Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) uvedl, že neprodleně zprostí ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína výkonu služby. Poslancům bezpečnostního výboru ve čtvrtek ministerský předseda řekl, že v něj nemá důvěru.

Babiš se rozhodl i na základě dokumentů státních zástupců. V jednom z nich se podle Babiše mimo jiné píše, že Murín účelově lhal žalobcům v kauze, v níž byl prověřován vysoce postavený policista. "Pan Murín se zpronevěřil všemu, své instituci, kterou řídí, zákonu o služební kázni a služebnímu slibu," řekl premiér. Opět zpochybnil i hospodaření inspekce.

Premiér mluvil i o dalších výtkách, které podle něho vznášejí vůči inspekci státní zástupci. Uvedl mimo jiné, že se GIBS snaží dostat ke spisovým materiálům, které "benevolentně zpřístupňuje" podezřelým, nerespektuje rozhodnutí státních zástupců a chce nasazovat odposlechy bez dostatečného zdůvodnění.

Murín je podle Babiše ohrožením demokracie, jeho chování pokládá za skandální. "Místo aby pomáhal rozkrývat trestnou činnosti policistů, tak ji zakrýval," řekl novinářům při odchodu z jednání výboru.

Premiér zpochybnil také efektivitu GIBS, když na jednoho příslušníka podle něj připadá jedna stíhaná osoba.

Sobotka: Babišova vláda chce ovládnout bezpečnostní sbory

Podle bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se Babišova vláda snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně jejich generální inspekce.

"Ve skutečnosti jde o to, že vláda, která nemá důvěru Poslanecké sněmovny, vláda, která je v demisi, a vláda, v jejímž čele je člověk, který je sám trestně stíhaný, se v tuto chvíli snaží dehonestovat šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů a dosáhnout změny ve vedení jedné z důležitých institucí státu," prohlásil Sobotka.

Babiš nařkl Sobotku z toho, že Murína kryje, když s ním na základě dokumentu olomouckého vrchního státního zastupitelství, z něhož podle Babiše vyplývá Murínova nedůvěryhodnost,
nezahájil kázeňské řízení.

Vláda prý dokument dostala loni na jaře, tedy za premiéra Sobotky, záznam se ale podle Babiše ztratil.

Sobotka zopakoval, že k zahájení řízení nebyly důvody. Ani po čtvrtečním vystoupení státních zástupců Pavla Zemana, Lenky Bradáčové a Ivo Ištvana ve výboru by tehdejší rozhodnutí nezměnil. Stará záležitost byla podle Sobotky nyní "účelově vytažena", protože se Babiš podle něho ocitl v argumentační nouzi.

Michal Murín

Michal Murín se narodil 30. června 1962.

Vystudoval pražskou Policejní akademii, později získal titul JUDr. na Akademii policejního sboru v Bratislavě.

V 80. letech byl členem KSČ.

Sloužil u policie jako šéf odboru obecné kriminality středočeské policejní správy nebo jako šéf policejního oddělení Praha-západ.

Od července 2014 byl náměstkem ředitele GIBS pro trestní řízení, o rok později v prosinci se stal ředitelem GIBS. Nastoupil po Ivanu Bílkovi, který odstoupil po vypuknutí kauzy Vidkun týkající se podnikatelů a policistů v Olomouckém kraji.

Má hodnost plukovníka, obdržel medaili za věrnost za 30 let působení u policie.

Když Babiš citoval z dokumentu státních zástupců proti Murínovi, na protest opustili jednání poslanci ODS Jana Černochová a Pavel Žáček a STAN Vít Rakušan. "Tohle je opravu nechutné. To jsou 50. léta," řekla Černochová.

"K tomuhle lynči se nemusíme připojovat," doplnil po chvíli na chodbě Žáček. Chování Babiše označil před novináři za skandální.

"To, že jsou spory mezi útvary policie, to je dlouhodobá koncepční válka, premiér by měl být nad věcí a řídit se podle zákona," uvedl. Citování z dokumentu podle něj mělo patřit do neveřejné diskuse, Babiš se ale poslance pokusil "převálcovat jako vždycky".

Podle Rakušana předseda výboru Radek Koten (SPD) ve čtvrtek výbor nevedl "ani na minutu". "Jednání je od první minuty zmatečné, neférové ke všem zúčastněným," řekl novinářům s tím, že schůze nebyla připravena a není ani jasné, proč byla svolána.

Chování Babiše označil za nepřijatelné, protože nedbal na to, že je na výboru jako host, a uzurpoval si slovo.

Zproštění výkonu služby se podle ministerského předsedy teprve musí připravit. Bude podle jeho slov dočasné. Babiš zopakoval, že Murínovo odvolání nenavrhoval.

Ředitele GIBS jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny.

Odvolat ho lze pouze, pokud je proti němu zahájeno trestní stíhání nebo po uplynutí pětiletého mandátu.

Babiš hovořil o zproštění výkonu služby, což je jiný případ než odvolání z funkce.

Ze zákona o služebním poměru vyplývá, že člen bezpečnostního sboru může být zproštěn výkonu služby, pokud je podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku. Učinit se to může v případě, že by ponechání podezřelého příslušníka ohrožovalo důležitý zájem služby nebo vyšetřování jeho jednání.

"V mojí pravomoci je pana Murína i odvolat. Já ho jen zprošťuji výkonu funkce," dodal Babiš na odchodu. Na otázku, proč šéfa GIBS z funkce rovnou neodvolá, ale pouze ho dočasně zprostí funkce, odpověděl: "Protože jsem se tak rozhodl. Z těch důvodů, které jsem řekl na výboru. Je potřeba, aby se ještě vyjasnily nějaké věci."

Podle mluvčí Úřadu vlády Barbory Peterové premiér sesadí Murína z funkce, ten však dál zůstane zaměstnancem generální inspekce. "Když někoho sesadíte z funkce, přijde o post ředitele, ale dál bude členem GIBS," upřesnila Peterová.

Inspekce nedávno uvedla, že Babiš v únoru dvakrát při osobním setkání vyzval Murína, aby se vzdal funkce. Prý mu slíbil, že když to udělá, tak se jeho odchod obejde bez skandálu. Murín rezignaci odmítl. Do GIBS přišla kontrola ministerstva financí. Babiš veřejně řekl, že o prověrku požádal ministryni financí Alenu Schillerovou. Schillerová pak mluvila o více podnětech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist