Poslanci ve čtvrtek rozhodli o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Oba byli obviněni už před říjnovými sněmovními volbami pro podezření z dotačního podvodu a Babiš také z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Vinu oba popírají, stíhání má podle nich politické motivy.
Navzdory tomu Babiš a Faltýnek uvedli, že chtějí, aby je poslanci ke stíhání vydali. Stejné doporučení dal v úterý mandátový a imunitní výbor, který prozkoumal policejní žádost.
Už před jednáním všechny strany kromě hnutí ANO oznámily, že budou hlasovat pro vydání obou politiků a podle toho dopadlo i samotné hlasování. Pro bylo celkem 111 poslanců, proti jen 69.
Dolní komora vydala oba poslance k trestnímu stíhání v kauze padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo poprvé už loni v září. Tehdy bylo rozhodnuto po zhruba sedm hodin dlouhé, často bouřlivé debatě. Nyní poslanci posuzovali novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek obhajobou poslaneckého mandátu v říjnových volbách znovu nabyli imunitu v plném rozsahu.
Policie v případu obvinila i dalších devět lidí. Patří k nim mimo jiné i Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.
On-line reportáž
Vážení čtenáři, dění v Poslanecké sněmovně pro vás budeme celý den sledovat v on-line reportáži. Poslanci by měli začít jednat od 9:00.
Součaný premiér Andrej Babiš tvrdí od chvíle, kdy se případem Čapí hnízdo začala zabývat média, že se žádný podvod nestal a žádost o dotaci i její přidělení bylo v pořádku. Celé vyšetřování pak označuje za práci mafie, která prý případ zpolitizovala a chce ho dostat z politiky. Zpráva evropského úřadu OLAF ale říká něco úplně jiného. Podle ní byly mezi Farmou Čapí hnízdo a Agrofertem natolik silné vazby, že projekt neměl nikdy nárok na evropskou dotaci.
Že by hlasování na plénu ve sněmovně nakonec nedopadlo vydáním obou poslanců, je téměř vyloučené. Nastat by to mohlo pouze v případě, že by se uvnitř jednotlivých stran našlo dost poslanců, kteří nebudou respektovat doporučení svého vedení. Všechny strany kromě hnutí ANO totiž ve čtvrtek znovu zopakovaly, že budou hlasovat pro vydání. Včetně komunistů a SPD. "Ta situace je definitivně vyřešená. Budeme hlasovat pro vydání," odpověděl na dotaz předseda SPD Tomio Okamura.
Odložit Babišovo stíhání? Nechápu, že to může být vážně řečeno na veřejnosti, řekl v rozhovoru pro DVTV pirát Michálek.
Ještě před úterním jednáním mandátového a imunitního výboru požádali Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem sněmovnu o své vydání. Chtějí prý, aby se případ vyšetřil, a to i přesto, že oba tvrdí, že se žádný podvod nestal.
Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vyzývá ostatní poslance k tomu, aby jednání o vydání Babiše s Faltýnkem zbytečně neprotahovali. Diskuse před prvním odebíráním imunity obou předních postav hnutí ANO v loňském roce trvala přibližně sedm hodin.
Vydá dnes sněmovna Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání? TOP 09 bude hlasovat pro. @Pospisil_Jiri: „Necháme na nezávislé české justici, aby posoudila vinu.“ A @market_a dodává: „Vyzýváme ostatní kolegy, aby se zdrželi zbytečných projevů. Není nutné, abychom jednání protahovali.“
— TOP 09 (@TOP09cz) January 19, 2018
Několik stran zastoupených ve sněmovně vyjádřilo nesouhlas s tím, aby se podílely na vládě, jejíž předseda by byl trestně stíhaný. Stále častěji se tak objevují informace o tom, že novou vládu by nemusel vést Andrej Babiš. "Nikde není žádný zákon, že musím v té vládě být. To musí rozhodnout hnutí ANO," prohlásil Babiš ve středu.
V zákulisí se tak stále častěji mluví o tom, že by post premiéra za ANO mohl obsadit místopředseda vlády a šéf životního prostředí Richard Brabec.
Zákonodárci se pomalu scházejí v útrobách Poslanecké sněmovny. Jednání by mělo být každou chvíli zahájeno.
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) zahájil jednání sněmovny. Prvním bodem programu nebude hlasování o vydání k trestnímu stíhání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Nejdříve se bude projednávat návrh na volbu členů a ustavení stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti úřadů pro zahraniční styky a informace.
Na program schůze přichází jednání o vydání. Předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) seznamuje poslance s projednávaným případem.
Začalo jednání sněmovny k vydání @AndrejBabis a Jaroslava Faltýnky. My budeme hlasovat pro vydání. O ne/vině musí rozhodnout soud, nikoli poslanci 😉
— KDU-ČSL (@kducsl) January 19, 2018
K řečnickému pultu vystoupala zpravodajka mandátového a imunitního výboru Kateřina Valachová (ČSSD). Bývalá ministryně školství seznamuje poslance s okolnostmi případu, s postupem vyšetřovatelů nebo s přístupností zprávy OLAF poslancům.
Valachová dále zmínila, že Babiš pokládá kauzu za zpolitizovanou a že souhlasí se svým vydáním.
Podobný názor na kauzu má podle ní i první místopředseda ANO. "Poslanec Jaroslav Faltýnek nerozumí trestněprávní konstrukci policie," interpretovala Valachová zákonodárcům Faltýnkův pohled na případ.
Zpravodajku mandátového a imunitního výboru Valachovou vystřídal na pozici řečníka Andrej Babiš. "Můj projev nemá za cíl změnit váš názor," prohlásil na začátek svého projevu Babiš.
Babišova řeč připomíná jeho loňské vystoupení při prvním rozhodování o vydání. Zmiňuje to, že celá kauza je podle něj politicky motivovaná a má za cíl jej zdiskreditovat. Do souvislosti s případem Farmy Čapí hnízdo dává údajnou korupci a klientelismus v české politice. Čapí hnízdo je dále podle něj pouze vylhaná a médii živená kauza.
"Díky této vylhané kauze jsme přišli o deset procent v našich preferencích," hodnotil dopad případu na loňské parlamentní volby Babiš.
"Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat někoho do vězení. Tahle kauza nejenom měla ovlivnit naše preference, ale samozřejmě má ovlivnit vznik nové vlády. Je to proto, aby všichni říkali, že Babiš nemůže být premiér, žádná presumpce neviny," řekl Babiš s tím, že kauza má dopad kromě parlamentních i na prezidentské volby.
"Obvinění mojí ženy je sprosťárna, akcie farmy prodala v době, kdy nežádala o dotaci ani neměla dotaci. To je zase další absurdita," vyjádřil se předseda hnutí ANO k obvinění své ženy Moniky Babišové.
"Padesát milionů je zainvestováno v tý farmě, slouží to veřejnosti, není to žádné rodinné sídlo. Devětkrát to bylo kontrolováno a nikdo nikdy neřekl, že je tam problém, nikdy. Nikdo na tom nezbohatl. Ta farma ekonomicky nevydělala ještě, ale odvádí za zaměstnance daně," vyvracel Babiš obvinění a zároveň zhodnotil přínos Čapího hnízda, upozornil i na nesrovnalosti při čerpání evropských peněz u jiných projektů.
"Žádná korupce nebyla a žádný podvod nebyl," dodal Babiš.
Předseda hnutí ANO se obhajuje již více než dvacet minut, nyní se vyjadřuje k práci Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Práci úřadu zpochybňuje a tvrdí, že kritika se na něj snáší i z jiných zemí Evropské unie.
Od roku 1993 dodnes sněmovna vydala k trestnímu stíhání 28 poslanců. Sedmnácti zákonodárcům imunita zůstala. pic.twitter.com/ELXeBgLCaT
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 19, 2018
"V Evropě máme tisíce Čapích hnízd, v Německu, ve Francii, všude," zlehčuje Babiš projednávaný případ a současně kritizuje práci úřadu OLAF. "I v Evropské unii bylo Čapí hnízdo předmětem politického boje. To, že je OLAF objektivní, je kampaň," říká Babiš.
"Přeju vám, aby si nikdo neobjednal vaše stíhání a stíhání vaší rodiny," vzkázal Babiš poslancům a zopakoval, že bude hlasovat o své vydání. Nakonec Babiš poslance vyzval, aby o jeho slovech, která ve sněmovně pronesl, přemýšleli.
Babiš těmito slovy ukončil svůj projev a za potlesku části sněmovny odchází od řečnického pultu.
Následují dvouminutové faktické poznámky.
Následuje slovní přestřelka mezi poslancem za Občanskou demokratickou stranu Zbyňkem Stanjurou a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem z ANO. "Jak je možné, že šéf hnutí ANO řekne, že se tady dá objednat trestní stíhání, a už čtyři roky má stejného ministra spravedlnosti ze svého hnutí," otázal se Stanjura.
"Nevím, jestli chcete žít v zemi, kde ministr spravedlnosti zastavuje trestní stíhání," odpověděl Stanjurovi Pelikán.
Pavel Blažek (ODS): "Vážený pane předsedo vlády, milý předsedo hnutí ANO, váš projev byl, jako byste byl úplně nový v politice. Ale jestliže tady říkáte, že v této zemi je možné objednat si trestní stíhání, vy už čtyři roky máte odpovědnost za policii a státní zastupitelství a za soudnictví. Co jste tedy udělali pro to, aby toto nebylo možné? Nic."
"Jestliže se neomluvíte Tomáši Zdechovskému, tak jste u mě zbabělec," řekl Jan Bartošek směrem k Babišovi, který Zdechovského označil za udavače.
Řečnit začíná Jaroslav Faltýnek, druhý z dnes projednávaných poslanců. Svůj projev zahájil tím, že se nemá za co skrývat a přeje si být vydaný.
Jaroslav Faltýnek, o jehož vydání dnes také poslanci jednají, řekl, že doufá, že se hlasování stihne do půl druhé, protože pak musí jít do nemocnice…
Pak už ale vážně dodal, že sám bude hlasovat pro své vydání. A to i přesto, že celou kauzu odmítá jako vymyšlenou.
Jedním z důvodů, proč Jaroslav Faltýnek bude hlasovat pro své vydání je ten, aby se zastal svých bývalých spolupracovníků. "Tito slušní chlapi jsou také nesmyslně obvinění a žádnou imunitu nemají," řekl.
"Nazývám to prostě sra*kou a velkou sra*kou," dodal Faltýnek ke kauze Čapí hnízdo.
Faltýnek se negativně vyjádřil na adresu policistů a upozornil na nesrovnalosti v policejním spise. "Pohádka, nikoliv úřední dokument," řekl o spisu.
"Všechno, co vám bylo předloženo ze strany policie je ve vztahu k mé osobě absolutní nesmysl," řekl Faltýnek poslancům.
"Je to vymyšlená kauza jednoho policisty s cílem mě poškodit, dehonestovat a udělat ze mě zločince," má jasno předseda poslaneckého klubu hnutí ANO.
Poslankyně Alena Gajdůšková ze sociální demokracie bude hlasovat pro vydání.
Pokud selhává právní stát, jak říká premiér, pak by to měli být v prvé řadě politici, na které je vidět a jsou za ten stav odpovědní, kdo by se neměl případnému trestnimu stíhání vyhýbat imunitou. Právní stát je velmi cenná hodnota. Budu hlasovat pro vydání. Z principu.
— Gajdůšková Alena (@GajduskovaAlena) January 19, 2018
U mikrofonu stále stojí první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Ve své řeči se vrací k dřívějším hlasováním o vydávání poslanců. Věnuje se zejména případu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. Sněmovně cituje projev Miroslava Kalouska, který tehdy hájil nevydání Parkanové.
Faltýnek rovněž zmínil hlasování o zrušení imunity někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody nebo případ eurokomisařky Věry Jourové.
Jaroslav Faltýnek sice vyzýval poslance k tomu, aby nezdržovali svými vystoupeními hlasování o vydání, protože spěchá do nemocnice, už několik desítek minut ale hovoří o starých případech. V souvislosti s nimi čte obsáhlé přepisy projevů zákonodárců.
Nyní se věnuje vydávání poslankyně Zuzany Kailové (ČSSD), která imunity zbavena nebyla.
Od řečnického pultíku za potlesku v sálu odešel Jaroslav Faltýnek. Radka Vondráčka v roli moderátora diskuse nahradil Vojtěch Filip (KSČM), který je místopředsedou sněmovny.
Miroslava Němcová (ODS) se ve své poznámce vrátila k rozhodování o imunitě Bohuslava Svobody. Ohradila se proti připodobňování případu Babiše s Faltýnkem ke kauze bývalého pražského primátora Svobody.
V podobném duchu se vyjádřil i Miroslav Kalousek (TOP 09). Upozornil na to, že rozdíl v jednotlivých případech je ten, že například u Bohuslava Svobody se jednalo o nešťastné politické rozhodnutí. Dle Kalouska se však v souvislosti s Čapím hnízdem jednalo o podvod.
"Moje trestní kvalifikace je, že jsem první místopředseda hnutí," obhajuje se Faltýnek poté, co se na další dvě minuty vrátil k řečnickému stolu.
"Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice. Ta se nemůže bránit," reagoval na Babišovy výroky nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
"V České republice jsou tisíce podobných dotačních podnikatelů, kteří zneužívají ten systém, kteří účelově vyvádějí firmy z holdingu, aby mohli dostávat dotace pro malé a střední podnikatele a účelově obcházejí pravidla. Bez toho, aby alespoň čas od času nebyl nějaký případ těchto dotačních podnikatelů dohnán alespoň k soudu, se to nikdy nezmění. Tento případ by mělo být memento pro lidi, jako je Andrej Babiš a pan Faltýnek, kteří vydělávají peníze na tom, že neoprávněně získávají evropské dotace," řekl ve svém vystoupení Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany.
"Opravdu si nejsem jistá tím, že policejní vyšetřování je dlážděné čistými úmysly," hřímala Taťána Malá (ANO), která v mandátovém a imunitním výboru vyzvala hlasovat pro nevydání Babiše a Faltýnka.
Z vyjádření některých poslanců hnutí ANO vyplývá, že budou hlasovat proti vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO. O tom jak hlasovat, však neměl ještě před několika dny jasno někdejší člen TOP 09 Aleš Juchelka, který dnes sedí v poslanecké lavici za hnutí ANO.
"Přestože, a to je prosím důležité, u údajného organizátora Andreje Babiše není nikde ve spisu – já jsem ho nenašla – důkaz dokládající organizování a zosnování jemu za vinu kladených trestných činů, přesto dochází policejní orgán k závěru, že lze vůči němu zahájit trestní stíhání, ač mu musí být zřejmé, že ty důkazy k prokázání jeho zavinění ve spise, alespoň zatím – nevylučuji, že nebudou dodány – absentují," říká bývalá ministryně spravedlnosti a členka mandátového a imunitního výboru Helena Válková (ANO).
Podle Válkové bude postup v kauze Čapí hnízdo u Jaroslava Faltýnka jednoduchý. "Zde si dokonce s vysokou pravděpodobností troufnu již dnes odhadnout postup státního zástupce, který bude zřejmě nucen ve svém rozhodnutí o stížnosti tohoto obviněného k zahájení trestního stíhání tu věc buď vrátit, nebo zastavit," prohlásila Válková.
V průběhu projevu Válkové se do sálu mezi poslance vrátil hlavní aktér dnešního jednání Andrej Babiš.
Odmítám skandální útoky T. Malé (ANO) na mandátový a imunitní výbor. Neseme odpovědnost podloženou prácí, seznámením se spisem. Je to nehoráznost.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) January 19, 2018
"Je to pro společnost ničivé a devastující," reagoval Jan Chvojka ČSSD na slova premiéra Babiše, který řekl, že si lze v Česku objednat trestní stíhání. "Kde je odpovědnost ministra spravedlnosti," ptá se Chvojka.
Poslanec ANO Martin Kolovratník ve své poznámce zmínil, že bude hlasovat proti vydání.
"To, jak je do kauzy zabroušen pan kolega Kalousek, politizaci kauzy pouze nahrává. Stejně jako celý klub SPD budu hlasovat pro vydání obou kolegů," sdělil poslanec Svobody a přímé demokracie Miloslav Rozner.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se ohradil proti tomu, že jeho strana nedodržuje presumpci neviny. "Nikdy jsme neřekli, že někdo něco ukradl," zdůraznil Bělobrádek. Šéf lidovců naopak kritizoval séfa ANO Andreje Babiše za to, jakým způsobem hovořil o europoslanci KDU-ČSL Tomáši Zdechovském, kterého označil za "udavače". Se slovy "nebuďte pokrytci" Bělobrádek ukončil svou řeč.
"Poslanecká imunita je mrtvá. Budeme hlasovat jestli Česká republika je, či není právní stát," řekla Kateřina Valachová s tím, že bude hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka, i když není přesvědčena o jejich vině.
Poslanci začínají hlasovat o vydání Babiše s Faltýnkem.
Poslanecká sněmovna rozhodla o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Pro bylo 111 poslanců, proti 69.
Poslanci odhlasovali rovněž vydání Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Pro bylo stejně jako při hlasování o Babišovi 111 zákonodárců, proti jich bylo 69.
A. Babiš a J. Faltýnek byli zbaveni imunity. Poslanci nemají být soudci. Ať o vině, či nevině rozhodne soud. Je dobře, že celá kauza konečně přestane zastiňovat špatný styl vládnutí současné i předešlé vlády.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 19, 2018
Proti zbavení imunity hlasovali všichni poslanci hnutí ANO, kromě Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, kteří hlasovali pro své vydání.
Po několika hodinách diskuse končí jednání Poslanecké sněmovny.
Jan Bartošek potvrdil, že všichni lidovci hlasovali pro zbavení imunity poslanců Babiše i Faltýnka.
Pro vydání hlasovali všichni sociální demokraté, sdělil na tiskové konferenci novinářům místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Roman Onderka (ČSSD).
Hlasování v české dolní komoře parlamentu si všímá agentura Reuters, která konstatuje, že údajný podvod s evropskými dotacemi Babišovi komplikoval sestavení vlády.
Státní zástupci budou čekat na vyrozumění sněmovny, která ve čtvrtek znovu vydala premiéra, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, a předsedu poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka ke stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Teprve pak policie oběma poslancům zašle rozhodnutí o pokračování trestního stíhání, které je nyní přerušeno, oznámila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. "Stíhání bylo přerušeno, tudíž se bude doručovat rozhodnutí o jeho pokračování," sdělila bez dalších podrobností Zenklová. V minulém roce trvala cesta od vydání poslanců k jejich obvinění jeden měsíc.
Pan prezident po případu Věry Jourové ctí princip presumpce neviny.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 19. ledna 2018
Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání sněmovny, že je v Česku možné objednat si na zakázku trestní stíhání. Policisté vždy postupují podle platných zákonů a jejich práci dozorují státní zástupci, uvedla v prohlášení mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien.
Mluvčí zdůraznila, že se policie běžně k politickým výrokům nevyjadřuje. "Nicméně v tomto případě je naší povinností zareagovat, neboť takový výrok ohrožuje důvěru veřejnosti v práci a nezávislost Policie ČR a dalších orgánů činných v trestním řízení. Odmítáme, že by si v České republice bylo možné objednat trestní stíhání na zakázku," uvedla Skupien.
Poslouchám @CRozhlas. Veřejnoprávní médium tlumí, až ignoruje skandální prohlášení premiéra, že v ČR je možné "objednat si trestní stíhání". Ignoruje i zbabělé mlčení min.spravedlnosti. Náhoda? Nemyslím...
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) January 19, 2018
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek byli vydáni k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Je to dobře jak z pohledu fungování právního státu, tak i z pohledu elementární politické kultury.
Andrej Babiš si po hlasování snad konečně uvědomil, že nemá v Česku absolutní moc. Proti jeho vydání do rukou spravedlnosti hlasovali pouze poslanci jeho vlastního hnutí. Jednotně, nerozborně, disciplinovaně. Poslanci ostatních osmi stran ale soudí, že v Česku má fungovat rovnost před zákonem. Tudíž, že pozice premiéra není ničím, co zaručuje extra zacházení, pokud se dotyčný dostane do konfliktu s právními normami, píše ve svém komentáři Petr Honzejk.
V situaci, kdy ANO už 4 roky obsazuje ministerstvo spravedlnosti, jsou zarážející slova jeho šéfa, že trestní stíhání si lze objednat.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) 19. ledna 2018
Sněmovna v pátek odpoledne vydala k trestnímu stíhání premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a šéfa klubu poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Ze 180 hlasujících poslanců bylo 111 pro a 69 proti. Jednání se zvrhlo v něco zcela nenormálního, absurdního: premiér země pravil, že v Česku je možné objednat si stíhání a dostat někoho do vězení, píše ve svém komentáři Martin Fendrych.
V. Filip: Bude dobré, že Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek budou mít možnost očistit své jméno před soudy. Na druhé straně musím říct ze své vlastní praxe, že české soudy neumožňují občanům, včetně politiků, z časového hlediska se očistit v nějaké přijatelné době.
— KSČM (@czKSCM) January 19, 2018
On-line reportáž pro dnešek končí. Situaci kolem premiéra Andreje Babiše a 1. místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka v kauze podezření z dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo budeme sledovat i v příštích dnech. Děkujeme za pozornost.
Záznam: Poslanecká sněmovna vydala Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání.
Odložit Babišovo stíhání? Nechápu, že to může být vážně řečeno na veřejnosti, říká Michálek
Babiš k případu Čapí hnízdo: Necháme se vydat. Je to jasné
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist