O důvěře vládě Andreje Babiše rozhodne sněmovna nejspíš až v úterý 16. ledna. Poslanci totiž ve středu večer odhlasovali přerušení jednání kvůli schůzi mandátového a imunitního výboru, kterou svolaly ANO a SPD. 

Podle poslance Pirátů Jakuba Michálka chtějí ANO a SPD, aby výbor na své úterní jednání k případu Čapí hnízdo přizval další lidi. Pozván má být podle Michálka bývalý detektiv Jiří Komárek, který má údajně kompromitující informace na vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila. 

Michálek připomněl, že Komárek byl nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací. Další člen výboru a šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že Komárek je v postavení nepravomocně odsouzeného lháře. Nevidí jediný důvod, proč by měl být pozván na slyšení před výbor. "Nepřísluší nám, abychom se vyptávali lidí, kteří s věcí nemají nic společného," řekl.

Úterní schůze mandátového a imunitního výboru je naplánovaná na ráno a mají na ní přijít i Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. Je tak možné, že ještě před pokračováním jednání o důvěře vládě budou poslanci znát názor výboru na případné vydání obou mužů v kauze Čapí hnízdo.

Ještě před přerušením středeční schůze sněmovny zaznělo od zástupců všech stran, že vládu hnutí ANO nepodpoří. Jediným, kdo Babišův kabinet podpořil, byl prezident Miloš Zeman. Ten uvedl, že vláda sice "velmi pravděpodobně" důvěru sněmovny nezíská, ale že Babišovi dá druhou šanci. Vyzval ho ale, aby si před dalším pokusem vyjednal pro svůj kabinet dostatečnou podporu ve sněmovně. Dá mu na to dostatečný časový prostor. 

Zeman uvedl, že podpora některé z dalších stran Babišově vládě by mohla být založena na svornících, které jsou už v programovém prohlášení současného kabinetu. Zemanovi připomíná švédský stůl, z něhož si každý může vybrat, co chce.

K osobě premiéra Zeman uvedl, že poslanci by v jeho případě měli ctít presumpci neviny. Neměli by si hrát na vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo, v níž Babiš figuruje, řekl prezident. Připomenul také, že vyšetřování může trvat dlouho, jako se to ukázalo v případě jiných politiků.

Andrej Babiš už oznámil, že pokud jeho vláda důvěru nezíská, podá 17. ledna demisi. Prezidentův požadavek na získání většiny 101 hlasů pro případný druhý pokus o vyslovení důvěry pak považuje za logický a standardní.

Otázkou je, kdo by mohl jeho příští kabinet podpořit. Během středečního jednání to totiž ostatní strany vesměs odmítly. A to i přesto, že Babiš připomněl, že jeho vláda má ve svém prohlášení i některé body z jejich programů. 

Kabinet například na svém středečním jednání podpořil komunistický návrh na zdanění církevních restitucí. Podle Babiše jsou náhrady prodražené a byly schváleny za podivných okolností. Premiér zároveň prohlásil, že jeho vláda chce hnout s digitalizací státní správy, o kterou usilují hlavně Piráti. Babiš proto navrhuje vytvoření postu vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci. Na poslední chvíli se do programového prohlášení vlády dostalo i jízdné zdarma pro seniory a studenty, které svým voličům slibovali sociální demokraté. Podobně chtějí ministři prosadit zákon o všeobecném referendu, které je dlouhodobým tématem Tomia Okamury a jeho SPD.

Záznam jednání sněmovny:

Záznam jednání Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:14
Začátek on-line zpravodajství

Vážení čtenáři, vítejte u on-line zpravodajství z hlasování o důvěře menšinové vládě Andreje Babiše.

08:16
Lidovci Babišovu vládu nepodpoří

Rušný život v Poslanecké sněmovně se rozjíždí: lidovci jako první potvrdili, že vládu při hlasování o důveře nepodpoří. Jsou pro vládu většinovou, ne menšinovou.

08:21
STAN Babišovu vládu rovněž nepodpoří

Poslanci Starostů a nezávislých se přidali k lidovcům a také nepodpoří vládu Andreje Babiše. "Předstupuje před nás zcela nedůvěryhodný politik, který je na Slovensku veden v seznamech StB, v České republice je vyšetřován z podvodů a orgány EU jej podezírají ze dvou trestných činů," sdělil Jan Farský.

08:37
Piráti jsou proti menšinové vládě Andreje Babiše

Pirátská strana bude hlasovat proti vyslovení důvěry menšinové vládě Andreje Babiše.

Ivan Bartoš na tiskové konferenci 10. ledna.

08:46
Bartoš: Je nezbytné vědět, zda důvěru sněmovny žádá premiér, který je trestně stíhaný

Předseda pirátů Ivan Bartoš oznámil, že na začátku schůze navrhne, aby sněmovna nejdříve rozhodla o zbavení imunity dvojice Babiš-Faltýnek.

08:50
Živě: Strany před jednáním sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše. Kdo podpoří vládu?

 

08:55
Ani sociální demokraté Babiše nepodpoří

Statutární místopředseda Milan Chovanec hnutí ANO vyčítá pravicové směřování, populismus a nedostatek diskuse při sestavování programu. Hnutí ANO by kvůli jeho obžalovaným představitelům podle Chovance nemělo mít vládu nad ministerstvem spravedlnosti, ministerstvem financí a ministerstvem vnitra. Zleva předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka a statutární místopředseda strany Milan Chovanec vystoupili 10. ledna v Praze na tiskové konferenci.

09:17
TOP 09 podle očekávání vládu také nepodpoří

"Historická premiéra, vláda s agentem - v tomto případě Burešem - ještě nikdy o důvěru nežádala," uvedl Miroslav Kalousek. 

TOP 09 odmítla vládu Andreje Babiše.

09:23
Chovanec: Jednání o vládě musí mít jasná pravidla

ČSSD je připravena na věcné jednání o vládě, které ale musí mít pravidla, uvedl Chovanec. Při prvním pokusu podle Chovance ANO vážně míněná jednání o vládě nevedlo.

09:25
Kalousek komentuje včerejší vystoupení Miroslavy Němcové (ODS)

"Byl to velmi jemný a dámský projev v porovnání s tím, co musela zakoušet," komentoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek gesto Miroslavy Němcové (ODS), která včera jednání mandátového a imunitního výboru o kauze Čapí hnízdo opustila s prásknutím dveří.

09:40
Ruku pro vládu nezvedne ani ODS

Ani poslanci ODS ruku pro Babišovu vládu nezvednou. "Neproběhla žádná jednání, která by vedla k vytvoření transparentní většiny," řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala. Ruku pro menšinovou vládu Andreje Babiše nezvedne ani ODS.

09:44
Stanjura (ODS) vyzývá prezidenta, aby po projevu ve sněmovně zůstal na diskusi

"Dva ze tří premiérů, které si Miloš Zeman vybral, nezískají důvěru, to je důkaz, že to nedělá dobře," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Zároveň prezidenta vyzval, aby po projevu ve sněmovně zůstal i na diskusi. Prezident by měl dnes do sněmovny přijít menšinovou vládu podpořit.

09:51
Tomio Okamura (SPD) zopakoval, že vládu Andreje Babiše nepodpoří

Předseda SPD Tomio Okamura zopakoval, že vládu on ani jeho poslanci nepodpoří. Babiš podle něj chce pouze jednostrannou podporu pro svou vládu, aby jeho ministři mohli rozdělovat veřejné peníze ve svůj prospěch. Tomio Okamura za SPD

09:57
Babišova vláda podpoří návrh komunistů na zdanění peněz pro církve

Babišova vláda vyslyšela komunisty, podpoří jejich návrh na zdanění peněz pro církve. Zdanění peněžitých náhrad bylo jednou z podmínek komunistické strany pro případnou podporu nebo toleranci Babišova kabinetu.

10:02
SPD je pro vydání Babiše s Faltýnkem

SPD je zatím pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Ještě si ale počkají na stanovisko imunitního výboru. Tam za SPD často mlčky sedí Miloslav Rozner, informuje na Twitteru redaktorka Kateřina Frouzová.

10:11
Jednání sněmovny začalo

Začalo jednání sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše. Sledujte přímý přenos:

 

10:25
Komunisti, SPD, ČSSD i ODS odmítli návrh pirátů o přednostním hlasování o vydání Babiše

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš navrhl před dnešní hlasování o důvěře vládě zařadit na jednání sněmovny hlasování o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Podle pirátů je zásadní vědět, zda chce důvěru získat trestně stíhaný premiér.

Komunisti, SPD, ČSSD i ODS to odmítli, chtějí počkat až na verdikt mandátového a imunitního výboru.

10:36
Bartošek (KDU-ČSL): Měli bychom si dát přestávku

Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek tvrdí, že by mělo dojít k přestávce jednání a poradě o dalším postupu.

10:41
Poslanci návrh pirátů neschválili

Poslanci návrh pirátů na odklad hlasování o důvěře neschválili. Dnes se tak může hlasovat o důvěře vládě premiéra Babiše.

10:46
Petr Fiala: Prezident i nový premiér postupovali v rozporu se zvyklostmi parlamentní demokracie

Předseda ODS Petr Fiala na Twitteru: Okolnosti vzniku jednobarevné menšinové vlády hnutí ANO jsou znepokojivé. Neproběhla žádná seriózní jednání o vytvoření transparentní většiny v PS, pan prezident i nový premiér postupovali od počátku směrem k menšinové vládě, a tedy v rozporu se zvyklostmi parlamentní demokracie.

ODS novou vládu nepodpoří ze tří hlavních důvodů. První je ústavně-politický a souvisí s nestandardním způsobem jejího vzniku. Druhým důvodem je, že podpora jednobarevné menšinové vlády ANO by byla v rozporu s mandátem od našich voličů. Třetím důvodem je obsah programového prohlášení.

10:48
Komunisté už se rozhodli, zdanění restitucí na tom nic nezmění

Zdanění církevních restitucí bylo původně podmínkou KSČM k tomu, aby vládu tolerovala. Teď už je ale pozdě. "Náš postoj v hlasování o důvěře to nezmění, protože už jsme se rozhodli," řekl k vládnímu rozhodnutí předseda KSČM Vojtěch Filip.

10:49
Prezident Miloš Zeman dorazil na jednání sněmovny

Čekající novináři se prezidenta dočkali.

10:58
Zeman má k dispozici cenné vystoupení před kamerami těsně před volbami

Čekání před jednacím sálem, ve kterém bude za chvíli prezident přesvědčovat poslance, aby podporovali premiéra Andreje Babiše. 

11:01
Hamáček (ČSSD): Není důvod nic zdržovat

"Není důvod nic zdržovat. Vláda musí požádat o důvěru do 30 dnů. Je to odpovědnost Andreje Babiše a hnutí ANO, že se rozhodli jít do projektu menšinové vlády. Seriózní jednání se nevedla a teď je načase vystavit účet," napsal Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru.

11:02
Babiš čekajícího prezidenta málem přehlédl

Babiš čekajícího prezidenta ve foyeru sněmovny málem přehlédl, píše na Twitteru redaktorka Veronika Neprašová. 

11:05
Prezident Miloš Zeman mluví ve sněmovně

Poslechněte si proslov Miloše Zemana ve sněmovně: 

 

11:08
Zeman: Politici mají jít za lidmi

"Přeji vám, abyste nikdy neztratili kontakt se svými voliči, politici mají jít za lidmi," řekl ve sněmovně prezident Zeman.

11:11
Kalousek (TOP 09): Prezident přednáší předvolební projev

"Prezident Zeman právě přednáší ve sněmovně předvolební projev v rámci své nekampaně. Důvěra vládě je mu šumák," napsal na Twitteru Miroslav Kalousek.

11:18
Prezident: Vyšetřování by mělo probíhat rychle

"Jestli máme něco požadovat, aby vyšetřování proběhlo rychle. Neměla by se opakovat situace zpívající ministryně Vlasty Parkanové, která je pět let vyšetřována kvůli kauze údajně předraženého nákupu letadel Casa," prohlásil prezident.

11:27
Zeman vyzval vládu, ať šetří na obnovitelných zdrojích

Prezident vyzval vládu, aby šetřila na podpoře obnovitelných zdrojů, množství úředníků či podpoře neziskových organizací. "Snižte přebujelý počet úředníku, kteří si často vymýšlejí zbytečné úkoly," řekl. "Jsem známý přítel neziskových organizací, ale někdy si říkám, že by měly hospodařit za své a nevysávat státní rozpočet," dodal.

11:27
Nehrajte si na vyšetřovatele, vyzval Zeman

"Od starořímských dob platí presumpce neviny. Presumpce neviny říká, že na obviněného je třeba pohlížeti jako na nevinného, dokud není pravomocně odsouzen. Prosím všechny politiky včetně sebe, aby si nehráli na vyšetřovatele, státního zástupce ani na soudce," řekl prezident Zeman k Andreji Babišovi.

11:28
Koaliční partner = nejhorší nepřítel

"Zdůrazňuji, že to není prezident, který by měl jednat o vládě, to není jeho funkce. Neodmítnu žádost o konzultaci, ale nebudu je iniciovat," prohlásil Zeman.

"Očekávám od premiéra, že povede dlouhá jednání opírající se o programové svorníky. Může to trvat dlouho, podívejte se na Německo. Teď na to nebylo mnoho času," doplnil.

"Zavazuji se, že vytvořím před avizovaným druhým pokusem dostatečný časový prostor, odpovídající německému modelu," dodal prezident na závěr svého projevu.

Prezident nastínil poslancům možné koalice či podpory jednobarevné vlády. "103, 108, 115 a 140," uvedl.

Podle Zemanova často opakovaného bonmotu je koaliční partner nejhorší nepřítel. "Chápu snahu Andreje Babiše stát v čele jednobarevné vlády založené na odbornících - nebude rozdírána koaličními rozpory," sdělil.

11:34
Babiš žádá o důvěru

Prezident Miloš Zeman odešel od řečnického pultu, předstoupil premiér Andrej Babiš s žádostí o důvěru. Premiér doufá, že debata bude především o programu.

11:40
Babiš: Nebudeme ztrácet čas

"My jsme měli dvě možnosti. Pokud bychom stále vyjednávali a navrhovali různé koalice, ten stav by byl takový, že bychom měli stále vládu premiéra Sobotky v demisi," nastínil premiér Babiš. "Je to o lidech, ne o stranách a hnutích. Vy jste se vyjadřovali kategoricky, že nechcete s námi do vlády. Tak jsme si řekli, že nebudeme ztrácet čas," dodal.

11:45
Pospíšil (TOP 09): Zeman ve sněmovně kampaňuje za své znovuzvolení

"Miloš Zeman právě ve sněmovně současně kampaňuje za své znovuzvolení i za vládu Andreje Babiše. Symbolické. Ti kluci bez sebe nedají ránu," píše na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

11:47
Babiš: Kvóty rozdělují Evropu a jsou neefektivní

Babiš mluví o evropské politice. "Kvóty rozdělují Evropu, nejsou efektivní. Důležité je, že Donald Tusk je na naší straně," prohlásil.

"V Evropě musíme bojovat za své zájmy a být aktivní. Já pojedu na světové ekonomické fórum do Davosu, tam od Václava Klause nikdo nechodil. Je to o bilaterálních jednáních," dodal. Babiš řeční ve Sněmovně

11:51
Fiala (ODS): Z prezidentova projevu bylo jasně vidět, že za dva dny znovu kandiduje

"Prezident Zeman se věnoval spíše jednotlivostem než celkovému obrazu. Z jeho projevu bylo jasně vidět, že za dva dny znovu kandiduje. Nakonec nám ale dal za pravdu, že koncept menšinové vlády Andreje Babiše je neudržitelný," napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

11:53
Adamová (TOP 09): Věřím, že se prezident dnes se sněmovnou loučí

"Věřím, že dneska se s Poslaneckou sněmovnou jako prezident loučí," komentovala Zemanovo vystoupení ve sněmovně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

11:56
Babiš: Musíme zavést internet na každou samotu

"Naši předkové dokázali zavést na každou samotu elektřinu, my je musíme napodobit s internetem. Doufám, že nám ostatní strany nabídnou své odborníky, kteří by nám s tímto projektem pomohli," obrací se na poslance Babiš.

12:01
Obhájce Jaroslava Faltýnka Josef Bartončík nahlédl do zprávy OLAF

ČTK mezitím informovala, že obhájce Jaroslava Faltýnka Josef Bartončík už na policejním ředitelství nahlédl do zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování padesátimilionové dotace pro Farmu Čapí hnízdo, kvůli níž žádá policie sněmovnu o vydání Faltýnka a premiéra Andreje Babiše (oba ANO).

Komentovat ji nechtěl, nejprve musí zprávu prostudovat a poradit se s klientem. "Jednak potřebuji mluvit s klientem, jednak jsem si nakopíroval nějakých padesát stránek, které jsem ještě nečetl," řekl Bartončík.

12:05
Babiš věnoval největší část projevu důchodům

Zatím největší část projevu věnoval Babiš důchodové reformě. Plánuje zvýšit základní výměry důchodu, zvýšit penze nejstarším důchodcům i umožnit seniorům jezdit ve vlacích zdarma. "Důchody u nás jsou skutečně nízké," tvrdí.

12:09
Poslechněte si Zemanův proslov ve sněmovně

Chápu snahu Babiše stát v čele menšinové vlády založené na odbornících, která nebude rozdíraná koaličními rozpory, říká prezident Miloš Zeman. 

 

12:11
Babiš osvětluje své plány s investicemi

Babiš poslancům osvětluje své plány s investicemi. Má v plánu jako premiér nalít peníze do dálnic, rychlovlaků, nádraží či opravy historických památek.

"Není problém s financemi, my jsme na tom skvěle a je tady obrovský prostor," ujistil.

12:19
Zeman: Babiše jmenuji podruhé ve chvíli, kdy bude mít 101 hlasů

Prezident Miloš Zeman při odchodu ze sněmovny reportérce HN řekl, že pro případný druhý pokus o vyslovení důvěry bude po Babišovi žádat 101 hlasů poslanců, až poté ho jmenuje premiérem. 

externí video: Zeman jmenuje Babiše podruhé premiérem jen s garancí 101 hlasů ve sněmovně
Zeman_jmenuje_Babise_podruhe_premierem_jen_s_garanci_101_hlasu_ve_Snemovne.jpg
12:24
Co všechno potřebujeme?

Asi nejčastější slovo, které v projevu Andreje Babiše padá, je "potřebujeme".

Potřebujeme, aby naše děti sportovaly. Potřebujeme chránit půdu. Potřebujeme udržet vodu v krajině. Potřebujeme, aby resorty obrany a vnitra spolupracovaly.

12:24
Babiš: Chceme posílit naši bezpečnost

"Chceme posílit naši bezpečnost. Chceme posílit výdaje na obranu, aby je obrana i utratila. Potřebujeme, aby resorty obrany a vnitra spolupracovaly, v minulosti tomu tak vždycky nebylo," slibuje Babiš.

12:26
Babiš: Naše hnutí je pro všechny

"Naše hnutí je pro všechny. Vy, kdo se identifikujete jako levice nebo pravice, tak naše hnutí je pro všechny, a proto si myslím, že byste nás měli podpořit," řekl na konec svého proslovu Andrej Babiš.

12:29
Kalousek: Je to poprvé, co žádá o důvěru bývalý agent StB

K pultíku přišel Miroslav Kalousek. "Je to poprvé, co žádá o důvěru bývalý agent StB pod krycím jménem Bureš," řekl a připomněl, že Babiš je vyšetřován kvůli kauze Čapí hnízdo. Opakuje, že TOP 09 vládu nepodpoří. "Důvěra je emoce a není úplně změřitelná," dodal.

12:31
Ohlasy po Zemanově proslovu: Opozice ho kritizuje jako předvolební kampaň

Opoziční poslanci kritizují projev prezidenta Miloše Zemana, ve kterém před hlasováním sněmovny o důvěře pro vládu podpořil kabinet Andreje Babiše (ANO).

V reakcích na sociálních sítích, které členové dolní komory zveřejňovali ze sálu už během Zemanova vystoupení, často označují projev hlavy státu za předvolební s ohledem na páteční začátek prvního kola prezidentské volby.

12:42
Kalousek: Vůči našim voličům nemáme právo hnutí ANO věřit

"Nemáme právo vůči svým voličům vám věřit. TOP 09 bude aktivně hlasovat proti této vládě," řekl Kalousek. Dále zdůraznil, že pokud vláda nezíská důvěru, měla by se omezit jen na nejnutnější správu země. S takovou vládou nechce TOP 09 spolupracovat ani na jednotlivých zákonech.

12:44
K pultíku přišel Tomio Okamura (SPD)

Ve sněmovně hovoří Tomio Okamura z SPD, Babišovi vyčítá, že jeho hnutí nepustil do vlády.

12:47
ČSSD představila podmínky, se kterými je připravena jednat o vládní spolupráci s Andrejem Babišem

12:51
Polední pauza

Předseda sněmovny Hamáček přerušil jednání do 14:30.

13:23
101 hlasů měl Zeman po Babišovi chtít rovnou, myslí si Bělobrádek

"Měl to udělat už při prvním pokusu, už tady mohla být většinová vláda, a nikoliv tady tato fraška," komentoval šéf lidovců Pavel Bělobrádek Zemanovo prohlášení, že Babiše jmenuje podruhé premiérem, až když přinese 101 hlasů.

13:24
Zeman tlačí na to, aby ANO nabídlo ostatním přijatelnou variantu spolupráce, říká Stropnický

Podle ministra obrany Martina Stropnického je Zemanova podmínka, že Babiše jmenuje podruhé premiérem, až když přinese 101 hlasů, tlakem na ochotu a připravenost dalších subjektů s hnutím ANO spolupracovat. "A je to tlak i na to, abychom my byli schopni jim nabídnout takovou variantu, která pro ně bude přijatelná. Ale to ještě neznamená, že se to povede," dodal.

13:29
Bartoš (piráti): Zemanova podmínka je jen politická hra

Předseda pirátů Ivan Bartoš si myslí, že Zemanova podmínka, že Babiše jmenuje premiérem podruhé, až když přinese 101 hlasů, je "prezidentská politická hra". "Jsou před námi prezidentské volby a myslím, že i tyto výroky používá pan Zeman v rámci kampaně, aby ukázal, že on je ten jediný, který má šanci v té volbě uspět a který o tom bude rozhodovat. To ale tak nemusí být," řekl Bartoš.

13:49
Babiš ve sněmovně kritizoval prodávání půdy cizincům

Rozruch na sociálních sítích vyvolal výrok premiéra Andreje Babiše, který při dnešním projevu v Poslanecké sněmovně řekl: "Potřebujeme chránit půdu jako základ našeho bohatství. My jsme udělali chybu, že jsme dovolili cizincům kupovat půdu. V Polsku a Maďarsku to nemají. Ano, samozřejmě to má absolutní dopad do té vertikály zemědělsko-potravinářské."

13:55
Kalousek: Od Zemana je to mocenská hra. Myslí přitom na sebe, nikoliv na Českou republiku

"Je to chytrá mocenská hra, ale myslí přitom pan prezident pouze na sebe, nikoliv na Českou republiku," řekl ČTK Kalousek k Zemanovu výroku, že na druhý pokus nechá Babiše skládat kabinet po 101 podpisech poslanců. Prezident podle něj dopředu počítal s tím, že Babišova vláda v prvním kole důvěru nedostane a pak "bude v podstatě libovolně dlouhou dobu držet vládu bez důvěry a dávat si své vlastní podmínky premiérovi".

13:57
Ferjenčík (piráti): Zeman podkuřuje voličům Babiše

"Chce vyhrát volby, tak podkuřuje voličům Andreje Babiše," uvedl Mikuláš Ferjenčík z pirátů na adresu Zemanova výroku, že chce po Babišovi 101 hlasů pro vznik kabinetu.

Politici si kladou otázku, proč takovou podmínku nechtěl po Babišovi prezident splnit už při prvním pokusu.

13:59
Prezidentův proslov zveřejnili v psané podobě na stránkách Hradu

Přečtěte si Zemanův proslov ve sněmovně na stránkách Hradu

14:10
Babiš považuje Zemanův požadavek na většinu 101 hlasů za logický

Požadavek prezidenta Miloše Zemana, aby měl Andrej Babiš (ANO) před druhým pokusem o sestavení vlády garantovanou většinu, je podle premiéra logický a standardní. "Co vím, tak pan prezident neřekl výslovně, že bude požadovat 101 podpisů, ale bude chtít garanci toho, že druhý kabinet získá aspoň 101 hlasů při hlasování o důvěře. Připadá mi to jako standardní a logický požadavek prezidenta před druhým pokusem," uvedl Babiš.

14:31
Poslanci se po přestávce vrací k jednání o vyslovení důvěry vládě Andreje Babiše (ANO)

Po přestávce začíná další čast jednání o vyslovení důvěry vládě Andreje Babiše (ANO). Jako první vystoupí předseda ODS Petr Fiala. Hned na začátku vysvětluje důvody, proč jeho strana vládu nepodpoří.

14:34
Podle Petra Fialy (ODS) bylo od začátku jasné, že hnutí ANO chce vytvořit menšinovou jednobarevnou vládu

Občanští demokraté důvěru vládě Andreje Babiše (ANO) nevysloví. Podle svého předsedy Petra Fialy ODS od svých voličů nedostala mandát k tomu, aby podpořila jednobarevnou, menšinovou vládu hnutí ANO. K sestavení vlády je podle něj potřeba většina ve sněmovně a tu teď vláda nemá. Fiala má výhrady i k programovému prohlášení vlády.

14:45
Filip: Vláda viděla, co lidi pálí

Nyní hovoří předseda komunistů Vojtěch Filip. "Do vládního prohlášení se dostala řada věcí, které mají prioritu mezi občany a které občané opravdu požadovali. Posuzuji to tak, že vláda viděla, co lidi pálí. Jsem rád, že se do prohlášení dostala otázka obecného referenda. Chybí mi tam ale termín a závazek, že vláda návrh zákona do určité doby předloží. Závazek o referendu měla i předchozí vláda a víme, jak to dopadlo," řekl.

14:54
Nemůžeme hazardovat s tím, jak bude používána armáda, tvrdí Filip

Šéfovi komunistů Filipovi vadí bod programu, podle kterého by Česká republika měla vysílalat vojáky do zahraničních misí i bez souhlasu Rady bezpečnosti. "Naši vojáci budou vysíláni jenom tam, kde rozhodne jediný orgán, a tím je Rada bezpečnosti," uvedl. "Jsme přesvědčeni, že v 21. století nemůžeme hazardovat s tím, jak bude používána armáda a jak je zajišťována ochrana státních hranic a ochrana hranic schengenského prostoru," dodal. 

15:00
Filip: Jsme připraveni jednat

"Jestliže vláda žádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru, měla by říct, jakým způsobem budou jednotliví ministři schopni naplňovat vládní prohlášení. U bývalých ministrů máme určitou zkušenost, u nových žádnou," řekl během sněmovního jednání Vojtěch Filip. Jeho strana je ale podle něj připravena k jednání, které by vedlo k lepšímu výsledku a vyslovení důvěry v následujích měsících. 

15:03
Babiš svůj první pokus o vyslovení důvěry hodil do koše, opřel se do premiéra Chvojka

Slova se ujal Jan Chvojka z ČSSD. "Premiér Babiš svůj první pokus o vyslovení důvěry hodil do koše," řekl. Programové prohlášení je podle něj kompilát programů jiných stran. "Není možné věřit tomu, že vláda bude snižovat daně a zvyšovat důchody," podotkl Chvojka. 

15:07
Hamáček: Návrh na zdanění církevních restitucí jsem připraven podpořit

"Návrh na zdanění církevních restitucí jsem připraven podpořit, pokud je to ale opravdu myšleno vážně a návrh bude mít podporu. Nejdříve ANO nechtělo, pak mlžilo a dnes otočilo. Připomíná mi to debatu o důchodech, platech, jízdném zadarmo a dalších," napsal na svém twitterovém účtu místopředseda sněmovny a člen ČSSD Jan Hamáček. 

15:09
Nevěřím, že by byl Andrej Babiš tak bezcitný, tvrdí Farský

Hovoří Jan Farský (STAN): "Mě minulost pana Babiše stále straší," uvedl a pokračoval: "Devadesát procent všech odouzených je přesvědčeno o svojí nevině. Navíc, kdo by nechal na deset let zavřít své nejbližší a nezasahoval do vyšetřování? Nevěřím, že by byl Andrej Babiš tak bezcitný," podotkl. Hnutí volby vyhrálo, ale mezi členy je podle něj mnoho jiných kompetentních lidí, kteří by funkci premiéra zvládli. "Jen svobodní lidé mohou vést svobodný národ. Vám svěřit Českou republiku a dát vám důvěru nemůžeme," uzavřel Farský. 

15:18
Miroslava Němcová: ODS vládu Babiše nebude podporovat ani v druhém pokusu

 

15:25
Zaorálek: Dnešní jednání jsme si mohli odpustit

Sněmovní schůzi komentuje také Lubomír Zaorálek z ČSSD. "Dnešní jednání jsme si mohli odpustit, když všichni, včetně prezidenta a premiéra, vědí, že pro vládu dobře nedopadne. Andrej Babiš obstruuje. Vůbec mu nezáleží na parlamentu a jeho podpoře. Chce jen co nejdéle sedět v premiérské pracovně a být u moci, klidně i bez důvěry," tvrdí na Twitteru. 

15:26
První pokus prostě zahodil. Nepochopitelné

"Jednání o důvěře vládě: poslanci Chvojka a Farský výborné vstupy. Vysvětlili, proč není možné Babišovi věřit. První pokus prostě zahodil. Nepochopitelné. A sám je nedůvěryhodný, nevěřil mu ani Zeman v roce 2011..." komentuje dění ve sněmovně Martin Fendrych. 

15:27
Piráti: Budeme hlasovat proti

Vystoupil také předseda pirátů Ivan Bartoš. "Voličům jsme slíbili, že situace, která po volbách nastala, brání pirátům, aby této jednobarevné vládě dali důvěru. Budeme hlasovat proti," uvedl. S programovým prohlášením sice strana souhlasí, ale nevěří, že současná jednobarevná vláda má vůli tyto body prosazovat.

15:31
Nikdo nám nemůže dát to, co nám může Andrej Babiš slíbit, píše Zaorálek

Lubomír Zaorálek dál komentuje dění na sociálních sítích: "Finta s programovým prohlášením pro všechny je amatérská. Nikdo nám nemůže dát to, co nám může Andrej Babiš slíbit. Tato země ale nepotřebuje sliby, nýbrž stabilní, jasně profilovanou vládu bez skvrny v podobě trestně stíhaného premiéra. Jen o takové vládě lze seriózně debatovat." 

15:33
Vládní program vypadá, jako když kočička s pejskem vařili dort, říká Bělobrádek

Slova se ujal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Nevidíme žádný důvod, proč bychom měli podporovat menšinovou vládu," uvedl, ale dodal, že lidovci jsou připraveni vyjednávat. "Doufám, že po nevyslovení důvěry této vládě začnou nové pokusy o sestavení vlády, která bude mít důvěru. A také bude mít program, který bude vypadat jinak, než když kočička s pejskem vařili dort," uzavřel. 

15:41
Stanjura: Je to hrozná nuda

"Je to hrozná nuda," zhodnotil středeční schůzi šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. "Od rána slyšíme, jak to bude v druhém pokusu. Jediné, co se změnilo, je, že hnutí ANO obsadilo ministerská křesla. Cíl byl splněn," uvedl a dodal: "Andrej Babiš je připraven a chce vládnout sám. Když je podpoří komunisté, napíše do prohlášení něco z jejich programu, kdyby lidovci, tak něco z jejich." 

15:46
Babiš jako protislužbu Zemana podpoří v prezidentské volbě, myslí si Stanjura

"Proč nechtěl prezident Zeman 101 hlasů už při prvním pokusu?" tázal se poslanců Stanjura. Podle něj je zřejmé, že Babiš jako protislužbu Zemana podpoří v prezidentské volbě. "Politický tandem, politické spojenectví, politická dvojčata," podotkl. 

15:55
Babišův komentář k Zemanově podmínce, aby před dalším pokusem o sestavení vlády doložil 101 hlasů

 

16:10
Náš bod ANO odmítlo, nyní jsem ho nalezla ve volebním programu, tvrdí Kovářová

"Náš návrh na dotace pro mateřské školky všichni poslanci ANO odmítli, přitom šlo o pouhých 300 až 400 milionů korun," uvedla poslankyně STAN Věra Kovářová. "Teď jsem ten samý bod nalezla ve volebním programu," podivila se. Vládní prohlášení proto považuje za nedůvěryhodné a vládu nepodpoří.

16:16
Bartoš: Vystoupení Zemana ve sněmovně bylo pokračováním jeho předvolební kampaně

 

16:22
Pekarová Adamová: Lež patří do běžné výbavy pana Babiše

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) podrobuje premiéra Babiše "testem důvěry". Hned prvním bodem "Lže někdy?" Babiš podle Pekarové neprošel. "Lež patří do běžné výbavy pana Babiše," uvedla a připomněla, že premiér například slíbil, že nebude ovlivňovat práci novinářů Mafry a vzápětí se ukázal opak.

16:31
Jurečka vyzval Babiše k účasti na jednání

Marian Jurečka z KDU-ČSL požaduje, aby jednání byl přítomen premiér a nadpoloviční většina vlády. Jednání je podle něj bez nich nedůstojné. Dal hlasovat o přerušení zasedání do jejich příchodu. Jeho návrh byl ale zamítnut. 

16:42
My nejsme zoufalci, máme řádný mandát, hájí se Jurečka

Jurečka přes odmítnutí dál žádá důstojný průběh jednání. "Před chvíli jsem slyšel, že tady pan premiér šeptá: To jsou zoufalci. My nejsme zoufalci, máme řádný mandát," uvedl bývalý ministr zemědělství.

17:05
Ministr životního prostředí vyzkoušel sněmovní klavír
17:16
Chovanec: Projev Zemana ve sněmovně byl kultivovaný a věcný

 

17:39
Programové prohlášení mi připomíná Shakespearův Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, komentuje Zaorálek

Sněmovna stále jedná. Slova se ujal Lubomír Zaorálek (ČSSD). "O co tady dnes večer vlastně jde? Člověk by si mohl myslet, že jde o hlasování o důvěře vládě. Ale i prezident, který měl vyjádřit podporu této vládě, řekl, že asi důvěru nedostne. Takže i on, přípouštěl, že tady o to vůbec nejde," uvedl a prokračoval: "Programové prohlášení mi připomíná Shakespearův Večer tříkrálový aneb cokoli chcete." Také vzkázal ostatním poslancům, ať neberou prohlášení hnutí ANO příliš vážně. "Nikdo tady s důvěrou nepočítá, ani prezident, který by byl rád," uzavřel bývalý ministr zahraničí.  

17:47
Zaorálek se pustil do Zemana: Na Hradě se bude čekat na Godota

Bývalému ministrovi zahraničí se nelíbí, že prezident místo aby hledal nové řešení sestavení vlády, bude čekat. "Na Pražském hradě se bude odehrávat čekání na Godota, dokud někdo nepřinese 101 podpisů," podotkl Zaorálek. Dodal, že vlastně ani nevíme, kdo prezidentem bude. 

18:00
Mohli jsme si odpustit tento kabaret zvaný první pokus, míní Bělobrádek

"Mohli jsme si odpustit tento kabaret zvaný první pokus," řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něj měl prezident stanovit podmínky už při prvním pokusu. "Proč prezident Zeman nechtěl těch 101 podpisů již nyní pro první pokus? Nehodilo se to do časového konceptu jeho nekampaně k prezidentské volbě," doplnil ho na sociálních sítích místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

18:06
Ferjenčík: Zeman chce vyhrát volby, tak podkuřuje voličům Andreje Babiše

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík okomentoval Zemanův projev ve sněmovně, dává ho do souvislosti s prezidentskými volbami. "Chce vyhrát volby, tak podkuřuje voličům Andreje Babiše," uvedl.

18:25
Unavený Babiš žádal o důvěru. Všichni kromě Zemana ho odmítali

 

18:36
Po jednání sněmovny se sejde mandátový a imunitní výbor

Po středečním jednání sněmovny o vyslovení důvěry menšinové vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) se sejde mandátový a imunitní výbor. Má se zabývat přizváním dalších lidí na úterní schůzi výboru, na níž by měli Babiš a první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek vypovídat v případu Čapí hnízdo, vyplývá z pozvánky.

18:38
Pan Komárek má mít nějaké kompromitující materiály na vyšetřovatele Nevtípila, tvrdí Michálek.

"Požádali o to poslanci ANO a SPD a chtějí, aby byl přizván jakýsi pan Komárek. Pan Komárek má mít nějaké kompromitující materiály na vyšetřovatele Nevtípila," řekl pirátský poslanec Jakub Michálek.

18:39
Jednání se nebude přerušovat

Jakub Michálek navrhl přerušit schůzi na dvě hodiny, aby se mandátový a imunitní výbor mohl setkat ihned. Návrh byl však zamítnut. 

18:40
Sněmovna pokračuje v jednání

A jedná se dál. Vystoupil Miroslav Kalousek (TOP09): "Pokládám za naprosto nepřípustné, že dnes večer budou pořádány další obstrukce při jednání mandátového a imunitního výboru."

18:44
Následuje hodinová pauza

KDU-ČSL požádala o hodinovou přestávku. Jednání bude pokračovat v 19:45.

18:51
Bývalý detektiv Jiří Komárek neví tom, že by před mandátovým a imunitním výborem měl vypovídat

Bývalý detektiv Jiří Komárek, který spolu s Robertem Šlachtou odešel při policejní reorganizaci z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, neví tom, že by před mandátovým a imunitním výborem měl vypovídat. "Vůbec netuším, je to pro mě nová informace," řekl Aktuálně.cz Komárek. Kdyby pozvánku na výbor dostal, přišel by. Na otázku, zda by měl co říci o vyšetřovateli kauzy Čapí hnízdo Nevtípilovi, odpověděl: "Určitě bych měl co říci, to, co jsem řekl u soudu." Komárek byl nedávno odsouzen za to, že policejního prezidenta Tomáše Tuhého neoprávněně nařkl z "brutálního úniku informací".

18:54
Hlasování o vydání se nejspíše dále protáhne

"Mandátový a imunitní výbor bude hlasovat o tom, jestli pozve na jednání další svědky ohledně vydání dvojice Babiš - Faltýnek. Návrh nepochybně projde, protože za nim stojí bratři v triku ANO - SPD. A hlasování o vydání se dál protáááhne," píše ze sněmovny zpravodaj HN Radek Bartoníček. Podle něj je řada politiků proti pozvání Jiřího Komárka na jednání mandátového a imunitního výboru.

19:13
V přestávce zasedá mandátový a imunitní výbor

V přestávce jednání o důvěře vládě zasedá mandátový a imunitní výbor. Rozhoduje o tom, jestli si na své jednání pozve další svědky.

 

19:49
Schůze je přerušena do úterý

Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že mandátový a imunitní výbor potřebuje ještě jednat. Nechal hlasovat o přerušení schůze do úterních 14 hodin. Sněmovna návrh přijala. 

19:55
Výborný potvrdil, že ANO a SPD chce na příští schůzi pozvat Jiřího Komárka

Poslanec Marek Výborný redakci Aktuálně.cz potvrdil, že ANO a SPD chce na příští schůzi pozvat Jiřího Komárka. "Prozatím jsme se neshodli ani na programu dnešní schůze výboru. Vaše informace jsou ale reálné," řekl.

20:02
Mandátový a imunitní výbor ale stále jedná

K jednání mandátového a imunitního výboru se vyjádřil i Vít Rakušan. 

20:04
Filip k přerušení schůze: Považuji tento postup za čistou obstrukci

V úterý dopoledne, ještě před pokračováním jednání o důvěře vládě, přijdou na mandátový a imunitní výbor Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. Je tak možné, že odpoledne už poslanci budou znát názor výboru na jejich vydání v kauze Čapí Hnízdo.

"Já považuji tento postup za čistou obstrukci, kterou organizovala ODS a řada nových poslanců se k tomu připojila," řekl Vojtěch Filip k přerušení schůze. "Neznám důvod, pro který ODS tuto obstrukci zorganizovala a proč jí na to ostatní politické strany kývly," dodal.

20:08
Podle Fialy je výsledek dnešní schůze důsledkem špatné dohody mezi prezidentem a premiérem

"Je to důsledek špatné dohody mezi prezidentem a premiérem, že není třeba sestavit většinovou vládu, která nemá dojednanou potřebnou podporu," řekl po konci jednání šéf ODS Petr Fiala.

20:09
Stanjura: Poslanci z SPD a hnutí ANO v mandátovém výboru chtějí očividně vést vyšetřování

"Poslanci z SPD a hnutí ANO v mandátovém výboru chtějí očividně vést vyšetřování, vyslýchat. Kvůli nim jsme nebyli schopni dnes rozhodnout o důvěře vlády," dodal šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura.

20:16
Nezažil jsem, že by se důvěra vládě neprohlasovala v rámci jediného jednacího dne, říká Chvojka

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka: "Když vzniká vláda na půdorysu jedné strany bez koaličního jednání, tak to dopadá takto. Zažili jsme velkou ostudu. Nezažil jsem, že by se důvěra vládě neprohlasovala v rámci jediného jednacího dne."

"Jsme připraveni konstruktivně jednat o druhém pokusu na půdorysu koaliční spolupráce," dodal Chvojka.

20:20
O důvěře vlády budou poslanci rozhodovat až po verdiktu mandátového výboru o vydání Babiše a Faltýnka

Piráti nakonec večer dosáhli toho, o co se snažili prosadit už na začátku dnešní schůze - aby o důvěře vlády rozhodovali poslanci až po verdiktu mandátového výboru o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

"Budeme se dál snažit, aby sněmovna napřed rozhodla o vydání Andrej Babiše a Jaroslava Faltýnka, a teprve potom o důvěře jeho vládě," dodal poslanec pirátů Mikuláš Ferjenčík.

20:23
Imunitní výbor přerušil jednání, radí se hnutí ANO

Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil své jednání. Hnutí ANO se podle šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka radí, zda bude trvat na pozvání bývalého detektiva Jiřího Komárka na další jednání výboru. Michálek uvedl, že poslanci imunitního výboru se sejdou znovu ještě dnes a následně v úterý na zasedání, kam byli pozváni i premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, o jejichž vydání má výbor hlasovat.

Poslanci ANO podle Michálka chtěli pozvat Komárka kvůli článku, podle kterého hovořil u soudu o tom, že vyšetřovatel případu Čapí hnízdo Pavel Nevtípil byl terčem lobbistů.

Michálek za krokem ANO vidí snahu najít osobu, která by mediálně podpořila verzi Babiše a Faltýnka. Oba poslanci v případu Čapího hnízda obvinění z dotačního podvodu odmítají. "Ale pan Komárek není nezávislá osoba, podle mých informací byl dosazen do úřadu, který podléhá ministerstvu financí," uvedl Michálek.

20:30
Jednací sál se už vyprázdnil

Jednací sál se už vyprázdnil. Mandátový a imunitní výbor ale už půl druhé hodiny stále jedná. Klíčové rozhodnutí je, zda-li si na své příští jednání pozve další hosty, které navrhuje hnutí ANO a SPD, nebo ne.

20:33
Babiš už ve sněmovně není

Andrej Babiš nečekaný vývoj v jednání nekomentoval a ve sněmovně už není.

20:36
Michálek: Hnutí ANO a SPD se bude radit, jestli bude trvat na pozvání pana Komárka

"Schůze výboru je nyní přerušena, protože hnutí ANO a SPD se bude radit, jestli bude trvat na pozvání pana Komárka," řekl Michálek.

20:38
Schvalovací mašina ANO a SPD funguje, tvrdí Výborný
20:44
Bartošek: Navrhneme, abychom v úterý na plénu napřed rozhodli o vydání těchto poslanců

"Hnutí ANO nám přislíbilo, že v úterý budeme mít k dispozici stanovisko mandátového a imunitního výboru o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka," řekl šéf poslaneckého klubu KDU Jan Bartošek. "Proto navrhneme, abychom v úterý na plénu napřed rozhodli o vydání těchto poslanců, a teprve poté hlasovat o důvěře vlády."

20:48
Jsou poslanci, pro které při rozhodování o vydání bude důležité usnesení mandátového výboru, říká Bělobrádek

"Jsou poslanci, pro které při rozhodování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bude důležité usnesení mandátového výboru. Je komfortní, aby co nejvíc poslanců si ještě názor mohlo udělat," dodal předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

20:54
Dané slovo platí, věří Bartošek tomu, že to ANO nebude protahovat
21:11
Kalousek: Nejsme vyšetřovací komise. Kolegové, kteří toto prosadili se dopustili nehoráznosti

Miroslav Kalousek komentuje jednání mandátového a imunitního výboru. "Výboru nepřísluší věc vyšetřovat a předvolávat si jakékoli svědky. Není možné zvát si libovolné svědky. Nejsme ani vyšetřovací komise. Kolegové, kteří toto prosadili se dopustili nehoráznosti," řekl. 

21:13
ANO a SPD rozhodly o tom, že výbor na jednání pozve bývalého detektiva Jiřího Komárka

Mandátový a imunitní výbor hlasy poslanců ANO a SPD rozhodl o tom, že na své jednání pozve bývalého detektiva Jiřího Komárka. Poslanci KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti považují takové pozvání přinejmenším za podivné.

21:14
Michálek: Komárka se budeme ptát, jaký má vztah k panu Babišovi

Jakub Michálek z imunitního a mandátového výboru (MIV) uvedl, že byl přijat návrh usnesení, aby byl pozván na přístí jednání výboru od osmi hodin ráno Jiří Komárek. "Nás to znepokojuje, protože je nyní nepravomocně odsouzen. Pak byl také přeřazen tak, aby pracoval pod Andrejem Babišem," řekl Michálek po jendání výboru.

"Také se trochu obávám toho, že byť ANO dalo závarek, že jednání skončí do dvou hodin, tak aby bylo rozhodnuto před pokračováním jednání o důvěře vládě, může to mít svá rizika. Proto jsem navrhoval, aby MIV začal jednat už v sedm hodin ráno. To se však neschválilo," uvedl místopředseda Pirátů. "My se pana Komárka budeme ptát, jaký má vztah k panu Babišovi a jeho hnutí," uzavřel. 

21:25
Komentář Martina Fendrycha
21:41
Malá: Bývalý detektiv mluvil o vztahu policejního vyšetřovatele Čapího hnízda s mafií

Bývalý detektiv Jiří Komárek mluvil podle poslankyně ANO Taťány Malé o vztahu policejního vyšetřovatele Čapího hnízda s mafií. Výbor považuje za důležité se s takovou informací seznámit, proto se jeho členové za ANO připojili k hnutí Svoboda a přímá demokracie s žádostí, aby se Komárek zúčastnil úterního jednání, řekla novinářům.

Malá potvrdila prohlášení představitelů KDU-ČSL, že výbor by měl podle příslibu ANO do úterý 14:00 přijmout usnesení, zda doporučuje vydání předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše a jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

22:14
Šéf sněmovny Vondráček obhajuje ANO
22:15
Vondráček odmítá, že by pozváním bývalého detektiva Komárka překračoval výbor své úkoly

Šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) odmítl spojitost hlasování o důvěře Babišově vládě a hlasování o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání. Piráti či lidovci chtějí hlasování o vydání předřadit rozhodování o důvěře. "Není podmíněno, aby jedno probíhalo po druhém," uvedl. Odlišná situace by podle něj byla, kdyby poslanci například deklarovali, že by v případě nevydání změnili svůj názor a podpořili vládu. Všechny strany kromě ANO slibují hlasovat proti Babišově vládě.

Vondráček odmítá, že by pozváním bývalého detektiva Komárka překračoval výbor své úkoly, jak tvrdí zástupci opozičních stran. "Podle jednacího řádu má provést urychleně nutná šetření, jestliže se většinově rozhodne, že je něco nutné, tak je to v souladu s jednacím řádem, a nechť to ti ostatní respektují," řekl.

22:55
Dnešní online přenos končí

Vážení čtenáři, dnešní online reportáž je u konce. Děkujeme za pozornost! 

PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny

Strany před jednáním sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše. Kdo podpoří vládu?

Zeman jmenuje Babiše podruhé premiérem jen s garancí 101 hlasů ve Sněmovně

Prosím politiky, aby si nehráli na vyšetřovatele. Miloš Zeman vystoupil v Poslanecké sněmovně

Záznam jednání Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist