Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) ve středu schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru sněmovny. Mandát bude vykonávat do jmenování nového kabinetu. Babiš novinářům řekl, že prezidenta Miloše Zemana požádal o termín, kdy mu demisi oficiálně předá.

Původně se mluvilo o tom, že prezident demisi přijme do konce tohoto týdne. To ale později popřel mluvčí Jiří Ovčáček, podle kterého má Miloš Zeman napjatý pracovní program, protože se v Lánech "pečlivě připravuje na názorové televizní duely s protikandidátem". Ovčáček zároveň řekl, že Zeman demisi přijme v ústavně komfortní době, jen se nepodařilo naplnit původní termínový předpoklad.

Očekává se, že Zeman Babiše pověří skládáním nového kabinetu. Jednání s parlamentními stranami by měla začít ve středu. Zeman avizoval, že Babiše tentokrát premiérem jmenuje, až získá podporu většiny sněmovny.

K nejsledovanějším bodům řádné lednové schůze poslanců, která začala ve středu, bude patřit verdikt o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Poslanci o něm budou hlasovat v pátek. Mandátový a imunitní výbor plénu doporučil, aby oba poslance vydalo.

Dalším se sledovaných bodů byla nominace komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Ondráček totiž ještě před sametovou revolucí působil v pohotovostním pluku VB a jako jeden z jeho členů se v roce 1989 podílel na mlácení demonstrantů. Právě z toho důvodu byla většina poslanců proti tomu, aby Ondráček řídil komisi pro dohled nad bezpečnostními sbory. Pro své zvolení potřeboval poslanec KSČM 94 hlasů, dostal jich ale jen 83. Po jeho nezvolení navíc začala sněmovna tleskat.

Ve sněmovně se ve středu odehrálo také první kolo jednání o sestavení příští vlády. Dosavadní premiér Andrej Babiš pro web iDnes.cz řekl, že o vládě má smysl jednat s ODS, KDU-ČSL a ČSSD, o toleranci s SPD nebo ostatními. Připustil ale, že sociální demokraté ani lidovci nechtějí být ve vládě s někým, kdo je trestně stíhaný. Hnutí ANO si proto podle Babiše musí říct, kdo má být ve vedení. S SPD prý do vlády nechce, protože "Tomio Okamura straší lidi, pořád říká, že tu něco hrozí". 

Zástupci hnutí ANO se pak odpoledne sešli k jednání se špičkami ČSSD. Sociální demokraté představili své podmínky, kterými je to, aby ve vládě nebyl nikdo trestně stíhaný a aby hnutí ANO kvůli Čapímu hnízdu nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra. Obě strany se dohodly na dalším jednání, které by se mohlo uskutečnit ještě do konce ledna. Hnutí ANO se navíc podle místopředsedy Jaroslava Faltýnka ve čtvrtek sejde se zástupci SPD.

Sněmovna ještě ke konci středečního jednání vyzvala vládu, aby při projednávání unijní azylové politiky zablokovala zavedení mechanismu přerozdělování uchazečů o azyl v rámci EU. Odpovědnost za udělení azylu má být podle poslanců na jednotlivých státech. Sněmovna tento návrh přijala hlasy 163 ze 165 přítomných zákonodárců.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:00
On-line reportáž začíná

Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže z jednání vlády a sněmovny.

09:14
Vláda schválila demisi

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) dnes schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru sněmovny. Mandát bude vykonávat do jmenování nového kabinetu. Babiš novinářům řekl, že prezidenta Miloše Zemana požádal o termín, kdy mu demisi oficiálně předá.

 

09:17
Česko se nepřidá k žalobě proti limitům znečištění, rozhodla vláda

Česká republika se nepřidá k žalobě proti limitům znečištění ovzduší, které schválila Evropská unie v loňském roce, rozhodla na dnešním zasedání vláda. Sdělilo to ministerstvo průmyslu a obchodu. Úřad tvrdil, že se jeví jako vhodné se k žalobě přidat jako vedlejší účastník na straně Polska. Záměr kritizovaly ekologické organizace. Aktivisté Greenpeace kvůli tomu v úterý vylezli na balkon MPO, ze kterého spustili transparent s nápisem: Ministerstvo uhlí a smogu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve sněmovně v úterý uvedl, že se k žalobě chce připojit ministerstvo průmyslu, zatímco resort životního prostředí je zásadně proti. Premiér dodal, že se spíše kloní k negativnímu postoji ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

09:19
Vláda schválila změny u zaměstnaneckých penzijních fondů

Vláda schválila návrh, který upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů tak, aby to usnadnilo volný pohyb pracovníků v rámci EU. Zároveň by měla být zrušena některá pravidla, která vytvářejí překážky ohledně tohoto systému. Novela tak reaguje na požadavky legislativy EU, protože v Česku tyto fondy vznikat nesmí.

09:20
Babiš: V ČSSD to vypadá, že s námi chtějí jednat

Očekává se, že prezident Miloš Zeman Andreje Babiše pověří skládáním nového kabinetu. Jednání s parlamentními stranami by měla začít dnes.

Zeman avizoval, že Babiše tentokrát premiérem jmenuje, až získá podporu většiny sněmovny a dá vyjednávacím stranám více času na domluvu.

"Budeme jednat – jak jsem zaznamenal v médiích, v ČSSD to vypadá, že s námi chtějí jednat," uvedl Babiš. Vyjednávači ANO podle něj vyslechnou podmínky, které si sociální demokraté kladou, a jejich vyjádření k programovému prohlášení vlády.

ČSSD má pro vstup do vlády několik podmínek, mimo jiné požaduje, aby v kabinetu nebyl nikdo trestně stíhaný. Policie požádala o vydání Babiše ke stíhání kvůli financování Farmy Čapí hnízdo. Kromě toho ČSSD požaduje, aby vzhledem ke kauze Čapího hnízda ANO ve vládě nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra.

09:22
Vláda neprobírala, jak bude vládnout v demisi

Podle vicepremiéra Richarda Brabce vláda dnes neprobírala, jak bude vládnout v demisi. Návrhy zákonů podle něj bude dál posouvat do legislativního procesu. Ministryně obrany Karla Šlechtová před jednáním kabinetu uvedla, že nechce v době, kdy kabinet bude v demisi, podepisovat velké zakázky. "Budeme jednat klasicky. Budou tam věci, které ministři navrhnou. Země by neměla být bez vlády ani minutu," uvedl Brabec s tím, že osobně chce jako ministr životního prostředí předkládat i materiály s dlouhodobějším významem.

09:24
Vláda vrátila do sněmovny Pelikánovy návrhy včetně insolvence

Do legislativního procesu vláda dnes vrátila normy o soudních znalcích, o soudních tlumočnících a insolvenční zákon, který má zmírnit podmínky oddlužení. Schválila soubor návrhů, které ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nestihl prosadit v době mandátu předchozí sněmovny. Nyní je může začít projednávat dolní komora v novém složení.

09:26
Trestání podpory ideologie hlásající nenávist vláda neodmítla

Neutrální stanovisko zaujala dnes vláda k návrhu poslanců SPD Tomia Okamury, aby byla trestná i podpora a propagace ideologie, která potlačuje práva a svobody nebo hlásá nenávist, nejen podpora a propagace takového hnutí.

Vláda přitom dostala v podkladech doporučení návrh odmítnout se záporným stanoviskem a označit ho za předčasný a odborně neprojednaný.

Se stejným návrhem přišli poslanci SPD v minulém volebním období, sněmovna o něm tehdy nerozhodla.

09:38
Lidovci, piráti a ČSSD chtějí hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka

O vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii chtějí už dnes hlasovat lidovci, piráti i sociální demokraté.

"Usnesení máme na stole, není co odkládat. Pojďme hlasovat co nejdříve," řekl Jan Bartošek (KDU-ČSL).

"Jsme pro to, aby se o vydání poslanců Babiše a Faltýnka hlasovalo dnes, a ne za týden, jak navrhuje hnutí ANO," řekl za ČSSD Jan Chvojka.

09:40
Vláda má nový jednací řád

Vláda schválila nový jednací řád pro své fungování a zasedání. Babiš předchozí kritiku změn označil jako dezinformace.

09:41
SPD je proti hlasování o vydání

SPD chce do programu na čtvrtek prosadit debatu o Dublinu 4, tedy zavedení permanentních kvót na přerozdělování uprchlíků. Podle místopředsedy hnutí Radima Fialy má toto téma dostat přednost před hlasováním o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

Lidovec Ondřej Benešík navrhuje, aby poslanci Dublin 4 zařadili na program až na pátek. Zákonodárci tak podle něj budou mít čas probrat téma s experty.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek si do SPD rýpl. "Ve čtvrtek má ANO jednat s SPD a v pátek se má hlasovat o vydání," poukázal s tím, že se mu tyto dvě informace spojily. Kalousek narážel na to, že SPD a ANO v minulých měsících často hlasovaly společně. Kalousek naznačil, že by se součástí jejich čtvrteční schůzky mohla stát licitace o to, zda Okamurovo hnutí poslance ANO vydá, či nikoli. "Jediný způsob, jak tomu předejít, je hlasovat ještě dnes," dodal Kalousek.

09:42
Zeman Babišovu demisi přijme do pátku, sdělil mluvčí Ovčáček

Prezident Miloš Zeman přijme demisi vlády Andreje Babiše (ANO) do konce pracovního týdne. Podrobnosti nyní Hrad domlouvá, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Vicepremiér Richard Brabec (ANO) předpokládá, že schůzka se uskuteční dnes nebo ve čtvrtek.

Menšinový kabinet Babiše schválil svou demisi dnes, v úterý nezískal důvěru sněmovny. Mandát bude vykonávat do jmenování nového kabinetu.

09:44
Sněmovna má řešit Ondráčka

Sněmovna má řešit také zvolení předsedy komise pro kontrolu GIBS. Do čela komise je navržen komunista Zdeněk Ondráček.

Jan Bartošek řekl, že to je velmi symbolické, protože je právě Palachův týden. "Připomínáme si jeho statečný čin a volání po svobodě a Poslanecká sněmovna má před sebou docela zásadní dilema, zda do čela této komise zvolí policajta, který mlátil české lidi, naše občany. Myslím si, že zvolení pana Ondráčka do čela této komise by bylo popliváním památky Jana Palacha," uvedl.

09:45
Babiš nezískal důvěru pro vládu, ale moc si udrží. Rozhodující bude nový prezident, píší Slováci

Český premiér Andrej Babiš nezískal důvěru Poslanecké sněmovny pro svou menšinovou vládu, ale moc si prozatím udrží, napsal dnes slovenský tisk. 

Podle listů o podobě kabinetu spíše rozhodne druhé kolo prezidentských voleb a v případě vítězství Jiřího Drahoše nemůže Babiš očekávat takové ústupky jako od současné hlavy státu Miloše Zemana.

Sněmovna pokračovala 16. ledna v Praze vprojednávání žádosti vlády Andreje Babiše o vyslovenídůvěry

09:46
O vydání premiéra Babiše a Jaroslava Faltýnka budou poslanci hlasovat v pátek ráno

V pátek ráno budou poslanci hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka.

09:48
Dublin 4 bude druhým bodem dnešního jednání

Dublin 4 bude druhým bodem dnešního jednání, schválili poslanci.

09:55
Poslanci si dali přestávku

KDU-ČSL požádala o hodinovou přestávku. Chtějí se poradit o druhém návrhu, který budou dnes poslanci projednávat, Dublinu 4.

Sněmovna bude pokračovat v jednáních v 10:55.

10:01
ANO je k obecnému referendu Tomia Okamury neutrální

Vláda Andreje Babiše (ANO) dnes navzdory doporučení svých legislativců neodmítla návrh ústavního zákona poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie, který má zavést obecné referendum.

Podle výsledků jednání kabinetu zaujali ministři k návrhu neutrální postoj. Legislativci přitom v doporučení psali, že referendum v podobě SPD je v rozporu s principy zastupitelské demokracie.

10:10
Vláda ANO s ČSSD? Jsem pro, v opozici by to mohl být začátek našeho konce, říká Zimola

 

10:20
Hnutí ANO se dnes sejde se sociálními demokraty, chtějí jednat o vládní spolupráci

Zástupci ČSSD a hnutí ANO se dnes odpoledne sejdou k jednání o možné spolupráci při druhém pokusu o sestavení vlády.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky ale schůzka bude spíš konzultační, žádné závěry z ní Chvojka neočekává.

"Určitě se nemůže opakovat to, co se tady dělo tři měsíce, kdy hnutí ANO s nikým nejednalo, udělalo si vládu samo a víte, jak to dopadlo včera (v úterý)," řekl Chvojka.

10:35
Předsednictvím Českého statistického úřadu pověřila vláda dosavadního místopředsedu Marka Rojíčka

Nástupcem zesnulé předsedkyně Českého statistického úřadu Ivy Ritschelové bude dosavadní místopředseda úřadu Marek Rojíček. Jeho jmenování dnes schválila vláda.

Rojíček je místopředsedou úřadu od dubna 2014, v instituci působí od roku 2001.

10:40
Zítřejší schůzka ANO a SPD vzbuzuje v Kalouskovi podezření

Na dnešním jednání Poslanecké sněmovny předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že vzhledem k očekávanému čtvrtečnímu jednání zástupců ANO a SPD o vládě by mohli představitelé Okamurova hnutí čelit podezření, že budou celý den licitovat o tom, aby sněmovna Babiše a Faltýnka nevydala.

Faltýnek označil takové domněnky za bláboly a nesmysly.

10:45
Změny v jednacím řádu vlády zrychlí projednávání materiálů

Podle ministerstva spravedlnosti je hlavním účelem změn v jednacím řádu zefektivnění a zrychlení projednávání materiálů předložených vládě.

Proti původnímu návrhu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) vypadla kvůli námitkám úřadu vlády či Českého statistického úřadu (ČSÚ) úprava, která rušila účast státního tajemníka pro evropské záležitosti a šéfa ČSÚ na vládě.

10:53
Sněmovna schválila vznik komise pro kontrolu civilní rozvědky

Sněmovna dnes schválila vznik stálé komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky. V minulosti tato komise ve sněmovně neexistovala.

Zavedla ji až novela zákona o zpravodajských službách, která vstoupila v účinnost k letošnímu 1. lednu a která má za cíl posílit kontrolu zpravodajských služeb.

10:58
Pokračuje schůze Poslanecké sněmovny

Poslanci projednávají změnu azylové politiky EU a revize takzvaného Dublinu 4. Podle Fialy z SPD je Lisabonská smlouva superpodvod.

Czech Republic's lawmakers start a Parliament session in Prague

11:12
Česká diplomacie v jednáních s EU o uprchlících selhala, řekl Tomio Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura v rozpravě prohlásil, že Dublin 4 představuje pouze jinou variantu kvót. "Česká diplomacie v jednáních s EU o uprchlících selhala," řekl Okamura. 

Okamura také prohlásil, že bývalý premiér Sobotka podepsal dokument, jímž pozval uprchlíky do České republiky. 

11:17
"Je zbytečné, aby pan Okamura strašil občany," řekl Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš považuje problematiku migrace za prioritní. Předseda SPD Tomio Okamura podle něj straší občany.

"Jsme šestá nejbezpečnější země na světě. Zátarasy jsou na Staroměstském náměstí od roku 2015," řekl Babiš.

Kvóty považuje Babiš za cestu do pekel.

11:18
Pirát Peksa chce od EU silnější ochranu hranic

Pirát Mikuláš Peksa chce, aby Evropská unie podporovala možnost návratu do zemí původu a posílila ochranu vnějších hranic.

11:29
Babiš zdůraznil, že Dublin 4 nerovná se povinné kvóty

Babiš zdůraznil, že Dublin 4 nerovná se povinné kvóty. Jedná se podle něj o novelu Dublinu 3, jejíž velkou část pro členské státy EU považuje za přijatelnou.

P201801170327101

 

11:34
Řešení migrační krize podle bývalého ministra vnitra spočívá v návratové politice

Milan Chovanec považuje uprchlickou politiku bývalé vlády za úspěšnou. Více migrantů Česko nepřijalo kvůli nedostatečným bezpečnostním prověřením. "Cesta nespočívá v uzavření hranic a ve strašení osob."

Řešení migrační krize podle bývalého ministra vnitra spočívá v návratové politice, jež ale musí být správně provedená.

11:59
Člen SPD Jan Hrnčíř považuje Dublin 4 za cynickou snahu Západu tvořit imigrační ghetta

Člen SPD Jan Hrnčíř považuje Dublin 4 za cynickou snahu Západu tvořit imigrační ghetta.

"Dublin 4 je třeba odmítnout, pokud nám není osud české země lhostejný," řekl Hrnčíř.

12:05
Pirát Ferjenčík kritizuje Okamuru a Fialu za nepřítomnost v Poslanecké sněmovně při projednávání Dublinu 4
12:10
Ministr zahraničí na projednávání Dublinu 4 nepřijde

Ministr zahraničí Martin Stropnický se jednání o Dublinu 4 ze zdravotních důvodů neúčastní.

12:23
Babiš udělá vše proti uprchlickým kvótám

Vláda podle svého předsedy Andreje Babiše (ANO) udělá vše proti povinným kvótám na uprchlíky nebo proti přerozdělování žadatelů o azyl, které plánuje EU.

Premiér to dnes uvedl ve sněmovně v úvodu debaty nad návrhem unijní reformy azylové politiky.

Diskusi prosadilo hnutí SPD. Tvrzení jeho předsedy Tomia Okamury, že ČR je migranty ohrožena, Babiš odmítl. Vyzval Okamuru, aby přestal strašit lidi.

12:26
Ministr vnitra vysvětlil poslancům detaily dublinského systému

Ministr vnitra za ANO Lubomír Metnar vysvětlil poslancům, že dublinský systém se týká pouze osob, které mají nárok na udělení azylu, nikoliv nelegálních migrantů.

Ministerstvo vnitra velice aktivně pracuje na každodenní bezpečnosti českého státu.

Ministr Vnitra, Lubomír Metnar.

12:33
Poslanci přerušili jednání o Dublinu 4.

Poslanci přerušili jednání o Dublinu 4. Pokračovat chtějí ve 14:30. 

12:34
Sněmovna začíná jednat o návrhu na volbu členů Národní rozpočtové rady

Sněmovna začíná jednat o návrhu na volbu členů Národní rozpočtové rady. 

12:44
Poslanci hlasují o způsobu volby do Národní rozpočtové rady

Hlasování o volbě do Národní rozpočtové rady bude tajné a jednokolové.

12:45
Poslanci hlasují o Ondráčkovi

Poslanci v tajné volbě hlasují, jestli v čele komise pro kontrolu GIBS bude komunista Zdeněk Ondráček. Výsledky hlasování by měly být známy ve 14:30.

12:46
Ondráčka do GIBS nechceme, říká šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka

Sociální demokraté nepodpoří Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), vadí jim jeho minulost předlistopadového policisty, říká šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. 

 Zleva předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka a statutární místopředseda strany Milan Chovanec vystoupili 10. ledna v Praze na tiskové konferenci.

12:58
Po 28 letech od revoluce se ukáže, kdo je s kým
13:05
Babiš v Rozstřelu

O vládě má smysl jednat s ODS, KDU-ČSL a ČSSD, o toleranci s SPD nebo ostatními, řekl Andrej Babiš v pořadu Rozstřel na iDnes.cz.

13:12
Hnutí ANO si musí říct, kdo má být ve vedení, řekl Babiš

"ČSSD a KDU-ČSL říkají, že nechtějí být ve vládě s někým, kdo je trestně stíhaný. Pokud neuznávají presumpci neviny, tak je to problém a hnutí ANO si musí říct, kdo má být ve vedení," řekl Andrej Babiš v pořadu Rozstřel na serveru iDnes.cz.

13:14
Miloš Zeman je schopný otevírat dveře pro naše ekonomické zájmy, tvrdí Babiš

"Miloš Zeman je čitelný, je to člověk, který bojuje za naši zemi. Nešel do politiky kvůli sobě a je to skromný člověk. Nikdy neměl žádné korupce. Je schopný otevírat dveře pro naše ekonomické zájmy," řekl Andrej Babiš o Miloši Zemanovi.

13:17
Neměl jsem k Zemanovi výhrady, řekl Babiš

"Neměl jsem k panu prezidentovi výhrady po prvním kole. Jen jsem se mu pokoušel radit, i když jsem mladší, jak by mohl vyhrát to druhé kolo," řekl Babiš v rozhovoru pro iDnes.cz v odpovědi na otázku, proč po prvním kole kritizoval spolupracovníky Miloše Zemana.

13:22
Jiří Drahoš není taková osobnost jako Miloš Zeman

Andrej Babiš si myslí, že Jiří Drahoš není taková osobnost jako Miloš Zeman. "On je slušný člověk, ale tyto volby nejsou o panu Drahošovi, ale o Miloši Zemanovi," domnívá se Andrej Babiš.

13:23
Premiér Andrej Babiš je pro referendum
13:26
Babiš: Nikdo se mě nebude ptát na Čapí hnízdo v Davosu

"Nikdo se mě nebude ptát na Čapí hnízdo v Davosu. Pro ně to není důležité, je to účelová záležitost. Je to případ, který mě má politicky poškodit," říká Andrej Babiš v Rozstřelu na serveru iDnes.cz.

13:30
Do vlády s SPD nechceme, říká Babiš

"Tomio Okamura straší lidi, pořád říká, že tu něco hrozí. V některých programových věcech se potkáváme, ale do vlády s ním nechceme," říká Andrej Babiš.

13:50
"SNB nevolím!" napsal pirát Jakub Michálek k volbě šéfa komise pro kontrolu GIBS

14:00
Video: Agrofert jsem vymyslel já, křičel Babiš na piráty

 

14:10
Předseda volební komise z ANO zapomněl Poslanecké sněmovně předložit seznam kandidátů do Národní rozpočtové rady
14:13
V čele Národní rozpočtové rady stane ekonomka Zamrazilová

V čele nové instituce, Národní rozpočtové rady, stane bývalá členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová (56).

Do funkce ji navrhla bývalá vláda a zvolit ji dnes měla sněmovna. Protože ale sněmovna ve stanovené dvouměsíční lhůtě od předložení návrhu o volbě nehlasovala, stala se Zamrazilová předsedkyní rady podle zákona.

Stejně tak se členem rady stal statistik a bývalý rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls (67). Ve sněmovně to oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

14:25
Nemůžeme pouze odmítat kvóty, měli bychom mít konstruktivní alternativu řešení, říkají piráti

Sněmovna by měla podle pirátů vyzvat vládu, aby předložila EU konstruktivní alternativní návrh k automatickému přerozdělovacímu mechanismu pro žadatele o azyl.

Při dnešním jednání dolní komory k návrhu unijní reformy azylové politiky to oznámil poslanec pirátů Mikuláš Peksa. Reagoval tak na snahu SPD odmítnout reformu jako celek.

Podle Peksy ale pouze odmítnutí nemá naději na úspěšné prosazení v EU. O návrzích by sněmovna měla rozhodnout po polední přestávce.

14:30
Sněmovna pokračuje v jednání

Poslanecká sněmovna pokračuje ve svém jednání o Dublinu 4. 

14:32
Ve volbách šéfa komise pro kontrolu GIBS nebyl zvolen komunista Zdeněk Ondráček

Ve volbách šéfa komise pro kontrolu GIBS nebyl zvolen komunista Zdeněk Ondráček.

 

14:36
Ve volbách předsedy vyšetřovací komise OKD zvítězil poslanec Černohorský z pirátů

Ve volbách předsedy vyšetřovací komise OKD zvítězil poslanec Černohorský z pirátů.

14:43
Po nezvolení Ondráčka začala Poslanecká sněmovna tleskat

Ondráček potřeboval 94 hlasů, dostal jich 83. Po nezvolení tohoto bývalého příslušníka pohotovostního pluku začala Poslanecká sněmovna tleskat.

14:47
Poslanci budou muset navrhnout nové kandidáty na post šéfa komise pro kontrolu činnosti GIBS

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Sněmovna ho v dnešním opakovaném druhém kole volby předsedou nezvolila.

Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Uskuteční se nová volba, do níž budou moci kluby navrhovat nové kandidáty. Zatím není jasné, kdy se bude konat.

 

14:50
Neúspěšný kandidát na prezidenta republiky Horáček uvítal nezvolení Ondráčka
14:54
Sněmovna se vrátila k projednávání Dublinu 4

Sněmovna se vrátila k projednávání Dublinu 4.

15:02
Vít Rakušan (STAN) napsal, že premiéra Babiše a Jaroslava Faltýnka zbavila sněmovna imunity. Hlasování proběhne ale až v pátek

"Asi chyba asistenta," řekl Rakušan po telefonickém dotazu redakce. Poté tweet z jeho profilu zmizel.

15:08
Lukáš Černohorský porazil v hlasování o vyšetřovací komisi k privatizaci těžební firmy OKD kandidátku KDU ČSL Pavlu Golasowskou

Ve druhém kole tajné volby porazil Lukáš Černohorský kandidátku KDU-ČSL Pavlu Golasowskou. Zvolením předsedy může komise zahájit činnost.

15:11
Vít Rakušan symbolicky vyjádřil, že Ondráčka v čele komise pro kontrolu GIBS nechce
15:13
Poslanci zvolili dva nové členy NKÚ

Poslanci do širšího vedení NKÚ zvolili bývalého zástupce České republiky v Evropském účetním dvoře Jana Kinšta a bývalého poslance ANO Romana Procházku. Oznámil to předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník.

15:22
Ani poslanci KDU-ČSL Ondráčka nepodpořili
15:30
Martin Kupka (ODS) na svém twitterovém účtu napsal, že on ani kolegové z ODS pro Ondráčka nehlasovali
15:32
Pirát Ferjenčík vyzval poslance z SPD, aby se neopakovali

Při jednání o Dublinu 4 pirát Ferjenčík vyzval poslance z Okamurova hnutí SPD, aby se při svých vystoupeních ve sněmovně neopakovali.

"Rád bych vyzval kolegy z SPD, aby nejednali podle hesla: Všechno již bylo řečeno, ale ještě to neřekli všichni."

15:35
Andrej Babiš připustil, že nemusí být premiérem

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Českou televizi připustil, že premiérem může být i někdo jiný.

"To není nikde jako zákon, že já tam musím být, to si musí rozhodnout hnutí ANO," řekl Babiš.

15:41
Komisaře Evropské unie pro rozpočet Güntera Oettingera se na Čapí hnízdo bude ptát kontrolní výbor Evropského parlamentu

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské unie pro rozpočet Güntera Oettingera na poznatky z vyšetřování unijního protikorupčního úřadu OLAF.

Oettinger má odpovědět na otázky, zda EK dodrží zmíněný slib sdělit závěry z vyšetřování OLAF ohledně Čapího hnízda, automobilky Volkswagen a francouzské Národní fronty.

Zda komise poskytne výboru shrnutí zprávy OLAF a doporučení ohledně Čapího hnízda a zda může EK poskytnout – i neúplný – seznam případů z posledních dvou let, kdy veřejnost byla seznámena se zprávou OLAF, přestože soudně případ ještě nebyl uzavřen.

15:45
Přeje si Chovanec předsednictví k narozeninám?

"Rozhodnu se 31. ledna na moje narozeniny," řekl Milan Chovanec na dotaz, jestli bude kandidovat na předsedu ČSSD.

 

15:50
ČSSD bude na sjezdu rozhodovat o případné nabídce hnutí ANO na vládní spolupráci

O případné nabídce hnutí ANO na vládní spolupráci se sociálními demokraty bude rozhodovat sjezd ČSSD.

15:50
Miroslav Kalousek požádal, aby Radim Fiala nenazýval Karla Schwarzenberga kolegou

Miroslav Kalousek (TOP 09) požádal, aby na dnešním jednání Poslanecké sněmovny Radim Fiala (SPD) nenazýval Karla Schwarzenberga (TOP 09) kolegou z pozice mladšího vůči staršímu a hloupějšího vůči chytřejšímu.

15:55
Vyjádření předsedy KSČM Vojtěcha Filipa v souvislosti s nezvolením Zdeňka Ondráčka

"Projednáme to na poslaneckém klubu, možná to zařadíme i na jednání výkonného výboru naší strany, abychom z toho vyvodili politické důsledky vůči partnerům ve sněmovně," řekl.

Pochybila podle něj i volební komise, když v prosinci špatně spočítala vydané hlasy.

Předseda KSČM, Vojtěch Filip.

16:01
Pekarová Adamová vnímá nezvolení Ondráčka v Palachově týdnu symbolicky

"Jsem ráda, že ve výročí Palachova týdne, kdy pan Ondráček byl aktivním účastníkem a byl na té straně, která bila tehdejší protestující, sněmovna nezvolila tuto osobnost do čela komise. Myslím si, že by to byla velká neúcta k těm, kteří tehdy stáli na straně demonstrujících," řekla místopředsedkyně TOP 09.

Podle ní Ondráčkovi i KSČM chybí sebereflexe, od násilného potlačování demonstrací se nikdy nedistancovali.

Markéta Pekarová Adamová.

16:10
Po selhání uspěchaného pokusu sestavit menšinovou vládu máme nyní prostor na seriózní jednání, říká Jan Hamáček
16:20
Chovanec: Konečné slovo o zapojení ČSSD do vlády by měl mít sjezd

Konečné slovo ohledně toho, zda by se ČSSD měla nějakým způsobem zapojit do vládní koalice, případně podpořit například druhou menšinovou vládu hnutí ANO, by měl mít podle úřadujícího předsedy sociální demokracie Milana Chovance mimořádný sjezd strany v polovině února.

Špičky ČSSD před dnešní schůzkou s ANO novinářům řekly, že čekají na stanovisko šéfa hnutí a premiéra Andreje Babiše, protože vlastní podmínky pro jednání o vládní spolupráci už strana představila.

16:30
Zeman přijme Babišovu demisi, ale termín není stanoven
16:52
Zeman tento týden demisi vlády nepřijme, nemá čas

Avizované přijetí demise vlády prezidentem Milošem Zemanem tento týden neplatí. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se nepodařilo najít v Zemanově programu volný čas. Platí podle něj, že se prezident s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) osobně sejde, demisi přijme a pověří vládu vykonáváním funkce do jmenování nové vlády. 

Ovčáček řekl, že pevný termín schůzky premiéra a prezidenta stanoven nebyl. "Nechci hovořit o nějakém datu. Vzhledem k tomu, že je program prezidenta velmi napjatý, od toho se odvíjí vše. Jinými slovy nepodařilo se najít v programu prezidenta volný čas a o tom, kdy se tak stane, budeme samozřejmě informovat s předstihem," dodal mluvčí.

Ovčáček i zástupci vlády přitom ještě během středy hovořili o tom, že Babiš demisi Zemanovi předá osobně ještě do konce pracovního týdne či v řádu dnů.

16:55
Podle Petra Fialy by vláda měla trvat na jednomyslném rozhodování o azylových pravidlech EU
17:09
"Demisi prezident přijme v ústavně komfortní době. Pouze se nepodařilo naplnit původní termínový předpoklad," uvedl Ovčáček

Jiří Ovčáček uvedl, že se "pan prezident v Lánech pečlivě připravuje na názorové televizní duely s protikandidátem". Zároveň poznamenal, že přijetí demise proběhne v ústavně komfortní době. "Pouze se nepodařilo naplnit původní termínový předpoklad. Nic více za tím není třeba hledat," dodal.

17:15
Miloš Zeman by neměl dávat přednost takzvané ne-kampani před povinnostmi prezidenta, dodává předseda ODS
17:34
ČSSD a hnutí ANO budou nadále diskutovat o programu a možné spolupráci

Zástupci hnutí ANO a ČSSD se na dnešním odpoledním jednání dohodli, že budou dál diskutovat o programovém průniku a možné další spolupráci. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Milana Chovance ale platí podmínka sociálních demokratů, že nepodpoří vládu, ve které by byla trestně stíhaná osoba. Chovanec po schůzce také zopakoval, že případnou vládní spolupráci ČSSD s ANO musí posvětit únorový sjezd strany.

Zleva předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka a statutární místopředseda strany Milan Chovanec vystoupili 10. ledna v Praze na tiskové konferenci.

17:38
Hnutí ANO bude v následujících dnech o vládě vyjednávat jak s ČSSD, tak se zástupci SPD

Hnutí ANO a ČSSD, by se mohly sejít ještě do konce ledna. Hnutí ANO se podle místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka dále plánuje ve čtvrtek sejít se zástupci SPD.

17:44
Zástupci vyjednávající ČSSD uvádí podmínky pro vládnutí s ANO

ČSSD podle Chovance uvedla, že je pro ni nepřekročitelná podmínka, aby ve vládě nebyl nikdo trestně stíhaný. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš čelí obvinění z podvodu kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Babiš už dříve řekl, že otázka jeho účasti ve vládě je otázka pro celé hnutí ANO. ČSSD kvůli Čapímu hnízdu také požaduje, aby ANO nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra.

Chovanec uvedl, že ze strany ANO zazněla jako programová priorita důchodová reforma. ČSSD se na ní podle něj chce podílet i v případě, že by se s ANO na spolupráci nedohodla a působila by jako opoziční strana.

17:52
Jednání Poslanecké sněmovny bude pokračovat v 18:15
18:27
Vláda má v EU zablokovat přerozdělování žadatelů o azyl, rozhodla sněmovna

Vláda by při projednávání unijní reformy azylové politiky měla zablokovat zavedení mechanismu pro přerozdělování uchazečů o azyl v rámci států EU. Vyzvala ji k tomu dnes Sněmovna. Odpovědnost za udělování azylu by si podle ní měly ponechat pouze členské státy.

Sněmovna návrh přijala téměř jednomyslně hlasy 163 ze 165 přítomných poslanců.

18:28
Pokračování schůze bylo odloženo na čtvrtek 18. ledna