Jednou z příčin, proč se český výzkum stále potýká s problémy, je podle šéfa Technologické agentury ČR Petra Očka zastaralý a nepružný zákon. Nový ale se zpožděním připravil bývalý vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), jeho paragrafové znění už minulá vláda nestihla projednat. Přestože se bývalému vicepremiérovi a jeho sekci pro vědu, výzkum a inovace při Úřadu vlády tak podařilo prosadit historicky nejvyšší rozpočet na vědu i nové hodnocení výsledků výzkumu, očekávání, že zlepší celý systém, podle Očka nenaplnil.

Zřejmě není to nejzásadnější, zda existuje funkce vicepremiéra, či nikoli. Důležitá je vize, kam má podpora směřovat, a schopnost ji prosadit, řekl Očko v rozhovoru pro HN.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nedávno řekl, že chce prověřit programy Technologické agentury ČR, protože se překrývají s ministerstvem průmyslu.

Co na to říkáte?

Je to fakt, který není myšlen negativně vůči Technologické agentuře ČR nebo ministerstvu průmyslu. Jde o krok k systematičtějšímu pojetí podpory aplikovaného výzkumu.

Samozřejmě nám jde o to, abychom zamezili duplicitám. Pro nás je ale ministerstvo průmyslu klíčovým partnerem, bez kterého nemůžeme fungovat.

O které duplicity jde?

Současné programy nejsou úplně stejné, ale oba se zaměřují na kolaborativní výzkum, tedy spolupráci výzkumných organizací a firem s aplikací v praxi a nové technologie. Na MPO se soustřeďují na to, čemu Evropská unie říká key enabling technologies, klíčové umožňující technologie, my zase máme národní priority, respektive priority ministerstev a řešíme i obory průřezově, například v oblasti Průmyslu 4.0 Smart City i společenskovědní témata. Odlišení tam je. Na zamezení duplicit máme mechanismy, ale chtělo by to asi opravdu větší systém.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se