Společnost Compagnie des Alpes (CDA), která od května roku 2014 v Praze v Celetné ulici provozovala muzeum voskových figurín Grévin, v úterý ukončila jeho činnost.

"Navzdory meziročním nárůstům počtu návštěvníků i obratu nedosáhl tento ambiciózní projekt pro své vysoké provozní náklady vyrovnaného rozpočtu. Ani kontinuálně se zlepšující výsledky loňského fiskálního roku, ani úsilí pražského týmu nedokázaly zabránit opětovné ztrátě," píše se v prohlášení společnosti.

Už v prosinci loňského roku rozhodli akcionáři CDA o tom, že muzea v Praze a v Soulu buď ukončí činnost, nebo budou nabídnuta k prodeji zájemcům. Kromě české a jihokorejské pobočky funguje Grévin ještě v kanadském Montrealu a v domovské Paříži.

"Nyní vedení řeší další kroky spojené s ukončením provozu. Co bude s prostorem v Celetné ulici, figurínami a exponáty, je nyní ještě otevřené," uvedl pro HN zdroj blízký managementu CDA.

Ještě v únoru ve spojení s olympiádou a s dvaceti lety výročí od slavného Nagana muzeum v centru metropole přitom lákalo na speciální hokejovou výstavu. Podobné aktuální výstavy byly časté, populární byl například příběh podnikatele Tomáše Bati a mnohé další.

Počáteční investice do rozběhnutí provozu muzea vyšly na asi 300 milionů korun. Vstupné kolem 300 korun lákalo ročně na 200 tisíc návštěvníků, Čechů i cizinců.

Přesvědčit ale lidi k návštěvě nebylo zprvu snadné. Různá muzea voskových figurín v Praze fungovala dřív a fungují jako konkurence i dnes. "Možná na lidi působila nepřístupně větší okázalost a samotná velikost naší budovy a hlavně neměli představu, co od nás čekat," uvedla šéfka marketingu pražského Grévinu Daniela Pedretová v dřívějším rozhovoru pro HN.

Společnost CDA vlastní kromě značky Grévin také další zábavní parky, jako je Walibi či Parc Asterix. Vlastní a provozuje také skiareály především ve francouzských Alpách. Větší investice společnost v posledních letech vkládá hlavně do své expanze na východoasijské trhy.

Muzeum voskových figurín končí. Podívejte se, jak to v Musée Grévin vypadalo při otevření