Jednou z příčin, proč se český výzkum stále potýká s problémy, je podle šéfa Technologické agentury ČR Petra Očka zastaralý a nepružný zákon. Nový ale se zpožděním připravil bývalý vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), jeho paragrafové znění už minulá vláda nestihla projednat. Přestože se bývalému vicepremiérovi a jeho sekci pro vědu, výzkum a inovace při Úřadu vlády tak podařilo prosadit historicky nejvyšší rozpočet na vědu i nové hodnocení výsledků výzkumu, očekávání, že zlepší celý systém, podle Očka nenaplnil.

Zřejmě není to nejzásadnější, zda existuje funkce vicepremiéra, či nikoli. Důležitá je vize, kam má podpora směřovat, a schopnost ji prosadit, řekl Očko v rozhovoru pro HN.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nedávno řekl, že chce prověřit programy Technologické agentury ČR, protože se překrývají s ministerstvem průmyslu.

Co na to říkáte?

Je to fakt, který není myšlen negativně vůči Technologické agentuře ČR nebo ministerstvu průmyslu. Jde o krok k systematičtějšímu pojetí podpory aplikovaného výzkumu.

Samozřejmě nám jde o to, abychom zamezili duplicitám. Pro nás je ale ministerstvo průmyslu klíčovým partnerem, bez kterého nemůžeme fungovat.

O které duplicity jde?

Současné programy nejsou úplně stejné, ale oba se zaměřují na kolaborativní výzkum, tedy spolupráci výzkumných organizací a firem s aplikací v praxi a nové technologie. Na MPO se soustřeďují na to, čemu Evropská unie říká key enabling technologies, klíčové umožňující technologie, my zase máme národní priority, respektive priority ministerstev a řešíme i obory průřezově, například v oblasti Průmyslu 4.0 Smart City i společenskovědní témata. Odlišení tam je. Na zamezení duplicit máme mechanismy, ale chtělo by to asi opravdu větší systém.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.