Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbavil bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním sněmovního imunitního výboru kvůli kauze Čapí hnízdo.

Jako důvod ministerstvo uvedlo zajištění objektivity vedených trestních řízení a zachování nestrannosti ministra vnitra. Úřad o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě.

Metnar řekl serveru Deník.cz, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze Čapí hnízdo, o níž nemá informace. Žádost členů imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti navíc Metnar považuje za nekonkrétní.

Podle Mariky Vitnerové z ministerstva vnitra se Metnar rozhodl nevyhovět žádosti po pečlivém prostudování žádosti a na základě konzultací s odborníky. "Zásadním důvodem tohoto rozhodnutí je zachování objektivity vedených trestních řízení a v rámci nich také zachování nestrannosti ministra vnitra," uvedla Vitnerová.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se bude v úterý zabývat vydáním premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotacím EU na Farmu Čapí hnízdo. Komárkovo pozvání prosadili na mimořádném středečním jednání poslanci hnutí SPD a ANO. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) v pondělí uvedl, že do 14:30 rozhodnutí ministra vnitra o zbavení mlčenlivosti do sněmovny nedorazilo.

Komárek podle dřívějších informací Mladé fronty Dnes zmínil u soudu údajné propojení vyšetřovatele případu Čapí hnízdo Pavla Nevtípila s právníkem kontroverzního podnikatele Ivo Rittiga Davidem Michalem.

Podle vyjádření místopředsedkyně imunitního výboru Taťány Malé (ANO) z minulého týdne mluvil Komárek o vztahu vyšetřovatele s mafií.

Komárkovo pozvání na jednání imunitního výboru vyvolalo u některých dalších členů výboru bouřlivé reakce. Poukazovali mimo jiné na to, že Komárek byl loni v prosinci nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací. Slova vyřkl předloni v souvislosti se spornou policejní reorganizací. Komárek patřil k jejím hlavním kritikům. Od policie odešel. Zamířil na finanční ředitelství, které spadá pod ministerstvo financí. Ministerstvo v té době vedl Babiš.

Kvůli padesátimilionové dotaci na Farmu Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí. Mezi stíhanými je vedle Babiše a Faltýnka i Babišova manželka Monika, děti a švagr. Server Seznam Zprávy v pondělí uvedl, že dva obvinění se snaží trestnímu stíhání vyhnout s poukazem na svůj zdravotní stav, který jim údajně neumožňuje stíhání absolvovat. Podle serveru Neovlivní.cz jde o premiérovy děti z prvního manželství.