Poslanci ve čtvrtek rozhodli o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Oba byli obviněni už před říjnovými sněmovními volbami pro podezření z dotačního podvodu a Babiš také z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Vinu oba popírají, stíhání má podle nich politické motivy.

Navzdory tomu Babiš a Faltýnek uvedli, že chtějí, aby je poslanci ke stíhání vydali. Stejné doporučení dal v úterý mandátový a imunitní výbor, který prozkoumal policejní žádost.

Už před jednáním všechny strany kromě hnutí ANO oznámily, že budou hlasovat pro vydání obou politiků a podle toho dopadlo i samotné hlasování. Pro bylo celkem 111 poslanců, proti jen 69.

Dolní komora vydala oba poslance k trestnímu stíhání v kauze padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo poprvé už loni v září. Tehdy bylo rozhodnuto po zhruba sedm hodin dlouhé, často bouřlivé debatě. Nyní poslanci posuzovali novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek obhajobou poslaneckého mandátu v říjnových volbách znovu nabyli imunitu v plném rozsahu.

Policie v případu obvinila i dalších devět lidí. Patří k nim mimo jiné i Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:30
On-line reportáž právě začíná

Vážení čtenáři, dění v Poslanecké sněmovně pro vás budeme celý den sledovat v on-line reportáži. Poslanci by měli začít jednat od 9:00.

08:32
Babiš tvrdí, že se v případu Čapí hnízdo žádný podvod nestal, zpráva OLAF ale říká opak

Součaný premiér Andrej Babiš tvrdí od chvíle, kdy se případem Čapí hnízdo začala zabývat média, že se žádný podvod nestal a žádost o dotaci i její přidělení bylo v pořádku. Celé vyšetřování pak označuje za práci mafie, která prý případ zpolitizovala a chce ho dostat z politiky. Zpráva evropského úřadu OLAF ale říká něco úplně jiného. Podle ní byly mezi Farmou Čapí hnízdo a Agrofertem natolik silné vazby, že projekt neměl nikdy nárok na evropskou dotaci.

OLAF

08:35
Všechny strany kromě hnutí ANO ve čtvrtek zopakovaly, že budou hlasovat pro vydání

Že by hlasování na plénu ve sněmovně nakonec nedopadlo vydáním obou poslanců, je téměř vyloučené. Nastat by to mohlo pouze v případě, že by se uvnitř jednotlivých stran našlo dost poslanců, kteří nebudou respektovat doporučení svého vedení. Všechny strany kromě hnutí ANO totiž ve čtvrtek znovu zopakovaly, že budou hlasovat pro vydání. Včetně komunistů a SPD. "Ta situace je definitivně vyřešená. Budeme hlasovat pro vydání," odpověděl na dotaz předseda SPD Tomio Okamura.

08:40
Nechápu, jak někdo může říct na veřejnosti, že by se mělo stíhání premiéra odložit, říká poslanec Michálek

Odložit Babišovo stíhání? Nechápu, že to může být vážně řečeno na veřejnosti, řekl v rozhovoru pro DVTV pirát Michálek.

 

externí video: Odložit Babišovo stíhání? Nechápu, že to může být vážně řečeno na veřejnosti, říká Michálek
Odložit Babišovo stíhání? Nechápu, že to může být vážně řečeno na veřejnosti, říká Michálek.

 

08:45
Babiš s Faltýnkem požádali poslance o své vydání

Ještě před úterním jednáním mandátového a imunitního výboru požádali Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem sněmovnu o své vydání. Chtějí prý, aby se případ vyšetřil, a to i přesto, že oba tvrdí, že se žádný podvod nestal. 

externí video: Babiš k případu Čapí hnízdo: Necháme se vydat. Je to jasné
Babiš k případu Čapí hnízdo: Necháme se vydat. Je to jasné
08:50
Pekarová Adamová vyzývá poslance, aby jednání neprotahovali

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vyzývá ostatní poslance k tomu, aby jednání o vydání Babiše s Faltýnkem zbytečně neprotahovali. Diskuse před prvním odebíráním imunity obou předních postav hnutí ANO v loňském roce trvala přibližně sedm hodin.

08:57
Případné trestní stíhání Andreje Babiše komplikuje sestavování vlády

Několik stran zastoupených ve sněmovně vyjádřilo nesouhlas s tím, aby se podílely na vládě, jejíž předseda by byl trestně stíhaný. Stále častěji se tak objevují informace o tom, že novou vládu by nemusel vést Andrej Babiš. "Nikde není žádný zákon, že musím v té vládě být. To musí rozhodnout hnutí ANO," prohlásil Babiš ve středu.

V zákulisí se tak stále častěji mluví o tom, že by post premiéra za ANO mohl obsadit místopředseda vlády a šéf životního prostředí Richard Brabec.

08:59
Jednání každou chvíli začne

Zákonodárci se pomalu scházejí v útrobách Poslanecké sněmovny. Jednání by mělo být každou chvíli zahájeno.

09:09
Prvním bodem programu sněmovny není vydání Babiše s Faltýnkem

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) zahájil jednání sněmovny. Prvním bodem programu nebude hlasování o vydání k trestnímu stíhání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Nejdříve se bude projednávat návrh na volbu členů a ustavení stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti úřadů pro zahraniční styky a informace.

Zleva ministr životního prostředí Richard Brabec, premiér Andrej Babiš a poslanec Jaroslav Faltýnek (zády) na schůzi Poslanecké sněmovny 19. ledna v Praze.

09:13
Začíná jednání o vydání obou poslanců

Na program schůze přichází jednání o vydání. Předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) seznamuje poslance s projednávaným případem.

09:16
Křesťanští demokraté potvrzují, že budou hlasovat pro vydání
09:26
Valachová seznamuje poslance s případem

K řečnickému pultu vystoupala zpravodajka mandátového a imunitního výboru Kateřina Valachová (ČSSD). Bývalá ministryně školství seznamuje poslance s okolnostmi případu, s postupem vyšetřovatelů nebo s přístupností zprávy OLAF poslancům. 

Valachová dále zmínila, že Babiš pokládá kauzu za zpolitizovanou a že souhlasí se svým vydáním.

Podobný názor na kauzu má podle ní i první místopředseda ANO. "Poslanec Jaroslav Faltýnek nerozumí trestněprávní konstrukci policie," interpretovala Valachová zákonodárcům Faltýnkův pohled na případ.

Kateřina Valachová.

09:35
Babiš: Nechci změnit váš názor

Zpravodajku mandátového a imunitního výboru Valachovou vystřídal na pozici řečníka Andrej Babiš. "Můj projev nemá za cíl změnit váš názor," prohlásil na začátek svého projevu Babiš. 

Babišova řeč připomíná jeho loňské vystoupení při prvním rozhodování o vydání. Zmiňuje to, že celá kauza je podle něj politicky motivovaná a má za cíl jej zdiskreditovat. Do souvislosti s případem Farmy Čapí hnízdo dává údajnou korupci a klientelismus v české politice. Čapí hnízdo je dále podle něj pouze vylhaná a médii živená kauza.

"Díky této vylhané kauze jsme přišli o deset procent v našich preferencích," hodnotil dopad případu na loňské parlamentní volby Babiš. 

"Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat někoho do vězení. Tahle kauza nejenom měla ovlivnit naše preference, ale samozřejmě má ovlivnit vznik nové vlády. Je to proto, aby všichni říkali, že Babiš nemůže být premiér, žádná presumpce neviny," řekl Babiš s tím, že kauza má dopad kromě parlamentních i na prezidentské volby.

09:44
Obvinění mé ženy je sprosťárna, prohlásil Babiš

"Obvinění mojí ženy je sprosťárna, akcie farmy prodala v době, kdy nežádala o dotaci ani neměla dotaci. To je zase další absurdita," vyjádřil se předseda hnutí ANO k obvinění své ženy Moniky Babišové.

09:51
Babiš: Žádná korupce nebyla a žádný podvod nebyl

"Padesát milionů je zainvestováno v tý farmě, slouží to veřejnosti, není to žádné rodinné sídlo. Devětkrát to bylo kontrolováno a nikdo nikdy neřekl, že je tam problém, nikdy. Nikdo na tom nezbohatl. Ta farma ekonomicky nevydělala ještě, ale odvádí za zaměstnance daně," vyvracel Babiš obvinění a zároveň zhodnotil přínos Čapího hnízda, upozornil i na nesrovnalosti při čerpání evropských peněz u jiných projektů.

"Žádná korupce nebyla a žádný podvod nebyl," dodal Babiš. 

09:54
Babiš řeční už více než dvě desítky minut

Předseda hnutí ANO se obhajuje již více než dvacet minut, nyní se vyjadřuje k práci Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Práci úřadu zpochybňuje a tvrdí, že kritika se na něj snáší i z jiných zemí Evropské unie.

10:04
Poznámka redaktorky HN
10:08
Podle Babiše není úřad OLAF objektivní

"V Evropě máme tisíce Čapích hnízd, v Německu, ve Francii, všude," zlehčuje Babiš projednávaný případ a současně kritizuje práci úřadu OLAF. "I v Evropské unii bylo Čapí hnízdo předmětem politického boje. To, že je OLAF objektivní, je kampaň," říká Babiš.

P201801190391201

10:13
Babišův projev za potlesku části poslanců skončil

"Přeju vám, aby si nikdo neobjednal vaše stíhání a stíhání vaší rodiny," vzkázal Babiš poslancům a zopakoval, že bude hlasovat o své vydání. Nakonec Babiš poslance vyzval, aby o jeho slovech, která ve sněmovně pronesl, přemýšleli.

Babiš těmito slovy ukončil svůj projev a za potlesku části sněmovny odchází od řečnického pultu.

Následují dvouminutové faktické poznámky. 

10:22
Stanjura: Jak je možné, že předseda vlády řekne, že se tu dá objednat trestní stíhání?

Následuje slovní přestřelka mezi poslancem za Občanskou demokratickou stranu Zbyňkem Stanjurou a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem z ANO. "Jak je možné, že šéf hnutí ANO řekne, že se tady dá objednat trestní stíhání, a už čtyři roky má stejného ministra spravedlnosti ze svého hnutí," otázal se Stanjura.

"Nevím, jestli chcete žít v zemi, kde ministr spravedlnosti zastavuje trestní stíhání," odpověděl Stanjurovi Pelikán.

10:25
Blažek k Babišovi: Váš projev byl, jako byste byl úplně nový v politice

Pavel Blažek (ODS): "Vážený pane předsedo vlády, milý předsedo hnutí ANO, váš projev byl, jako byste byl úplně nový v politice. Ale jestliže tady říkáte, že v této zemi je možné objednat si trestní stíhání, vy už čtyři roky máte odpovědnost za policii a státní zastupitelství a za soudnictví. Co jste tedy udělali pro to, aby toto nebylo možné? Nic."

10:28
Omluvte se Zdechovskému, vyzval Babiše Bartošek

"Jestliže se neomluvíte Tomáši Zdechovskému, tak jste u mě zbabělec," řekl Jan Bartošek směrem k Babišovi, který Zdechovského označil za udavače.

10:31
Mluvit začíná Faltýnek

Řečnit začíná Jaroslav Faltýnek, druhý z dnes projednávaných poslanců. Svůj projev zahájil tím, že se nemá za co skrývat a přeje si být vydaný.

10:32
O půl druhé jdu do nemocnice, doufám, že to hlasování do té doby stihneme, říká Faltýnek

Jaroslav Faltýnek, o jehož vydání dnes také poslanci jednají, řekl, že doufá, že se hlasování stihne do půl druhé, protože pak musí jít do nemocnice…

Pak už ale vážně dodal, že sám bude hlasovat pro své vydání. A to i přesto, že celou kauzu odmítá jako vymyšlenou.

10:39
Faltýnek bude hlasovat pro vydání, aby se zastal svých bývalých kolegů

Jedním z důvodů, proč Jaroslav Faltýnek bude hlasovat pro své vydání je ten, aby se zastal svých bývalých spolupracovníků. "Tito slušní chlapi jsou také nesmyslně obvinění a žádnou imunitu nemají," řekl.

"Nazývám to prostě sra*kou a velkou sra*kou," dodal Faltýnek ke kauze Čapí hnízdo.

P201801190415601

10:47
Faltýnek: Policejní spis je pohádka, ne úřední dokument

Faltýnek se negativně vyjádřil na adresu policistů a upozornil na nesrovnalosti v policejním spise. "Pohádka, nikoliv úřední dokument," řekl o spisu. 

"Všechno, co vám bylo předloženo ze strany policie je ve vztahu k mé osobě absolutní nesmysl," řekl Faltýnek poslancům. 

"Je to vymyšlená kauza jednoho policisty s cílem mě poškodit, dehonestovat a udělat ze mě zločince," má jasno předseda poslaneckého klubu hnutí ANO.

10:51
Vyjádření poslankyně Gajdůškové

Poslankyně Alena Gajdůšková ze sociální demokracie bude hlasovat pro vydání.

11:01
Faltýnek se nyní věnuje dřívějším případům, které se týkaly poslanecké imunity

U mikrofonu stále stojí první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Ve své řeči se vrací k dřívějším hlasováním o vydávání poslanců. Věnuje se zejména případu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. Sněmovně cituje projev Miroslava Kalouska, který tehdy hájil nevydání Parkanové. 

Faltýnek rovněž zmínil hlasování o zrušení imunity někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody nebo případ eurokomisařky Věry Jourové.  

11:17
Faltýnek stále čte projevy poslanců

Jaroslav Faltýnek sice vyzýval poslance k tomu, aby nezdržovali svými vystoupeními hlasování o vydání, protože spěchá do nemocnice, už několik desítek minut ale hovoří o starých případech. V souvislosti s nimi čte obsáhlé přepisy projevů zákonodárců.

Nyní se věnuje vydávání poslankyně Zuzany Kailové (ČSSD), která imunity zbavena nebyla.

Jaroslav Faltýnek.

11:26
Kauza Čapí hnízdo se nedá porovnávat s dřívějšími případy, míní Němcová a Kalousek

Od řečnického pultíku za potlesku v sálu odešel Jaroslav Faltýnek. Radka Vondráčka v roli moderátora diskuse nahradil Vojtěch Filip (KSČM), který je místopředsedou sněmovny.

Miroslava Němcová (ODS) se ve své poznámce vrátila k rozhodování o imunitě Bohuslava Svobody. Ohradila se proti připodobňování případu Babiše s Faltýnkem ke kauze bývalého pražského primátora Svobody.

V podobném duchu se vyjádřil i Miroslav Kalousek (TOP 09). Upozornil na to, že rozdíl v jednotlivých případech je ten, že například u Bohuslava Svobody se jednalo o nešťastné politické rozhodnutí. Dle Kalouska se však v souvislosti s Čapím hnízdem jednalo o podvod.

11:29
Faltýnek: Moje trestní kvalifikace je, že jsem první místopředseda hnutí

"Moje trestní kvalifikace je, že jsem první místopředseda hnutí," obhajuje se Faltýnek poté, co se na další dvě minuty vrátil k řečnickému stolu.

11:38
Nejvyšší státní zástupce Zeman: Je podrývána důvěryhodnost justice

"Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice. Ta se nemůže bránit," reagoval na Babišovy výroky nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

11:44
Ferjenčík: V České republice jsou tisíce podobných dotačních podnikatelů

"V České republice jsou tisíce podobných dotačních podnikatelů, kteří zneužívají ten systém, kteří účelově vyvádějí firmy z holdingu, aby mohli dostávat dotace pro malé a střední podnikatele a účelově obcházejí pravidla. Bez toho, aby alespoň čas od času nebyl nějaký případ těchto dotačních podnikatelů dohnán alespoň k soudu, se to nikdy nezmění. Tento případ by mělo být memento pro lidi, jako je Andrej Babiš a pan Faltýnek, kteří vydělávají peníze na tom, že neoprávněně získávají evropské dotace," řekl ve svém vystoupení Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany.

12:05
Poslankyně Malá z ANO pochybuje o nestrannosti policejního vyšetřování

"Opravdu si nejsem jistá tím, že policejní vyšetřování je dlážděné čistými úmysly," hřímala Taťána Malá (ANO), která v mandátovém a imunitním výboru vyzvala hlasovat pro nevydání Babiše a Faltýnka.

 

12:07
Poslanec ANO Juchelka nevěděl, jak hlasovat

Z vyjádření některých poslanců hnutí ANO vyplývá, že budou hlasovat proti vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO. O tom jak hlasovat, však neměl ještě před několika dny jasno někdejší člen TOP 09 Aleš Juchelka, který dnes sedí v poslanecké lavici za hnutí ANO.

 

 

12:36
Válková: Důkazy o vině Babiše ve spise z vyšetřování absentují

"Přestože, a to je prosím důležité, u údajného organizátora Andreje Babiše není nikde ve spisu – já jsem ho nenašla – důkaz dokládající organizování a zosnování jemu za vinu kladených trestných činů, přesto dochází policejní orgán k závěru, že lze vůči němu zahájit trestní stíhání, ač mu musí být zřejmé, že ty důkazy k prokázání jeho zavinění ve spise, alespoň zatím – nevylučuji, že nebudou dodány – absentují," říká bývalá ministryně spravedlnosti a členka mandátového a imunitního výboru Helena Válková (ANO).

Podle Válkové bude postup v kauze Čapí hnízdo u Jaroslava Faltýnka jednoduchý. "Zde si dokonce s vysokou pravděpodobností troufnu již dnes odhadnout postup státního zástupce, který bude zřejmě nucen ve svém rozhodnutí o stížnosti tohoto obviněného k zahájení trestního stíhání tu věc buď vrátit, nebo zastavit," prohlásila Válková.

V průběhu projevu Válkové se do sálu mezi poslance vrátil hlavní aktér dnešního jednání Andrej Babiš.

12:47
Výborný z KDU-ČSL komentuje vystoupení Malé
12:50
Exministr Chvojka: Babišova slova jsou devastující

"Je to pro společnost ničivé a devastující," reagoval Jan Chvojka ČSSD na slova premiéra Babiše, který řekl, že si lze v Česku objednat trestní stíhání. "Kde je odpovědnost ministra spravedlnosti," ptá se Chvojka.

12:53
Kolovratník je proti vydání

Poslanec ANO Martin Kolovratník ve své poznámce zmínil, že bude hlasovat proti vydání.

13:04
Rozner: Kalouskovo zabroušení nahrává politizaci kauzy

"To, jak je do kauzy zabroušen pan kolega Kalousek, politizaci kauzy pouze nahrává. Stejně jako celý klub SPD budu hlasovat pro vydání obou kolegů," sdělil poslanec Svobody a přímé demokracie Miloslav Rozner.

13:17
Bělobrádek: Nebuďte pokrytci

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se ohradil proti tomu, že jeho strana nedodržuje presumpci neviny. "Nikdy jsme neřekli, že někdo něco ukradl," zdůraznil Bělobrádek. Šéf lidovců naopak kritizoval séfa ANO Andreje Babiše za to, jakým způsobem hovořil o europoslanci KDU-ČSL Tomáši Zdechovském, kterého označil za "udavače". Se slovy "nebuďte pokrytci" Bělobrádek ukončil svou řeč.

13:33
Valachová: Budeme hlasovat jestli Česká republika je, či není právní stát

"Poslanecká imunita je mrtvá. Budeme hlasovat jestli Česká republika je, či není právní stát," řekla Kateřina Valachová s tím, že bude hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka, i když není přesvědčena o jejich vině.

13:34
Poslanci začínají hlasovat

Poslanci začínají hlasovat o vydání Babiše s Faltýnkem.

13:35
Babiš byl vydán k trestnímu stíhání

Poslanecká sněmovna rozhodla o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Pro bylo 111 poslanců, proti 69. 

13:37
Faltýnka sněmovna také vydala

Poslanci odhlasovali rovněž vydání Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Pro bylo stejně jako při hlasování o Babišovi 111 zákonodárců, proti jich bylo 69.

13:41
Fiala: Ať o vině či nevině rozhodne soud
13:44
Proti hlasovali všichni poslanci ANO s výjimkou Babiše a Faltýnka

Proti zbavení imunity hlasovali všichni poslanci hnutí ANO, kromě Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, kteří hlasovali pro své vydání. 

Andrej Babiš.

13:45
Jednání sněmovny skončilo

Po několika hodinách diskuse končí jednání Poslanecké sněmovny.

13:55
Všichni poslanci KDU-ČSL hlasovali pro vydání

Jan Bartošek potvrdil, že všichni lidovci hlasovali pro zbavení imunity poslanců Babiše i Faltýnka.

13:56
Všichni poslanci ČSSD hlasovali pro vydání, řekl Onderka

Pro vydání hlasovali všichni sociální demokraté, sdělil na tiskové konferenci novinářům místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Roman Onderka (ČSSD).

14:04
O odebrání imunity českého premiéra informuje agentura Reuters

Hlasování v české dolní komoře parlamentu si všímá agentura Reuters, která konstatuje, že údajný podvod s evropskými dotacemi Babišovi komplikoval sestavení vlády. 

14:22
Žalobci počkají na dokument sněmovny, pak obnoví stíhání Babiše s Faltýnkem

Státní zástupci budou čekat na vyrozumění sněmovny, která ve čtvrtek znovu vydala premiéra, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, a předsedu poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka ke stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Teprve pak policie oběma poslancům zašle rozhodnutí o pokračování trestního stíhání, které je nyní přerušeno, oznámila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. "Stíhání bylo přerušeno, tudíž se bude doručovat rozhodnutí o jeho pokračování," sdělila bez dalších podrobností Zenklová. V minulém roce trvala cesta od vydání poslanců k jejich obvinění jeden měsíc.

14:42
Moje stíhání je objednané. Neuvěřitelná prasárna, sahají mi na rodinu, děti, manželku, říká Babiš

 

14:43
Prezident Zeman ctí presumpci neviny
14:58
Ujistěte veřejnost, že není možné si v Česku objednat trestní stíhání, vyzývá Kalousek Pelikána

 

15:03
Policie odmítla výroky Babiše

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání sněmovny, že je v Česku možné objednat si na zakázku trestní stíhání. Policisté vždy postupují podle platných zákonů a jejich práci dozorují státní zástupci, uvedla v prohlášení mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien.

Mluvčí zdůraznila, že se policie běžně k politickým výrokům nevyjadřuje. "Nicméně v tomto případě je naší povinností zareagovat, neboť takový výrok ohrožuje důvěru veřejnosti v práci a nezávislost Policie ČR a dalších orgánů činných v trestním řízení. Odmítáme, že by si v České republice bylo možné objednat trestní stíhání na zakázku," uvedla Skupien.

15:21
Český rozhlas tlumí, až ignoruje skandální prohlášení premiéra Babiše, tvrdí Kalousek

 

15:25
Babiš přišel o imunitu a je to dobrá zpráva, píše v komentáři Petr Honzejk

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek byli vydáni k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Je to dobře jak z pohledu fungování právního státu, tak i z pohledu elementární politické kultury.

Andrej Babiš si po hlasování snad konečně uvědomil, že nemá v Česku absolutní moc. Proti jeho vydání do rukou spravedlnosti hlasovali pouze poslanci jeho vlastního hnutí. Jednotně, nerozborně, disciplinovaně. Poslanci ostatních osmi stran ale soudí, že v Česku má fungovat rovnost před zákonem. Tudíž, že pozice premiéra není ničím, co zaručuje extra zacházení, pokud se dotyčný dostane do konfliktu s právními normami, píše ve svém komentáři Petr Honzejk.

16:03
Slova šéfa ANO jsou zarážející, píše Petr Gazdík
16:44
Premiér už nebrání jím nebo jeho lidmi ovládané instituce, ale je s nimi v osudovém konfliktu, píše v komentáři Fendrych

Sněmovna v pátek odpoledne vydala k trestnímu stíhání premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a šéfa klubu poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Ze 180 hlasujících poslanců bylo 111 pro a 69 proti. Jednání se zvrhlo v něco zcela nenormálního, absurdního: premiér země pravil, že v Česku je možné objednat si stíhání a dostat někoho do vězení, píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

17:11
Je dobré, že Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek budou mít možnost očistit své jméno, myslí si Filip
18:48
Je to prasárna, řval Babiš před poslanci. Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

 

22:20
On-line reportáž končí

On-line reportáž pro dnešek končí. Situaci kolem premiéra Andreje Babiše a 1. místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka v kauze podezření z dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo budeme sledovat i v příštích dnech. Děkujeme za pozornost.

Záznam: Poslanecká sněmovna vydala Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání.

Odložit Babišovo stíhání? Nechápu, že to může být vážně řečeno na veřejnosti, říká Michálek

Babiš k případu Čapí hnízdo: Necháme se vydat. Je to jasné