Pražský tunelový komplex Blanka, který byl od úterního večera uzavřen kvůli poruše bezpečnostního systému, se ve středu v 08:30 otevřel v nouzovém režimu, kdy byla rychlost omezena na 50 kilometrů v hodině, po poledni pak v celém rozsahu.

"V Dejvickém tunelu nefungovaly SOS hlásky, v Bubenečském a částečně v Brusnickém nefungovala videodetekce, která umí upozornit na auto jedoucí v protisměru, a kamery, což je velmi důležité pro bezpečnost provozu," řekl České televizi náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

"V tunelu Blanka je opět standardní provoz. Všechny videodetekce a veškeré SOS spojení už jsou v pořádku. A standardní rychlost 70 km/h. Znovu díky všem, kteří na tom od včerejška pracovali," informoval Dolínek po poledni na Twitteru.

Do té doby bezpečnost řidičů v tunelu zajišťoval kamerový systém a zvýšený počet hlídek dopravní policie.

V minulosti se v případě výpadku kamer podařilo tunel zprovoznit v řádu minut, maximálně do hodiny. "Poprvé jsme se u dodavatele - firmy Colsys - setkali s tím, že není schopen zabezpečit službu," dodal Dolínek. Pokud jsou kamery či čidla mimo provoz, kvůli bezpečnosti nemohou řidiči do tunelu vjet.

Uzavření Blanky zkomplikovalo dopravu v Praze během ranní špičky. Na příjezdových komunikacích se tvořily dlouhé kolony, objízdná trasa přes Letnou se ucpala. Zdržení nabírala i řada autobusů MHD.

Tunel spojuje velkou část města od Troji po Smíchov. Tak dlouho mimo provoz ještě Blanka od svého otevření v září 2015 nebyla.

Magistrát brzo ráno doporučil řidičům, aby využili objízdné trasy po povrchu, zvolili jinou trasu nebo použili místo aut městskou veřejnou dopravu. Řidiči mohli tunel objet přes ulice Patočkova, Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů, U Výstaviště, Partyzánská a přes Trojský most, nicméně už před 08:00 tam stály kolony aut.

Bubenečský, Dejvický a Brusnický tunel se zavřely v úterý v 19:00 kvůli výpadku bezpečnostních a kamerových systémů, zhruba hodinu se auta nedostala ani do navazujícího Strahovského tunelu a Mrázovky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist