KSČM se nevzdá nominace předlistopadového policisty Zdeňka Ondráčka do čela komise, která má kontrolovat činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Ondráček je jediným kandidátem, sněmovna ho v pátek nezvolila. Druhý pokus bude mít v úterý.

"Nemáme důvod ho stahovat," uvedl Kováčik k možnosti, že by Ondráčka mohla KSČM nahradit přijatelnějším kandidátem, k čemuž ji vybídlo mimo jiné hnutí ANO. Právě část jeho poslanců podle spekulací v páteční tajné volbě pro Ondráčka nehlasovala. Nynější poslanec KSČM získal 85 ze 186 hlasů. Před listopadem 1989 byl členem policejního pohotovostního pluku a podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu.

V Ondráčkovo zvolení ve druhém kole věří i předseda komunistů Vojtěch Filip. "Na rozdíl od KSČM, kterou řídí stranické orgány, hnutí ANO řídí Andrej Babiš direktivně. Doufám, že pořádek ve svém hnutí při druhém kole volby zavede," uvedl v sobotním projevu na zasedání ústředního výboru komunistické strany Filip.

Ondráčkovu nominaci odmítla většina sněmovních frakcí včetně pirátů. Odmítavé stanovisko potvrdil v pořadu jejich místopředseda i místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal. Piráti se podle něj také pokusí zvrátit rozhodnutí sněmovny, která do čela komise pro práci dolní komory zvolila Kováčika, když o tento post usilovali piráti.

"Nebudu odstupovat, nechť mne odvolají," reagoval Kováčik. Poukázal na to, že byl do čela komise zvolen nadpoloviční většinou hlasů.