Andrej Babiš kategoricky odmítá, že by v případě dotace pro Čapí hnízdo byl spáchán podvod.

Ke zjištěním Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), které v pondělí zveřejnily Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, se však vyjádřit odmítl s tím, že zprávu dosud nečetl.

"Snad každý pochopí, že se nemůžeme vyjádřit k něčemu, co jsme neviděli. Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru," řekl Babiš HN a Aktuálně.cz.

OLAF ve zprávě uvádí, že v kauze mohl být spáchán podvod.

Úřad výslovně upozorňuje českou justici, že příjemci dotací poskytli nepravdivé informace, zatímco jiné skutečnosti zatajili, a mohli se tak dopustit spáchání dotačního podvodu.

"Opakuje se situace z podzimu loňského roku, kdy vyšetřovatel Nevtípil přinesl do sněmovny žádost o moje vydání a vydání pana Faltýnka, opoziční poslanci se k jejímu obsahu začali téměř okamžitě vyjadřovat a osočovat nás z podvodu a já nevím čeho ještě, akorát já a pan Faltýnek jsme se nemohli bránit, protože
jsme tu zprávu dostali k nahlédnutí jako poslední," postěžoval si Babiš.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Evropský úřad upozorňuje také na nejasnou strukturu vlastnictví Čapího hnízda v době příjmu dotace, upozorňuje tak podezření z trestného činu podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. "Já bych chtěl říci, že žádný podvod se nestal. Kategoricky to vylučuji. Prostě a jednoduše žádná korupce ani podvod v tom projektu nebyly. Celý projekt byl devětkrát kontrolován a vždy s výsledkem, že je vše v pořádku," řekl HN a Aktuálně.cz Babiš a zdůraznil, že se jedná pouze o doporučení OLAF pro českou justici, nikoli jasné konstatování, že k podvodu došlo.

Babiš se také bránil tím, že Aktuálně.cz a Hospodářské noviny zveřejňují informace jen z doporučení OLAF, a nikoli z celé rozsáhlé zprávy tohoto evropského vyšetřovacího úřadu. To není pravda. Redakce má k dispozici celý dokument.

Policie obvinila už loni na podzim Andreje Babiše i poslance Jaroslava Faltýnka z podvodu a žádá o jejich vydání k vyšetřování. V kauze Čapí hnízdo je celkem obviněno jedenáct lidí. Jde například o Babišovu manželku Moniku Babišovou, jeho děti nebo švagra Martina Herodese, ale také členy představenstva firmy ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila.