Zpráva o hrozbách extremismu vydávaná ministerstvem vnitra se letos poprvé více zabývá i SPD Tomia Okamury. Podle serveru Aktuálně.cz, který má zprávu k dispozici, se o SPD sice nepíše jako o extremistické straně, výroky jejích představitelů jsou ale podle dokumentu někdy radikálnější než ty od členů pravicově extremistických stran.

"Hnutí SPD není z pohledu definice ministerstva vnitra extremistickým subjektem. Vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté a nezřídka k nim zaujímá i podobné názory. V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicově extremistických stran," cituje ze zprávy Aktuálně.cz.

V minulosti zaznělo z úst představitelů SPD několik rasistických a xenofobních výroků. Bývalý tajemník Jaroslav Staník na půdě sněmovny prohlásil, že by posílal menšiny do plynu, za což čelí i trestnímu stíhání. Známý je i výrok poslance Miroslava Roznera, který nazval koncentrační tábor v Letech "pseudokoncentrákem".

Hnutí Tomia Okamury je ve zprávě celkově věnována stránka a půl, v předchozích zprávách však bylo zvykem jen upozorňovat na jeho protiuprchlickou rétoriku.

Podle autorů zprávy tak už hlavní hrozbou nejsou tradiční extremistické strany, ale ty xenofobně populistické. Žádná konkrétní strana ale v této souvislosti jmenována není. V dokumentu se také objevuje varování, že populisté a extremisté chtějí ovlivňovat zásadní rozhodnutí v oblasti bezpečnosti, kterými je například v poslední době často zmiňované členství v NATO a EU.

Zveřejnění zprávy o extremismu bude mít poprvé po pěti letech zpoždění. Běžně totiž vychází ve druhé polovině května. Tentokrát se ale čeká na podpis ministra vnitra Lubomíra Metnara. Ten jako důvod zdržení uvedl, že zprávu chce mít precizní. Zároveň odmítl spekulace, že zpoždění je zapříčiněno zmínkami o SPD.

"Ne. To je spekulace. Nemůže to být problém, neboť jsou na hodnocení kritéria a pravidla. Chceme mít zprávu vyprecizovanou. Jestli bude o týden dříve, nebo později, nehraje roli," řekl ministr.

S největší pravděpodobností tak bude termín schválení zprávy následovat až po referendu ČSSD, které rozhodne, jestli se strana bude podílet na vládě s hnutím ANO. Strana vedená Andrejem Babišem by tak získala delší čas k vytvoření scénáře pro případ, že sociální demokraté svou účast na vládě odmítnou.