Trestně stíhanému předsedovi vlády v demisi a byznysmenovi Andreji Babišovi se stala křivda. Tisíce běžných lidí ho na sociálních sítích obviňují z toho, že může za jejich alergie na pyl, který má pocházet z "jeho" řepky, kvůli které je navíc Česko celé žluté a smradlavé.

Jak je to tedy doopravdy?

1. Co je to to žluté, otravné, co teď všude leží a dráždí naše sliznice? Je to z řepky?

Není. To, co obzvlášť ve městech pokrylo auta a zem, je pyl především ze stromů, z jehličnanů a hlavně z břízy.

Pravda je, že pyl z řepky se nyní také dostává do ovzduší. Řepka kvete ve stejnou dobu jako například bříza. Pylová zrna řepky ale neodlétnou příliš daleko od svého pole. Jsou totiž velmi těžká a hrudkují se. Alergikům by tedy řepka neměla dělat velké problémy, pokud se jim podaří vyhnout se žlutým polím za městy.

2. Kdo za to může?

Za současnou vysokou koncentraci pylů ve vzduchu může to krásné a teplé jarní počasí. A vítr. Obojího je nyní nadprůměrně hodně.

Navíc díky teplu kvetlo v dubnu vše najednou. Odborníci mluví o "nárazu", který alergici nemohou zvládnout běžnými léky.

3. Máme se proto snad přestat zlobit na řepku?

Nikoli, řepka je i bez současných alergií obrovský problém. Řepky je v Česku moc a podle řady odborníků velmi neprospívá krajině, půdě, podzemní vodě, zvěři a v důsledcích také lidem.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se