Kolona taxikářů protestujících v Praze proti alternativním dopravcům typu Uber v pondělí odpoledne zkomplikovala dopravu mezi Rudolfinem a Národním divadlem a zablokovala dopravu u Karlových lázní. Akce se podle magistrátu zúčastnila zhruba tisícovka vozů. Některé tramvaje nabraly zpoždění. Podle dopravního podniku ale větší omezení v provozu MHD nenastalo.

Podle zpravodaje ČTK bylo po 16:30 kompletně zacpané nábřeží a Divadelní ulice, což nahlas komentovali řidiči, kteří v důsledku protestu v zácpě zůstali stát. V koloně stály i tramvaje. U Karlových lázní taxikáři vozy napříč zablokovali tramvajové koleje, což začali řešit policisté.

Komplikace potvrdil i pražský magistrát, i když podle něj nejde o kritickou situaci. "Automobilová doprava je v některých místech jako ve větší špičce. Taxikáři již bohužel ovlivnili i tramvajový provoz," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové tramvaje na nábřeží zaznamenávají zpoždění odpovídající jiným dnům s hustším provozem.

Organizátoři protestu v pondělí prostřednictvím e-mailu kontaktovali úřad vlády a textovou zprávou premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) s žádostí o schůzku. Sdělila to místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová.

"Napsala jsem mu skutečně naléhavou textovou zprávu a zároveň jsme posílali oficiální mail na vládu s víceméně tím samým textem. Takže teď už je to na nich," uvedla Venclová. Nyní bude čekat na reakci. Při protestech minulý týden Babiš uvedl, že pokud mu přijde oficiální pozvání, s taxikáři se sejde.

Řidiči protestují proti takzvaným sdíleným službám typu Uber. Dvě akce již uspořádali koncem minulého týdne, tehdy jezdili po magistrále bez většího vlivu na dopravu. Minulý čtvrtek se na Strahov sjelo podle organizátorů na 2000 aut, magistrát hovořil o 1400.

O den později odhadovali taxikáři počet na 1000 vozů a město na 400. S odkazem na magistrát je tak pondělní akce, pokud jde o počet aut, velikostí někde mezi čtvrteční a páteční. Taxikáři však zvolili méně prostupné komunikace.

Řidiči taxi o alternativních přepravních službách tvrdí, že jde o nekalou konkurenci. Viní stát z toho, že vůči ní nic nepodniká. Podle ministerstva dopravy se připravuje novela zákona, která podmínky pro taxi a služby typu Uber srovná. Hotova má být v horizontu týdnů.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300. Vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidována jako vozidla taxislužby a nemají taxametry.

Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Společnost Uber minulý týden uvedla, že se snaží hledat s městem a dalšími institucemi řešení, které by vyhovovalo všem.

Řidiči taxi protestovali v Praze proti Uberu už loni, přede dvěma lety pak úplně zablokovali magistrálu u hlavního nádraží.