Česko zasáhla v uplynulých třech letech extrémní sucha dvakrát, v roce 2015 a 2017. Výjimečně teplý duben nahrává obavám, že letos mohou srážky a vlhkost chybět znovu. Zvláště když už nyní sucho trápí jižní Čechy, Vysočinu a severní Moravu. "Z našich prognóz vyplývá, že je asi 60procentní pravděpodobnost, že v polovině června bude nedostatek vláhy v půdě na většině území," říká pedagog Mendelovy univerzity a pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd profesor Zdeněk Žalud.

Z webu www.intersucho.cz, který jste spoluzakládal, je vidět, že v průběhu dubna se sucho v rozsáhlých oblastech Česka velmi prohloubilo. Je to v tomto období výjimečná situace?

Vždy záleží na chodu počasí a platí, že zvláště druhá polovina dubna byla mimořádně teplá a důsledek je ten, který je na našem webu vidět například z animací snímků, které mají týdenní odstup. Z pohledu teploty bude pravděpodobně patřit letošní duben mezi tři nejteplejší za posledních padesát let. Pravda je, že většina z těch teplejších byla v tomto století. V Brně už jsme například naměřili pět letních dnů, což jsou dny, kdy maximální teplota překročí 25 stupňů. To je opravdu velký počet.

Temně rudá a hnědá barva, která značí velmi silné, až extrémní sucho postihuje podle vašich map zejména jižní Čechy, Vysočinu a severní Moravu. To se stává už v dubnu, že na některé oblasti dolehne ve srovnání s průměrem za roky 1961 až 2010 extrémní sucho?

Když se podíváme na poslední čtyři roky, tak v nich podobná situace už v dubnu nenastala, z tohoto pohledu je půdní vláhy opravdu méně než v těchto posledních letech.

Překvapuje mě, že sucho tentokrát nepostihuje jižní Moravu, u které je na mapě nejvýše druhý stupeň, tedy počínající nedostatek vláhy.

V této oblasti byly srážky a hlavně jejich rozdělení bylo jak v čase, tak na ploše příznivé. A druhá věc je, že počítáme stupně sucha jako odchylku od dlouhodobého průměru. Takže se může stát, že půda tam nemusí být zcela nasycena, ale protože zde je nižší hodnota půdní vlhkosti v tomto období obvyklá, tak je v mapě vyznačena světlými barvami. Někteří uživatelé nám pak říkají, že u nich voda v půdě chybí. Jenže to může být právě v době, kdy je to pro tuto oblast normální. Odchylka od obvyklého stavu je pak malá. Vysvětluje to i současný relativně dobrý stav jižní Moravy, která ale obecně trpí suchem nejvíce.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se