V Praze je od začátku roku 70 lidí nakažených spalničkami, za uplynulý týden jich přibylo devět. Informoval o tom mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík. 

Minulý týden bylo po celém Česku 88 případů spalniček, z toho 59 v Praze. Aktuální čísla za celou republiku chce ministerstvo zdravotnictví zveřejnit v pondělí.

V metropoli se spalničkami nakazilo 46 dospělých a 24 dětí. Průměrný věk nemocných roste, aktuálně je na hranici 31,2 roku. V době začátku zvýšeného výskytu spalniček byl 15,7 roku.

Státní zdravotní ústav uvedl, že v letech 2014 a 2017 zaznamenal nárůst počtu případů, který podobně jako jinde v Evropě souvisí zejména s importem onemocnění z jiného území. Epidemie pak vznikají kvůli chybějícímu či neúplnému očkování nebo vyvanutí imunity z očkování v dospělosti.

Očkováno nebylo 18 ze 24 nemocných dětí. "Pět dětí nedosáhlo věku třinácti měsíců potřebného k očkování. U třinácti dalších rodiče očkování odložili nebo zcela odmítli. Dalších pět dětí bylo očkováno na Ukrajině. Jeden cizinec o svém očkování nedohledal potřebné informace," uvedl Boublík.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se