Prezident Miloš Zeman v pondělí večer vedl volební debatu na TV Barrandov, v níž byl sám, v uvolněné atmosféře. S moderátorem a vlastníkem televize Jaromírem Soukupem vtipkoval, například o tom, že jeho první politickou chybou bylo, když jako dítě plakal kvůli smrti komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Místo Zemanova soupeře v druhém kole prezidentských voleb Jiřího Drahoše, který se pořadu nezúčastnil, nechala televize prázdnou židli.

Pondělní pořad televize uvedla jako speciál Duelu Jaromíra Soukupa. V běžných vydáních Duelu politici stojí, kdežto Zeman, který má kvůli cukrovce problémy s chůzí, seděl. V první řadě hlediště, které každému výroku Zemana bouřlivě aplaudovalo, seděli členové prezidentské kanceláře a první dáma Ivana Zemanová.

Prvních asi deset minut debaty mluvil jen Soukup, který moderuje každý čtvrtek i pravidelný Zemanův rozhovor Týden s prezidentem. Neúčast Drahoše označil za "neuctivou". Prohlásil také, že tvrzení, že by měl prezident spojovat společnost, je naivní. Zemanovi kritici tvrdí, že rozděluje společnost. Sám Zeman v roce 2013 v projevu při uvedení do funkce řekl, že chce být "prezidentem všech občanů".

Zeman své vystoupení prokládal bonmoty, opakoval některá svá dřívější vyjádření. Mluvil o potřebě omezit sociální dávky pro lidi, kteří nechtějí pracovat, a riziku, že účastníci průvodu Prague Pride veřejným demonstrováním své sexuální orientace otevírají dveře k deviacím typu pedofilie. Ne každý soudce je nezávislý, ne každý vyšetřovatel je neúplatný, řekl prezident k trestnímu stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze farmy Čapí hnízdo.

V Africe je připraveno několik desítek milionů uprchlíků, uvedl Zeman jako citaci studií o migraci, většina migrantů z afrických zemí jsou podle něj "mladí zdraví muži s iPhonem v kapse". V nedávných inzerátech v tisku na Zemanovu podporu, které zveřejnil spolek Přátelé Miloše Zemana, je Zemanův protikandidát Drahoš spojován s podporou migrace. Drahoš již dříve uvedl, že je proti povinným kvótám pro přijímání uprchlíků.

Po prvním kole voleb již Zeman vystoupil sám i v nedělní debatě televize Nova. Společně s Drahošem pak bude diskutovat v úterý na Primě a ve čtvrtek v České televizi. Zeman původně loni při oznámení opětovné kandidatury tvrdil, že se debat s ostatními kandidáty vůbec nezúčastní. Poté zahájil své pravidelné pořady na TV Barrandov, kde vystupuje sám se Soukupem. Po prvním kole voleb Zeman řekl, že promluví nejvýše ve dvou debatách. S tím souhlasil Drahoš, ale Zeman pak prohlásil, že chce debaty čtyři. Drahoš využívá času před druhým kolem voleb k návštěvám voličů v regionech, počítá jen s diskusemi na Primě a v České televizi.

V neděli Zeman v televizi Nova uvedl, že by preferoval menšinovou vládu ANO, kterou by podpořila ČSSD a s ní komunisté nebo SPD. Slíbil také, že pokud bude znovu zvolen, bude méně namyšlený a sebevědomý. Pořad sledovalo 1,5 milionu diváků starších 15 let, asi 30 procent všech lidí této věkové kategorie, kteří v tu dobu měli podle dat firmy Nielsen Admosphere zapnutou televizi. Drahoš dal před duelem přednost stejně jako v pondělí setkáním s voliči. Zeman v debatě na Nově podle analýzy serveru Demagog.cz mluvil pravdu jen v 11 ze 32 faktických výroků, které během pořadu řekl. V devíti případech server ohodnotil jeho prohlášení jako nepravdivá, v deseti případech jako zavádějící a dva výroky nebylo možno ověřit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist