Český telekomunikační úřad (ČTÚ) odmítl České poště ve výběrovém řízení udělit licenci na poskytování universálních poštovních služeb pro příštích pět let. Neznamená to ale, že by v Česku přestaly chodit balíky nebo dopisy. Stát loni podniku na tyto služby, které vyplývají ze zákona, zaplatil 600 milionů korun a letos to bude maximálně půl miliardy.

Podle úřadu Česká pošta přes opakované urgence nedodala rozpis nákladů na tyto služby. "Jinou možnost jsme ze zákona neměli," řekl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Podle něj se pro zákazníky pošty od roku 2018 nic nezmění, protože ČTÚ zároveň podniku nařídil, aby základní poštovní služby zajišťoval i v příštím roce. Tuto povinnost umožňuje Radě ČTÚ v čele s Jaromírem Novákem poštovní zákon.

"Pro běžného zákazníka se nic nemění. Neznamená to, že od začátku ledna přestanou chodit dopisy," řekl Drtina.
Česká pošta byla jediným účastníkem výběrového řízení, protože její soukromí konkurenti jako třeba PPL nebo DPD nesplňují podmínky pro udělení této licence.

Česká pošta musí jako držitel licence zajistit síť 3200 kamenných poboček nebo jednu poštovní schránku na 1000 obyvatel. Její povinností je doručování listovních zásilek do dvou kilogramů a balíků do deseti kilogramů každý pracovní den na jakoukoli adresu. Minimálně 92 procent listovních zásilek musí pošta doručit do druhého pracovního dne.

Česká pošta se brání, že požadavky ČTÚ mohou vést ke zdražení služeb. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka by potom zákazníci za obyčejný dopis zaplatili 25 korun, místo současných 16 korun. "ČTÚ v rámci výběrového řízení bezdůvodně odmítlo výpočet nákladů České pošty, které pokrývají všechny obvyklé tržní náklady," řekl Vitík.

Podle telekomunikačního úřadu má ale Česká pošta i jinou možnost než zdražení, a to větší efektivitu u nákladů. "Náš úřad nemůže České poště určit cenu těchto služeb," zdůraznil Drtina.

Česká pošta má i přes střet s ČTÚ nadále zájem základní poštovní služby provozovat. Minulý rok měl státní podnik tržby kolem 20 miliard korun a zisk před zdaněním 190 milionů, včetně již započteného příspěvku od státu za universální poštovní služby. Bez něj by byl ve ztrátě.

A právě o výši jejího pokrytí se dlouhodobě hraje. Za vlády Bohuslava Sobotky se hospodaření České pošty stalo i součástí boje mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) pod jehož resort Česká pošta spadá, a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Ten tvrdil, že podnik nehospodaří efektivně.

V minulosti se stát pokoušel část zátěže přenést na soukromé zásilkové firmy, které měly České poště platit až stovky milionů korun. Konkurenti v čele s největší firmou v oboru PPL ale na ČTÚ podávali žaloby. Nakonec vláda v roce 2016 po několika letech právních sporů musela ustoupit.

Podle dřívějších vyjádření generálního ředitele České pošty Martina Elkána bude v budoucnu rozsah poskytovaných služeb záviset na tom, jak je v rámci univerzální služby stát objedná a uhradí. Jako krajní variantu zmiňoval i rušení nejvíce ztrátových poboček. Podle mluvčího pošty Vitíka ale podnik v tuto chvíli žádné rušení poboček nechystá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist