Nový poslanec hnutí ANO Pavel Růžička byl před volbami stíhán kvůli údajně nevýhodnému prodeji obecního majetku. Poslanecké imunity se sám nevzdá, řekl v rozhovoru pro server iRozhlas.cz.

Růžičkovo stíhání bylo přerušeno kvůli nabytí imunity, žádost o jeho vydání zatím sněmovna nedostala. Růžička před volbami tvrdil, že vyzve sněmovnu, aby ho vydala. Nyní ale říká, že rozhodnutí nechá na poslancích.

Růžička, který je radním Postoloprt na Lounsku, čelil před volbami obvinění spolu s dalšími devíti zastupiteli města kvůli prodeji domu z majetku města před několika lety. Podle Růžičky trestní oznámení na nevýhodný prodej podal neúspěšný uchazeč o nemovitost, který je prý zároveň jeho politický konkurent. Vinu popírá a tvrdí, že policisté jednali účelově a posudek, který si nechali vypracovat, neodpovídá skutečné hodnotě domu.

Před volbami Růžička veřejně uváděl, že se v případě zvolení poslancem sám nechá vydat ke stíhání. "Ze začátku jsem říkal, že se imunity okamžitě vzdám," potvrdil serveru. Nyní ale prohlásil, že chce, aby se o jeho případu debatovalo na půdě sněmovny "v zájmu všech zastupitelů v republice".

"Aby se jasně přijala odpovědnost státních zástupců a policie, aby si nemohli dělat, co chtějí, a nemohli svévolně stíhat na základě své neznalosti zákona o obcích slušné lidi," řekl.

Sněmovna v novém složení po říjnových volbách již dostala žádost o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo. Oba podezření odmítají a stejně jako Růžička hovoří o politické motivaci stíhání.

V minulém volebním období sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala. Poté, co v říjnu znovu získali poslanecký mandát, však bylo jejich stíhání přerušeno.

Pavel Růžička zvolený do Poslanecké sněmovny za ANO.

Pavel Růžička.