Výsledek prezidentských voleb sledoval Libor Winkler společně s podporovateli Jiřího Drahoše v pražském Kongresovém centru. Podnikatel a filantrop, který stojí mimo jiné za vznikem pražského uměleckého centra DOX nebo fondem na podporu vědců Neuron, poslal Drahošovi na kampaň milion korun. V rozhovoru rozebírá, co mohlo profesorovi uškodit.

Jak se na výsledek voleb díváte a o čem podle vás vypovídá?

Myslím, že to svědčí o roztříštěnosti oponentů Miloše Zemana. Zatímco příznivci prezidenta jsou jednotní, jeho oponenti ne. Vidím to jako prohru toho tábora. Myslím si především, že Pavel Fischer nevyjádřil dostatečně emocionálně silnou podporu Jiřímu Drahošovi. Od začátku, když jsme dělali analýzy, jsme viděli, že Zeman má velmi pevný voličský blok. Bylo jasné, že má naprosto silnou podporu, a pokud chce vyhrát, musí proti němu nastoupit jednota. Smekám před Michalem Horáčkem, to je pro mě největší překvapení celých prezidentských voleb. Odmakal celou kampaň, celé si to zaplatil, jezdil po republice, a když prohrál, jednoznačně a hned vyjádřil podporu Jiřímu Drahošovi. Pan Fischer nastoupil pozdě a podle mě mu taky připadá na vrub ta prohra. Druhá věc je, že pokud Zeman zvedl tak silné emocionální téma, jako jsou migranti, velice těžko se proti tomu bojuje. Vyvolal silnou emoci strachu a to se dá velice těžko porazit.

V čem podle vás Jiří Drahoš chyboval?

Nechyboval, zlepšoval se. Je to nepolitik, má své limity. Všichni jsme věděli, že člověk z nepolitického prostředí může těžko překročit sám sebe. Proto znovu obdivuji čin pana Horáčka, který si uvědomil, že je tomu kandidátovi potřeba silně pomoci v růstu nahoru. Profesor Drahoš neudělal žádné chyby. Měl od začátku jako apolitický kandidát své limity a jel nadoraz.

Drahoš jako pouhý ”Antizeman”. Polovina lidí jej volila jen proto, aby nevyhrál současný prezident, ukázal průzkum

Co mu tedy uškodilo?

Myslím si, že měl víc přitvrdit. Jakmile Zeman vytáhl imigrantskou kartu, měl natvrdo vytáhnout zdraví Zemana, který si hraje na někoho, kdo zastaví imigrantskou vlnu, ale nevím, jakými prostředky by to udělal. Na hrubý pytel hrubá záplata, měl na to reagovat podstatně agresivněji.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.