Premiér Andrej Babiš v úterý ráno ve svém emotivním projevu prohlásil, že se Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nezabýval případem předražených zakázek na zdravotní zařízení na severu Čech. O případu přitom OLAF věděl a spolupracoval na něm s českými orgány, které nakonec donutily Krajskou zdravotní, a.s., vrátit část dotace z 352 milionů. Bývalí manažeři společnosti jsou navíc za údajně předražené zakázky stále stíháni.

"OLAF měl na stole žádost, aby vyšetřoval asi krádež za 200 milionů; to se nevyšetřuje. Ale Čapí hnízdo, to se vyšetřuje," řekl premiér Babiš.

Jak ale zjistily Hospodářské noviny, případ, na který upozornila v roce 2009 senátorka Alena Dernerová, OLAF sice opravdu nevyšetřoval tak jako dotace pro Čapí hnízdo, ale jen proto, že případ již detailně rozpracovaly české státní instituce.

Na případ OLAF přitom podle svých slov dohlížel a byl v kontaktu s českými orgány a policií. "Vzhledem k tomu, že národní orgány u daných projektů provedly kontroly a uvalily pokuty, OLAF v září 2013 ukončil svou koordinační činnost v této záležitosti. Role OLAF v tomto společném případě následně skončila a případ byl v rámci OLAF uzavřen," řekla HN mluvčí OLAF Sandra Juncu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se