Novým předsedou TOP 09 zvolili v neděli delegáti sněmu v Praze podle očekávání europoslance Jiřího Pospíšila (42). Získal 147 ze 177 hlasů. V předsednické funkci nahradí Miroslava Kalouska, který po dvou letech od chvíle, kdy nahradil v čele TOP 09 Karla Schwarzenberga, už nekandidoval. Pospíšilův jediný protikandidát, podnikatel Pavel Němec z Plumlova na Prostějovsku, ve volbě neuspěl, dostal 13 hlasů. První místopředsedkyní strany zůstává Markéta Pekarová Adamová.

"Věřím, že pan předseda všechna svá omezeni – mandát europoslance i jeho politická minulost – zvážil a vypořádá se s nimi," reagoval na zvolení Pospíšila Miroslav Kalousek a dodal, že vedení si bude muset vymezit sféry témat.

Pospíšil se chce v předsednické funkci soustředit hlavně na komunální volby. Straníky vybídl, aby kandidátky otevřeli i nestraníkům. Jeho cílem je oslovit voliče, kteří od TOP 09 z různých důvodů odešli. Chce pracovat i na sbližování středopravicových stran, jak ho prosazuje Kalousek, a spolupráci v Demokratickém bloku, který ve sněmovně sdružuje poslance TOP 09, ODS, KDU-ČSL a STAN. Nevyjádřil se k otázce, zda bude v příštím roce usilovat o znovuzvolení do Evropského parlamentu. Na toto rozhodnutí je podle něj příliš brzy.

Pospíšil po svém zvolení řekl, že si velmi váží silného mandátu, který od delegátů dostal. Znovu vyzval k práci na přípravě na komunální volby a delegátům popřál šťastnou ruku při volbě dalších funkcionářů. "TOP 09 jasně ukázala, že jsme stranou, která hájí demokracii, jsme stranou proevropskou a protipopulistickou," řekl později novinářům. Delegáti podle něj nehlasovali pro jeho jméno, ale pro myšlenky, jež chce hájit.

Jako nově zvolený šéf TOP 09 se nevyjádřil k jednotlivým kandidátům do předsednictva. O funkci Pospíšilova statutárního zástupce se přihlásili předseda karlovarské krajské organizace a majitel francouzské cukrárny v pražské Lucerně Lukáš Otys a poslankyně Markéta Pekarová Adamová, která funkci nakonec obhájila.

"Budu spojkou mezi předsednictvem a poslaneckým klubem," slíbila po svém zvolení Pekarová Adamová. Z toho, že by nově zvolený šéf strany Jiří Pospíšil neměl jako europoslanec dost času na práci pro stranu, se neobává. "Pan kolega si jistě dobře rozmyslel, jak to hodlá obojí skloubit. Není to ojedinělá situace, kdy je europoslanec zároveň šéfem politické strany," uvedla.

Kalousek svůj úmysl neobhajovat předsednickou funkci oznámil krátce po sněmovních volbách, v nichž TOP 09 získala 5,31 procenta hlasů a jen těsně se dostala do sněmovny. "Blahopřeji Jiřímu Pospíšilovi ke zvolení předsedou TOP 09 a přeji mu mnoho sil a úspěchů," uvedl na Twitteru po sečtení hlasů. Na sociálních sítích bývalému místopředsedovi ODS Pospíšilovi popřál ke zvolení do čela TOP 09 šéf občanských demokratů Petr Fiala.