Andrej Babiš kategoricky odmítá, že by v případě dotace pro Čapí hnízdo byl spáchán podvod.

Ke zjištěním Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), které v pondělí zveřejnily Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, se však vyjádřit odmítl s tím, že zprávu dosud nečetl.

"Snad každý pochopí, že se nemůžeme vyjádřit k něčemu, co jsme neviděli. Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru," řekl Babiš HN a Aktuálně.cz.

OLAF ve zprávě uvádí, že v kauze mohl být spáchán podvod.

Úřad výslovně upozorňuje českou justici, že příjemci dotací poskytli nepravdivé informace, zatímco jiné skutečnosti zatajili, a mohli se tak dopustit spáchání dotačního podvodu.

"Opakuje se situace z podzimu loňského roku, kdy vyšetřovatel Nevtípil přinesl do sněmovny žádost o moje vydání a vydání pana Faltýnka, opoziční poslanci se k jejímu obsahu začali téměř okamžitě vyjadřovat a osočovat nás z podvodu a já nevím čeho ještě, akorát já a pan Faltýnek jsme se nemohli bránit, protože
jsme tu zprávu dostali k nahlédnutí jako poslední," postěžoval si Babiš.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Evropský úřad upozorňuje také na nejasnou strukturu vlastnictví Čapího hnízda v době příjmu dotace, upozorňuje tak podezření z trestného činu podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. "Já bych chtěl říci, že žádný podvod se nestal. Kategoricky to vylučuji. Prostě a jednoduše žádná korupce ani podvod v tom projektu nebyly. Celý projekt byl devětkrát kontrolován a vždy s výsledkem, že je vše v pořádku," řekl HN a Aktuálně.cz Babiš a zdůraznil, že se jedná pouze o doporučení OLAF pro českou justici, nikoli jasné konstatování, že k podvodu došlo.

Babiš se také bránil tím, že Aktuálně.cz a Hospodářské noviny zveřejňují informace jen z doporučení OLAF, a nikoli z celé rozsáhlé zprávy tohoto evropského vyšetřovacího úřadu. To není pravda. Redakce má k dispozici celý dokument.

Policie obvinila už loni na podzim Andreje Babiše i poslance Jaroslava Faltýnka z podvodu a žádá o jejich vydání k vyšetřování. V kauze Čapí hnízdo je celkem obviněno jedenáct lidí. Jde například o Babišovu manželku Moniku Babišovou, jeho děti nebo švagra Martina Herodese, ale také členy představenstva firmy ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist