V Zaječově na Berounsku byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, v obci byly rozvodněné dva potoky. Vedení města začalo evakuovat obyvatele, řekla starostka Irena Nezbedová. Situace se postupně začala uklidňovat. Meteorologové zde v pátek ráno snížili výstrahu na druhý povodňový stupeň. Podle předpovědí by měl déšť ustávat.

Třetí stupeň povodňové aktivity dosáhly v noci na pátek také toky v Obecnici na Příbramsku a Trhových Dušníkách na Příbramsku. Se stoupající řekou měla problém i Příbram. Na Plzeňsku voda zaplavila v některých oblastech domy. Na Domažlicku nejezdí kvůli podmáčeným kolejím vlaky směrem do Německa.

V průběhu pátečního dopoledne vystoupala na druhý povodňový stupeň jihočeská říčka Smutná v obci Rataje na Táborsku. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) tam výška hladiny po čtvrteční bouřce za posledních 30 hodin stoupla o více než 150 centimetrů. 

Ve čtvrtek byla situace nejdramatičtější na tocích odvodňujících oblast Brd, jako jsou Litavka, Klaba a Červený potok. Právě Litavka působila v kraji podle mluvčí středočeských hasičů Vladimíry Kerekové největší problémy.

Litavka je dlouhá téměř 55 kilometrů, v Berouně ústí do Berounky, jejíž hladina se kvůli přítoku také zvedala. Oproti čtvrtečnímu odpoledni byla hladina Berounky v Berouně večer zhruba o metr výše, řeka ale nedosáhla ani prvního stupně povodňové aktivity.

V Berouně dosáhla Litavka druhého stupně povodňové aktivity ve 2.10. "Povodňová komise města Beroun vyhlásila proto ve 2.15 stav pohotovosti. V kanalizačních šachtách u areálu TJ Lokomotiva Beroun a penzionu pro důchodce byla instalována mobilní čerpadla," uvedla radnice na svých webových stránkách.

Nyní už řeka mírně klesá. "Litavka klesá, trojky jsou zrušené. Myslím si, že hlavně dobrovolné jednotky se vrátí zpět na zaplavená místa a začnou čerpat sklepy rodinných domů, čistit komunikace a čerpat laguny," řekla Kereková.

Déšť ohrožoval i Rokycansko a okres Plzeň-jih, kde mohly toky podle čtvrtečního varování ČHMÚ taktéž dosáhnout nejvyššího povodňového stupně. První povodňové stupně zůstávají na Rokycansku na řece Klabavě a na Holoubkovském potoce.

Nejezdí vlaky, most půjde k zemi

Kvůli silnému dešti stále nejezdí vlaky mezi Stodem a Holýšovem na Domažlicku na trati do Německa. Ve čtvrtek se tam doprava zastavila kvůli podmáčeným kolejím, provoz by měl být obnoven v průběhu pátku, sdělila Kateřina Šubová ze Správy železniční dopravní cesty. Náhradní dopravu zajišťují autobusy. 

Vysoké škody hlásí z Obecnice na Příbramsku. Podle prvních odhadů tam povodeň zanechala spoušť zhruba za deset milionů korun. Voda tam podemlela dva mosty, jeden z nich bude muset být podle starosty Obecnice Josefa Karase zdemolován. V obci povodeň také přerušila přivaděč vody do vodojemu, lidé tak pro ni musí chodit k cisternám.

Obec se snaží provizorně zprovoznit zničené komunikace, naváží proto kámen a štěrk, aby mohla auta obcí projíždět. V jedné části byly poškozené také břehy Obecnického potoka.

Hasiči měli od večera desítky výjezdů spojených s počasím, před tím, než se začaly zvedat hladiny toků, šlo především o odstraňování spadlých stromů přes silnice, odčerpávání vody ze sklepů rodinných domů nebo čištění ucpaných kanálů. Později v noci hasiči již pomáhali například také s plněním pytlů pískem.

Situace ze čtvrtka by se podle předpovědí ČHMÚ v nejbližší době neměla opakovat. Podle prognózy mají srážky v průběhu pátku ubývat a neděle má už být téměř bez deště. V dalších dnech se mohou podle meteorologů objevit při zvětšené oblačnosti jen ojedinělé a lokální přeháňky nebo bouřky.

V platnosti zůstává výstraha před silnými bouřkami pro Jihomoravský, Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský, Ústecký a Středočeský kraj, výstraha je platná také pro Vysočinu. Ve středních Čechách se výstraha týká Příbramska, Benešovska a Berounska. V platnosti je až do 23.00.

Auta i domy pod vodou. Na Plzeňsku udeřily bleskové povodně

Auta i domy pod vodou. Na Plzeňsku udeřily bleskové povodně