Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. Rozhodl se tak poté, co v neděli získal podporu od své domovské krajské konference ČSSD v Plzeňském kraji, v jejímž čele stojí sedm let. Nové vedení si sociální demokraté zvolí na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové. Kandidaturu na předsedu oznámil také stávající místopředseda strany Jan Hamáček, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík a poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk. Sociální demokraté v jižních Čechách nominovali na předsedu strany Jiřího Zimolu.

"Dostal jsem nominaci krajské organizace v Plzni. Já jsem tím podmiňoval nějakou svou snahu někam kandidovat. Většina delegátů s výjimkou sedmi, kteří se zdrželi, mě nominovala na pozici předsedy sociální demokracie," řekl Chovanec. Kdyby ho jeho domovská organizace nepodržela, o nejvyšší stranický post by se neucházel. Kromě Plzeňského kraje dostal podporu i od krajské organizace na Zlínsku a Ústecku. Krajské konference ČSSD se v neděli konají v pěti krajích. Nominaci z Královéhradeckého kraje už dostal Hamáček. Chovanec, i když do neděle kandidaturu neohlásil, už posbíral nominace několika okresních organizací.

Chovanec chce uspět a nabídnout členům strany program, který bude hovořit o budoucím směřování ČSSD v otázkách vnitrostranické debaty, komunikace s veřejností a debaty o tom, jestli má ČSSD jít do vlády. Strana se musí podle Chovance vrátit do levé části politického spektra. "My jsme se vydali, ne úplně šťastně, do středu toho politického spektra. A kdokoliv se tam v minulosti vydal, tam prostě pohořel," poznamenal.

Pro sociální demokracii je podle něj především zásadní najít vnitřní smír mezi různými názorovými proudy. "Já jako zastupující předseda až do sjezdu povedu debatu uvnitř strany o tom, aby sjezd opravdu byl o sjednocení, o navolení dobrého týmu, abychom našli směr pro sociální demokracii. Moje osobní ambice jsou velmi stranou," řekl.

V novém vedení, které si strana na sjezdu zvolí, by rád viděl zástupce všech názorových proudů. "Sociální demokracie se musí naučit debatovat uvnitř a vystupovat navenek jednotně," řekl. Strana podle něj musí navenek souznít. Musí vést o tématech bohatou vnitřní debatu, když ale najde většinový názor, musí se na něm sjednotit i všechny menšinové proudy. Jinak nemá šanci dlouhodobě uspět na politické scéně, míní Chovanec.

Pro Jiřího Zimolu hlasovalo v jižních Čechách 129 ze 166 delegátů. Jihočeši případnou nominaci Chovance neřešili. "O nominaci nás nepožádal," uvedl Veselý. Delegáti ČSSD dnes hlasovali kromě Zimoly ještě o Janu Hamáčkovi, který získal 13 hlasů. Pro Miroslava Krejčíka hlasovalo 55 delegátů. Antonín Staněk získal šest hlasů.

Nové vedení si bude ČSSD vybírat po volebním debaklu ve sněmovních volbách, které se konaly loni na podzim. Dříve nejsilnější sněmovní strana v nich získala pouze 15 poslanců. Již předtím v polovině června opustil funkci předsedy kvůli klesajícím volebním preferencím Bohuslav Sobotka, stranu místo něj vede Chovanec. Na sjezd přijede na Chovancovo pozvání nově zvolený prezident Miloš Zeman. Na poslední sjezd, kde byl loni znovuzvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, někdejší předseda ČSSD Zeman pozvánku nedostal. S částí sociální demokracie měl Zeman v poslední době napjaté vztahy, někteří členové ČSSD ho ale opakovaně podporovali.