Hnutí SPD Tomia Okamury dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 45 000 korun za protiprávní transakci na volebním účtu, uvedl ve čtvrtek server iRozhlas.cz. SPD na konci ledna předčasně převedla z volebního účtu přes 600 000 korun, což je nezákonné jednání. Peníze musí zůstat na účtu 180 dnů po vyhlášení výsledku voleb, což bude až ke konci dubna. Hnutí peníze na účet vrátilo. Hrozila mu pokuta až půl milionu.

Úřad rozhodl o pokutě příkazem a SPD proti němu záměrně nepodala odpor, takže pokuta začala platit. V opačném případě by se věc dostala do správního řízení. "Při rozvahách, v jaké výši pokutu udělit, jsme se rozhodli pro dolní sazby při skoro těch nejméně možných 30 000, a to zejména s ohledem na to, že škodlivý následek byl napraven, jelikož SPD zaslala daný finanční objem zpátky na svůj volební účet," řekl serveru člen dohledového úřadu Tomáš Hudeček.

Mluvčí SPD Michaela Dolenská uvedla, že hnutí sankci respektuje. "SPD v tomto případě pochybila a uznala svoji chybu. Proto se proti pokutě úřadu neodvolala," oznámila mluvčí. Dodala, že pokutu hnutí uhradí v zákonné lhůtě 30 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí.

Server iDnes.cz ve čtvrtek také uvedl, že vedení hnutí SPD už v úterý zrušilo brněnskou buňku organizace, jejíž členové měli dlouhodobě špatné vztahy. Zhruba stovka členů buňky přešla přímo pod jihomoravskou krajskou organizaci.

Související