Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbavil bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním sněmovního imunitního výboru kvůli kauze Čapí hnízdo.
Jako důvod ministerstvo uvedlo zajištění objektivity vedených trestních řízení a zachování nestrannosti ministra vnitra. Úřad o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě.
Metnar řekl serveru Deník.cz, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze Čapí hnízdo, o níž nemá informace. Žádost členů imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti navíc Metnar považuje za nekonkrétní.
Podle Mariky Vitnerové z ministerstva vnitra se Metnar rozhodl nevyhovět žádosti po pečlivém prostudování žádosti a na základě konzultací s odborníky. "Zásadním důvodem tohoto rozhodnutí je zachování objektivity vedených trestních řízení a v rámci nich také zachování nestrannosti ministra vnitra," uvedla Vitnerová.
Sněmovní mandátový a imunitní výbor se bude v úterý zabývat vydáním premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotacím EU na Farmu Čapí hnízdo. Komárkovo pozvání prosadili na mimořádném středečním jednání poslanci hnutí SPD a ANO. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) v pondělí uvedl, že do 14:30 rozhodnutí ministra vnitra o zbavení mlčenlivosti do sněmovny nedorazilo.
Komárek podle dřívějších informací Mladé fronty Dnes zmínil u soudu údajné propojení vyšetřovatele případu Čapí hnízdo Pavla Nevtípila s právníkem kontroverzního podnikatele Ivo Rittiga Davidem Michalem.
Podle vyjádření místopředsedkyně imunitního výboru Taťány Malé (ANO) z minulého týdne mluvil Komárek o vztahu vyšetřovatele s mafií.
Komárkovo pozvání na jednání imunitního výboru vyvolalo u některých dalších členů výboru bouřlivé reakce. Poukazovali mimo jiné na to, že Komárek byl loni v prosinci nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací. Slova vyřkl předloni v souvislosti se spornou policejní reorganizací. Komárek patřil k jejím hlavním kritikům. Od policie odešel. Zamířil na finanční ředitelství, které spadá pod ministerstvo financí. Ministerstvo v té době vedl Babiš.
Kvůli padesátimilionové dotaci na Farmu Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí. Mezi stíhanými je vedle Babiše a Faltýnka i Babišova manželka Monika, děti a švagr. Server Seznam Zprávy v pondělí uvedl, že dva obvinění se snaží trestnímu stíhání vyhnout s poukazem na svůj zdravotní stav, který jim údajně neumožňuje stíhání absolvovat. Podle serveru Neovlivní.cz jde o premiérovy děti z prvního manželství.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist