Lidé budou moci během festivalu Meeting Brno hlasovat o ženě, která by si zasloužila sochu v Brně. Letošní ročník akce tak chce upozornit na výrazný nepoměr mezi sochami mužských a ženských osobností ve městě.

Sochy mužů zcela dominují. Vedle soch Panny Marie a světic má v Brně pomník jediná žena - Marie Kudeříková, mladá odbojářka popravená nacisty. Bronzová socha ze 70. let stojí ve vnitrobloku mezi třídou kapitána Jaroše a Městským divadlem.

Akce Meeting Brno se soustředí na dialog mezi generacemi, kulturami a náboženstvími.

Pořadatelé festivalu chtějí otevřít diskusi o případných dalších sochách, veřejnost nechají vytipovat vhodnou adeptku spjatou s Brnem. V pondělí to řekla spisovatelka Kateřina Tučková, prezidentka Meeting Brno.

Mezi vybranými jmény, o kterých budou lidé hlasovat, jsou například spisovatelka Marie Ebnerová z Eschenbachu, pacifistka Bertha von Suttnerová či blahoslavená řeholnice Marie Restituta Kafková, další oběť nacistů. Iniciativa "I žárovka má sochu" je součástí programové linie Meeting Brno ženám. Název iniciativy připomíná, že v Brně je pomník zpodobňující vynález Thomase Alvy Edisona.

Náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno) v pondělí novinářům řekl, že město dlouhodobě plánuje vybudovat sochu Elišky Rejčky, české a polské královny, zakladatelky kláštera a špitálu na Starém Brně. Kdy to bude, nelze zatím odhadnout, uvedl Hollan. I Rejčka je mezi navrhovanými ženskými osobnostmi v iniciativě I žárovka má sochu.

Festival Meeting Brno potrvá od 25. května do 9. června. Celkově se letos zaměřuje na bilanci 100 let Československa a výrazné dějinné milníky. Jedním z témat je emigrace.

"Chceme připomenout emigranty, jejichž život byl nějak spojený s Brnem. Někteří se zúčastní osobně, jako třeba výtvarník se světovým renomé Petr Sís, který dorazí ze Spojených států," uvedla za pořadatele Blanka Návratová.

Součástí festivalu i letos bude ​Pouť smíření​ ​-​ pietní pochod připomínající nucený odsun brněnských Němců roku 1945. Němci šli z Brna do Pohořelic, pouť vede v protisměru. Tentokrát lidé vyrazí na trasu v sobotu 2. června. "V neděli ráno naváže v Kounicových kolejích pietní akt k uctění památky všech umučených mezi lety 1939 až 1945," řekl výkonný ředitel festivalu Petr Kalousek.