Čínského poradce Miloše Zemana a hlavní postavu skupiny CEFC Jie Ťien-minga v Číně skutečně zatkli. Informaci přinesl server Neovlivní.cz, jenž ji získal od byznysmenů a státních úředníků, kteří přímo v Číně zjišťovali, co se zde kolem CEFC odehrává.

Ťien-ming byl zadržen 16. února, v den oslav čínského nového roku. Podle zdrojů citovaných Neovlivní.cz nebyl tento den vybrán náhodně.

"Šlo o demonstraci, že Jie Ťien-ming nemůže počítat s žádnou přízní prezidenta," uvedl jeden z byznysmenů.

Informaci serveru potvrdil i jeden ze státních úředníků. Podle něj však místní úřady neuvedly, zda a případně kdy Ťien-minga propustí.

Jie Ťien-ming je od roku 2015 zvláštním poradcem pro hospodářskou politiku prezidenta Zemana a nic na tom nezměnilo ani jeho zadržení. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Hrad nemá informaci o zadržení potvrzenou, a čeká proto na nezpochybnitelné informace. Server Neovlivní.cz však uvádí, že o zadržení Ťien-minga Zemana informovala čínská velvyslankyně.

Jie Ťien-ming je předsedou představenstva čínské skupiny CEFC, která působí především v energetice, financích a průmyslu.

Po celém světě tato firma zaměstnává téměř 30 tisíc lidí a své aktivity rozvíjí i v České republice.