Syrská kurdská Strana demokratické unie (PYD) odsoudila zadržení svého bývalého spolupředsedy Sáliha Muslima v Praze a požádala o jeho propuštění.

Muslima zatkla česká policie v sobotu na základě mezinárodního zatykače vydaného Interpolem na žádost Turecka.

"Česká vláda by měla Sáliha Muslima okamžitě propustit a omluvit se za toto nelegální a nemorální chování," uvedla PYD ve svém prohlášení.

Turecko prozatím českou stranu požádalo o vzetí muže do předběžné vazby. O případné vazbě bude rozhodovat soudce Jaroslav Pytloun, který loni řešil například přípustnost vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina.

Pokud soud rozhodne ve prospěch vazby, musí Turci do 40 dnů od zadržení podat žádost o vydání, jinak bude muž propuštěn. 

Turecký velvyslanec pohrozil Čechům: Propuštění Kurda poškodí naše vztahy

Sedmašedesátiletý Muslim se podle PYD významně podílel na boji proti teroristickému Islámskému státu (IS). "Pan Muslim sehrál významnou úlohu v revolučním procesu v Sýrii, zejména v diplomatické oblasti proti teroristickému IS," uvádí strana.

Muslim byl podle ní ústřední osobou v jednání o politickém řešení v Sýrii a demokratických projektech na severu země.

"Snaží se ochránit svět od teroru podporovaného vládou AKP," stojí v prohlášení PYD s odkazem na tureckou vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Kromě výzvy k české vládě o propuštění Muslima PYD v prohlášení také vyzvalo Kurdy žijící v Evropě k "demokratickým akcím".

Ankara umístila Muslima na seznam teroristů před čtrnácti dny. Ocitl se v kategorii nejhledanějších osob za členství ve straně zakázané v Turecku. Podle Ankary je PYD odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je považovaná za teroristickou v Turecku, EU a USA. Zatykač na Muslima Turecko vydalo ale už v listopadu 2016, a to za údajný podíl na pumovém útoku, při němž v únoru 2016 zemřelo v Ankaře 26 lidí.

Zadrženého Muslima budou řešit ministři

České ambasády v Kanadě, Velké Británii, Francii, Norsku nebo Dánsku se mezitím připravují na protestní akce kurdských organizací v těchto zemích. "Na našich ambasádách jsou hlášeny různé demonstrace a protestní akce kurdských organizací, které protestují proti zadržení dotyčného muže v Praze," řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová s tím, že na zmíněných zastupitelských úřadech se zpřísní bezpečnostní opatření.

Protestní akce se v pondělí odehrála také v Praze. Přibližně dvě stovky Kurdů prošly centrem města k ministerstvu vnitra, kde k nim krátce promluvil šéf úřadu Lubomír Metnar (za ANO). V úterý se Kurdové sejdou před ministerstvem spravedlnosti.

V úterý nebo ve středu budou o případu hovořit ministři zahraničí Česka a Turecka. "Termín telefonátu se domlouvá," podotkla Lagronová.

"Určitě nebudeme po telefonu s prominutím handlovat. U nás fungují jasná pravidla, jsme právní stát a rozhoduje to soud. V důsledku to může ještě rozhodnout ministr spravedlnosti. Ale to je vše," řekl ministr zahraničí Martin Stropnický. 

Turecká strana se na českou diplomacii kvůli Muslimovi obrátila v neděli. "Obdrželi jsme nótu, v níž nám byl oznámen záměr požádat o vydání Muslima a zároveň v ní Turecko žádá o předběžnou vazbu," řekla Lagronová. Zdůraznila, že rozhodnutí o vazbě je na českých soudech. 

Kvůli spolupráci s Kurdy jsou v Turecku ve vězení dva Češi

Izraelský tisk napsal, že Muslimovo zadržení bude testem turecko-českých vztahů a prověří také komplikovaný vztah Turecka k Evropské unii. List The Jerusalem Post napsal, že Muslim v minulých dnech cestoval hodně po Evropě a v jednom rozhovoru prohlásil, že "turecká vláda okupuje část Sýrie, pokouší se obsadit i část Afrínu a prosadit tam demografické změny".

Loni turecký soud poslal na více než šest let české občany Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase do vězení za spolupráci se syrskými Kurdy. Měli údajně kontakty s kurdskými milicemi YPG, které jsou ozbrojenou složkou PYD a jež Ankara na rozdíl od Prahy řadí k teroristickým organizacím.

Šéf české diplomacie Stropnický odmítl byť i jen spekulovat o možnosti, že by Praha uvažovala o výměně dvou českých občanů nyní vězněných v Turecku právě za Muslima.

Tobias Pflüger z německé strany Levice Muslimovo zatčení odsoudil.

"Česká republika coby dlouholetý člen Evropské unie zjevně prokázala Turecku službu. Pflüger si přeje, aby německá vláda požádala o Muslimovo vydání.

The Jerusalem Post připomenul, že kancléřka Angela Merkelová už Turecko kritizovala za využívání zatykačů Interpolu, když se Turecko loni snažilo prosadit vydání německého spisovatele zadrženého ve Španělsku. Dogan Akhanli byl zatčen loni v srpnu v Granadě a po důrazných protestech Německa byl následující den propuštěn. Turecko po nezdařeném puči v roce 2016 usilovalo o zatčení několika osob v Evropě.

Turecký velvyslanec pohrozil Čechům: Propuštění Kurda poškodí naše vztahy

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist