Prezident Miloš Zeman se během své návštěvy Ruska setká příští týden s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. V Moskvě bude jednat také s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, řekl v úterý na tiskové konferenci Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Pražský hrad už dříve oznámil, že český prezident svou návštěvu Ruska zahájí v Soči schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zemana doprovodí mimo jiné ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Do Soči Zeman přiletí v pondělí, s Putinem se setká následující den. Součástí schůzky bude i jednání národních delegací, řekl Ovčáček.

Ve středu 22. listopadu se český prezident v Moskvě zúčastní zahájení podnikatelského fóra. Další setkání českých a ruských podnikatelů je naplánováno na pátek v Jekatěrinburgu.

Podle Svazu průmyslu a dopravy doprovodí prezidenta na cestě do Ruska v podnikatelské misi zástupci 129 českých firem. Z nich asi 30 si cestu zařídí vlastními prostředky, zbytek využije vládního speciálu nebo letadla pronajatého od společnosti Travel Service. Bude to největší podnikatelská delegace Svazu průmyslu a dopravy za 25 let.

Kancléř Vratislav Mynář řekl, že další podnikatelé se zúčastní jen jednoho ze seminářů. Celkový počet zástupců českých firem odhadl asi na 150.

Obchod s Ruskem omezují sankce, které na tuto zemi uvalily Evropská unie a USA kvůli anexi Krymu a postoji k bojům na východě Ukrajiny. Zeman se opakovaně proti sankcím vyslovil, nemají podle něj smysl.

Na středu má Zeman v plánu také oběd s Gorbačovem. Setkat se s ním měl již loni v září, kdy měl bývalý šéf Sovětského svazu přicestovat do Prahy, ale cestu ze zdravotních důvodů zrušil. Jednat poté bude Zeman i s Medveděvem.

Český prezident se v Moskvě zúčastní také slavnostního otevření výstavy Poklady Pražského hradu. Ovčáček již dříve sdělil, že na výstavě bude vystaven i relikviář ze 14. století či o 200 let starší bronzový svícen ze Svatovítského pokladu. V Moskvě bude vystavena více než stovka předmětů včetně vzácných textilií spojených se svatou Ludmilou a českými královnami. Moskvané uvidí v některém z tamních chrámů i lebku svaté Ludmily.

Do Jekatěrinburgu Zeman odletí ve čtvrtek 24. listopadu, kde se druhý den setká s podnikateli, s gubernátorem Sverdlovské oblasti a u pomníku uctí památku
československých legionářů.

Prohlédne si také továrnu, kde se sestavují česká letadla L-410.

Slovensko chce Zeman navštívit v prosinci

Do konce roku se prezident chystá ještě na návštěvu Slovenska, kde by se měl setkat se svým protějškem Andrejem Kiskou a s premiérem Robertem Ficem. 

"Pan prezident ještě v měsíci prosinci zavítá na návštěvu Slovenska. To je tradice. Vždy na konci prvního mandátu nebo druhého mandátu český prezident navštěvuje Slovensko," řekl Ovčáček. Zemanovo funkční období končí v březnu, v lednu se budou konat prezidentské volby. Současná hlava státu v nich usiluje o znovuzvolení.

Zeman také plánuje navštívit na přelomu listopadu a prosince Jihomoravský kraj.

V Jihomoravském kraji by měl být Zeman od 29. listopadu do 1. prosince. Podle Ovčáčka se chystá na setkání s občany v Moravském Krumlově, ve Strážnici, v Bučovicích a v Letovicích.

Prezident se bude setkávat s ministerskými uchazeči

Zeman očekává, že mu předseda ANO Andrej Babiš po svém jmenování premiérem představí kandidáty na ministry do své vlády. Zeman se poté bude postupně setkávat s jednotlivými uchazeči o ministerské funkce, řekl na tiskové konferenci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zopakoval také dřívější vyjádření Hradu, že Zeman nevyjednává podporu pro Babišovu vládu.

Zeman už dříve oznámil, že po ustavení Poslanecké sněmovny a následné demisi vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenuje Babiše premiérem. "Následovat bude debata o členech vlády. Pan prezident očekává, že Andrej Babiš v takovém případě pana prezidenta seznámí se svými návrhy. Potom se pan prezident bude setkávat s jednotlivými nominanty," řekl Ovčáček.

Očekávané schůzky označil za standardní povolební postup. Žádná jména, o kterých se v souvislosti s obsazením ministerských funkcí spekuluje, komentovat nechtěl.

Ovčáček zopakoval postoj Hradu, že bude záležet na Babišovi, jakým způsobem si vyjedná podporu pro svůj kabinet. Šéf hnutí ANO chce sestavit menšinovou vládu, ve sněmovně má 78 mandátů. Ochotu tolerovat kabinet za jistých podmínek zatím vyjádřili pouze komunisté, kteří mají 15 poslanců.

"Prezident republiky nevyjednává vládu a nevyjednává jí podporu. Je to na Andreji Babišovi. Pan prezident v žádném případě nebude Andreji Babišovi do této záležitosti mluvit," řekl Ovčáček.

Zemanův mluvčí odmítl komentovat jednání sněmovních stran o rozdělení předsednických funkcí v jednotlivých výborech. Podle něj to je záležitost stran.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist