle prvních průzkumů se snížily počty hospitalizací pro nemoci, které s kouřením souvisí, jako jsou infarkty nebo astmatické záchvaty.
"Nemoci jako rakovina nebo chronická obstrukční plicní nemoc, způsobené pasivním kouřením, budou klesat až po letech. Ale prakticky hned klesá počet srdečních infarktů, a to hlavně u mladých do 60 let. V různých zemích o různá procenta," uvedla Králíková.
Díky takzvanému protikuřáckému zákonu totiž podle Králíkové někteří kuřáci kouřit přestanou, jiní kouření omezí a mnoho mladých lidí s kouřením vůbec nezačne.
Jsou čísla, která podle lékařů dokazují, že protikuřácký zákon funguje, průkazná už po roce jeho platnosti? A jak se Králíková dívá na návrh poslance Marka Bendy (ODS), který prosazuje oddělené kuřárny? Předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku odpovídala on-line.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist