Ve středočeských Lánech přijal prezident Miloš Zeman Andreje Babiše, předsedu hnutí ANO, které zvítězilo ve volbách. Na zámku spolu jednali o povolebním politickém uspořádání. Zeman zopakoval, že Babiše pověří sestavením budoucí vlády.

Babiš bude také pokračovat v povolebních vyjednáváních se zástupci dalších stran, jejichž poslanci usednou v nové sněmovně. Zahájil je v neděli schůzkami s KSČM, STAN a ČSSD. V pondělí měl schůzku se zástupci lidovců a SPD.

S lídry stran chce Babiš mluvit hlavně o uspořádání sněmovny. ANO chce nominovat na funkci předsedy dolní komory dosavadního místopředsedu Radka Vondráčka a nejraději by zachovalo počet čtyř místopředsedů. Ve volbách uspělo devět stran a hnutí.

Budou pokračovat i schůzky nových poslaneckých klubů. V neděli již ustavili klub sněmovní nováčci z pirátské strany, v pondělí má jednat klub komunistů. Kromě toho se koná i jednání státní volební komise k výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny a jejich oficiální vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Okamura po schůzce s Babišem: ANO je ochotné s námi jednat o úplném zákazu migrantů

 

Místopředseda ANO Faltýnek: Pro nás je programově nejbližší ODS

 

Předseda KDU-ČSL Bělobrádek: V hnutí ANO si musí udělat pořádek

 

 

Povolební aktuální události sledujeme v on-line reportáži.

Nedělní dění jsme sledovali zde. Události ze sobotního vyhlášení výsledků najdete zde.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:54
On-line reportáž začíná

Dobré ráno,

vítáme vás u on-line reportáže k povolebnímu dění,

vaše redakce.

07:34
Poprvé po volbách se schází dosavadní vláda

Bezprostředně po volebním víkendu se dnes ve Strakově akademii sejde vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Kabinet bude pokračovat v práci i po volbách, demisi podle ústavy musí podat po skončení ustavující schůze nově zvolené sněmovny. Na programu mají ministři řadu bodů odložených z posledního jednání, mimo jiné návrh na vyloučení nevidomých podnikatelů z povinnosti evidovat tržby.

07:50
Babiš čelí blokádě, do vlády s ním nikdo nechce

Přes jednoznačné volební vítězství musí hnutí ANO prolomit izolaci, aby sestavilo většinovou vládu. V pondělí má Andrej Babiš v plánu schůzku s prezidentem a následně jednání s lidovci a SPD. Koalice se zatím nerýsuje. Prezident Zeman Babiše jednoznačně podpořil a vzkázal, že by se ANO mohlo s Okamurovou SPD dohodnout.

08:08
Jaké koalice jsou ve hře a s kým by mohl Babiš vládnout

Složení nové sněmovny nabízí několik možných variant ke složení vlády. Jak by mohly jednotlivé koalice vypadat a co by znamenaly pro Česko, se můžete podívat ZDE.

08:15
O směřování ČR se definitivně rozhodne při volbě prezidenta

Českou pozici ve světě ovlivní i prezidentské volby.

Ty budou v mnoha ohledech stejně důležité, ne-li důležitější, říká v rozhovoru pro týdeník Respekt Jiří Přibáň, právník a politolog působící na Univerzitě v Cardiffu.

08:43
Babiše čeká náročné odpoledne

Šéf hnutí ANO se setká s prezidentem Zemanem na zámku v Lánech v 15:00. Následně má naplánovánu na 17:30 schůzku s předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem a od 19:00 bude jednat s lídrem SPD Tomiem Okamurou.

08:50
Kdo stojí za úspěchem hnutí ANO?

Hnutí ANO 2011 je známé svou propracovanou kampaní. Muže, který je hlavním marketingovým expertem strany, ale dosud nebylo příliš vidět. Jeho jméno je Marek Prchal a o jeho "neviditelnost" ho připravil až Andrej Babiš, když ho na tiskové konferenci vytáhl před kamery. Více si o něm můžete přečíst ZDE.

jarvis_59ecd9f8498e2987e305810b.jpeg

09:22
Německé deníky po českých volbách nešetří kritikou

Po českých parlamentních volbách píší v Německu o autoritářských mocenských modelech, vzniku bloku neliberálních demokracií ve střední Evropě nebo alarmujícím signálu pro všechny, kdo si dělají starosti o demokracii v Evropě.

List Die Welt je přesvědčen, že se Česko volbami přiblížilo zemím, jako je Polsko nebo Maďarsko.

"Ve střední Evropě tak vzniká blok 'neliberálních demokracií'. Hrozí, že se východoevropská výjimka stane východoevropským pravidlem. Nejen pro Rusko a Turecko platí: demokratické volby negarantují automaticky demokracii. Mohou být použity i k poškození nebo úplnému odstranění rozdělení moci a vlády práva. Následky, které by to mělo pro Evropskou unii, jsou nedozírné," míní Die Welt.

10:00
Jurečka: Byli jsme státotvorní minule, teď je to na jiných

Lidovci se chovali státotvorně před čtyřmi lety a voliči je za to neodměnili, řekl dnes novinářům místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

K dnešní schůzce lidovců s hnutím ANO je skeptický, podle něj jsou nyní na tahu jiní, kteří ve volbách získali silnější mandát.

10:08
Volby korunu neovlivnily, po ránu mírně oslabuje

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny podle očekávání výrazně neovlivnily kurz české měny. Koruna dnes ráno vůči euru mírně oslabila a kolem 09:30 se obchodovala za 25,69 Kč/EUR. Proti pátečnímu závěru, kdy posunula nejsilnější hodnotu od začátku intervencí České národní banky, ztratila tři haléře. Vůči dolaru oslabila o osm haléřů na 21,85 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

10:22
Ve veřejném prostoru se objevují první reakce na výsledek voleb

Na brněnské soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se po sněmovních volbách objevila dečka s nápisem Padnu. K dílu se přihlásila skupina Užaslé, která v Brně podobným způsobem vstoupila do veřejného prostoru vícekrát. Užaslé jsou ženské uskupení, které se věnuje takzvané "pletací guerille". Na sochu Masaryka už v minulosti pověsily dečku s nápisem Žasnu. Dnešní počin je součástí cyklu Co ty na to?.

10:35
Na volby reagují i slovenské deníky

 

10:50
Ruská média očekávají, že po volbách vzroste tlak na zrušení sankcí

O zesílení tlaku na zrušení protiruských sankcí a o komplikacích ve vztahu České republiky s Evropskou unií spekulují ruské komentáře k vítězství hnutí ANO v českých parlamentních volbách. Podle listu Kommersant bude vláda Andreje Babiše spolupracovat s vedením východoevropských zemí nespokojených s politikou Bruselu. Server Vesti napsal, že po českých volbách "zavládl mezi evropskými činiteli v Bruselu znovu smutek".

10:52
Výsledky sněmovních voleb by měly vyjít ve Sbírce zákonů v úterý

Výsledky sněmovních voleb, které dnes projednala Státní volební komise, získají oficiální podobu vyhlášením ve Sbírce zákonů pravděpodobně v úterý. Řekl to mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Od středy by pak bylo možné výsledky či hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu.

Z kandidujících stran ani jedna zatím neoznámila, že by takové úmysly měla. Hackerským útokem na volební web Českého statistického úřadu během sčítání hlasů se komise nezabývala.

10:55
Německá strana AfD gratuluje Babišovi k vítězství

Volbou Andreje Babiše se Česko podle protestní Alternativy pro Německo (AfD) řadí mezi státy, které se brání proti bruselské politice přerozdělování uprchlíků. Šéf hnutí ANO podle německé parlamentní strany porozuměl obavám svého lidu.

11:14
Dopoledne jednalo hnutí STAN

Z dopoledního jednání hnutí STAN vzešla oficiální podoba poslaneckého klubu. Jeho předsedou se stal Jan Farský. Místopředsedy se stali Vít Rakušan a Věra Kovářová.

Lídr hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Jan Farský v The Chemistry Gallery v Praze

11:25
Babišovo ANO podle kanadské komentátorky zvítězilo díky několika NE

Vítězství hnutí ANO Andreje Babiše v českých volbách je další příběh populistického miliardáře v politice. Ačkoli zkratka názvu jeho strany znamená přitakání, vítězem se Babiš stal díky mnoha NE, napsala komentátorka kanadského listu Métro Montréal. Na mysli má především NE imigraci, uprchlíkům, euru a korupci.

11:25
Vláda nové sněmovně předloží stejný návrh rozpočtu na příští rok

Vláda dnes potvrdila, že nově zvolené Poslanecké sněmovně předloží schválený návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun. Informoval o tom dnes mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle nastavených pravidel nově zvolená sněmovna nemůže automaticky projednávat návrhy předložené předchozí sněmovně.

11:27
Kolik funkcí si ponechat? Dilema nových poslanců

Staronový poslanec a středočeský radní pro dopravu František Petrtýl (ANO) bude přemýšlet o tom, zda si obě funkce ponechá, nebo některou opustí. Podobné dilema řeší i další úspěšní kanidáti. Jasno už má primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD), který je připraven vzdát se kvůli poslaneckému mandátu křesla primátora. Naopak moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) zopakoval, že chce ve funkci zůstat.

11:29
STAN s ANO do koalice nevstoupí

Poslanci STAN se při své první schůzce shodli, že trvají na stanovisku nevstupovat do koalice s ANO.

11:34
Sázky na sněmovní volby byly rekordní

Sázky na sněmovní volby překonaly 100 milionů korun. Dosud rekordní politickou událost, kterou byly prezidentské volby z roku 2013, tak převýšily více než dvojnásobně.

Souboj bookmakerů se sázkaři skončil zhruba nerozhodně. Volby vyhrálo podle očekávání bookmakerů ANO. Do sněmovny se dostalo devět stran a hnutí, což bylo naopak velkým překvapením.

11:47
Plán hlavních událostí dnešního dne

15:00 – návštěva Andreje Babiše u prezidenta republiky Miloše Zemana v Lánech
17:30 – jednání zástupců ANO a KDU-ČSL
19:00 – jednání zástupců ANO a SPD

11:52
Podle agentury Moody’s bude nová vláda dbát na rozpočtovou kázeň

 

11:55
Ženíšek nebude obhajovat pozici prvního místopředsedy TOP 09

Marek Ženíšek nebude za měsíc na celostátním sněmu TOP 09 obhajovat pozici prvního místopředsedy strany. Přijímá tak odpovědnost za špatný volební výsledek. TOP 09 získala celostátně 5,31 procenta hlasů, v Ženíškově domovském Plzeňském kraji jen 4,82 procenta hlasů. Ženíšek se osobně také domnívá, že ani Miroslav Kalousek by neměl na sněmu obhajovat funkci předsedy. Jaké ale bude Kalouskovo rozhodnutí, neví.

Po sněmu by Ženíšek rád v čele TOP 09 viděl bývalého ministra spravedlnosti a nynějšího europoslance Jiřího Pospíšila.

12:11
Znovuzvolený poslanec Koníček nevyloučil změny ve vedení KSČM

Zklamání nad výsledkem komunistů ve volbách do Poslanecké sněmovny vyjádřil lídr kandidátky KSČM ve Zlínském kraji Vladimír Koníček. Strana získala v regionu pouze 7,01 procenta hlasů a jeden mandát, na celostátní úrovni to bylo 7,76 procenta. Zatímco Koníček obhájil post poslance, jeho dosavadní kolegyně ze Zlínského kraje Marie Pěnčíková neuspěla. Koníček řekl, že před volbami věřil v zisk 15 procent, a nevyloučil možné změny ve vedení strany.

12:15
Skončí Pavel Bělobrádek v čele lidovců?

Podle dosavadního předsedy klubu KDU-ČSL Jiřího Miholy dá předseda strany Pavel Bělobrádek na páteční celostátní konferenci k dispozici svoji funkci.

jarvis_59e4ce35498e2987e1b8af4d.jpeg

12:23
Hnutí ANO navrhuje upravit přestávky pro kluby i přednostní práva

K námětům vítěze voleb hnutí ANO na úpravy jednání sněmovny patří zkrácení přestávek na porady poslaneckých klubů, omezení okruhu řečníků s přednostním právem a prodloužení doby pro schvalování zákonů.

Místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes řekl, že jde o návrhy do debaty, ke změnám by byla nutná širší shoda stran. Do dolní komory se jich dostalo o víkendových volbách devět, což je nejvyšší počet od vzniku samostatného Česka.

12:52
Proces tvorby koalice bude složitý a zdlouhavý, domnívá se ratingová agentura Moody's

Moody's předpokládá, že nová vládní koalice bude prosazovat politiku vstřícnou k podnikatelskému sektoru, a to v podobě snižování byrokracie.

Dále od koalice vedené ANO očekává, že přinese posílení rozpočtové disciplíny prostřednictvím snížení počtu ministerstev, boje s daňovými úniky a využívání efektivních nástrojů z oblasti informačních technologií. Zlepšený výběr daní by měl podle Moody's přispět k poklesu poměru státního dluhu k hrubému domácímu produktu a kompenzovat rozpočtové dopady plánovaného snížení daně z přidané hodnoty u vybraných položek a možných tlaků na zvyšování sociálních výdajů.

13:00
Zaorálek s Chovancem budou v krajích diskutovat o výsledku ČSSD

Volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek a úřadující šéf strany Milan Chovanec navštíví všechny regiony a se straníky budou debatovat o příčinách volebního neúspěchu ČSSD. Novinářům to dnes během jednání vlády řekl ministr zahraničí Zaorálek. Poslanecký klub sociálních demokratů se podle něj poprvé sejde v pátek, favorita na funkci jeho předsedy zatím nechtěl konkretizovat.

13:29
Moravskoslezská i ostravská ČSSD bude mít nové vedení

Sociální demokraté v Moravskoslezském kraji i v Ostravě si zvolí nové vedení. Už dnes by na okresní konferenci měli delegáti vybrat mimo jiné nového předsedu ostravské ČSSD, která se dlouhodobě potýká s vnitřními spory a v červnu v ní na návrh vedení strany musela být provedena přeregistrace. V neděli budou sociální demokraté vybírat i nové krajské vedení. Nynějšího předsedu a bývalého hejtmana Miroslava Nováka by ve funkci zřejmě mohl nahradit karvinský primátor a nově zvolený poslanec Tomáš Hanzel, který bude řídit i konferenci v Ostravě.

13:35
Piráty čeká schůzka se STAN, ODS i ANO

Piráti dnes zahájí povolební vyjednávání se stranami, které se ve volbách dostaly do sněmovny. Nejdříve se členové vyjednávacího týmu, v jehož čele jsou předseda Ivan Bartoš a předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek, sejdou s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Tento týden se zřejmě odehraje také jednání s ODS a hnutím ANO, uvedla mluvčí pirátů Karolína Sadílková.

13:56
Dolínek vedení Prahy do ustavující schůze sněmovny neopustí

Náměstek pražské primátorky a nově zvolený poslanec ČSSD Petr Dolínek nebude do ustavující schůze nově zvolené sněmovny odcházet z funkce ve vedení hlavního města.

"Do té doby nebudu opouštět rozdělanou práci," řekl. O dalších krocích se chce rozhodnout až po první schůzi dolní komory. Dolínek se dostal do sněmovny jako jediný sociální demokrat v Praze. Strana v hlavním městě získala jen 5,57 procenta hlasů.

14:05
KDU-ČSL by měla být v opozici, míní lidovecký poslanec Benešík

Kvůli slabšímu volebnímu výsledku by měla KDU-ČSL zamířit do opozice, míní lídr kandidátky lidovců ve Zlínském kraji Ondřej Benešík, který ve volbách obhájil místo poslance. Lidovci v tomto kraji získali 11,41 procenta hlasů. Ve srovnání minulými sněmovními volbami ztratili necelá dvě procenta hlasů a jeden poslanecký mandát. V celé zemi je volilo 5,8 procenta voličů, v roce 2013 získali 6,78 procenta.

Podle Benešíka je volební výsledek KDU-ČSL za očekáváním, žádná katastrofa to prý ale není. "Přišli jsme o čtyři mandáty, což je hodně. Takový je ale volební systém - nespravedlivý vůči menším stranám," uvedl bývalý starosta Strání na Uherskohradišťsku.

Karviná

14:14
Duka: Volby vyhrály strany, které nevytvářely svobodu této země

Volby do sněmovny vyhrály strany a hnutí, které v posledních 25 letech nevytvářely svobodu této země, komentoval arcibiskup pražský Dominik Duka výsledky víkendového hlasování. Žádné politické uskupení nejmenoval. Priority mnoha politických stran a hnutí podle něj nejsou vyjádřeny ani tradičně pravicově, ani levicově.

Prohrává politika nynější Evropské unie, dodal Duka v prohlášení, které dnes poskytl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

14:30
Slovensko zůstává se svým proevropským postojem ve střední Evropě osamocené

Slovensko se stává proevropským ostrovem v rámci regionu střední Evropy, řekl slovenský premiér Robert Fico. Reagoval tak na výsledek českých voleb, ve kterých zvítězilo hnutí ANO Andreje Babiše.

14:37
Bude těžké sestavit v Česku proevropskou vládu, tvrdí Šefčovič

Výsledek parlamentních voleb v České republice je pro místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče do jisté míry zklamáním, podle něj bude mimořádně těžké sestavit proevropskou vládu.

Šefčovič to dnes řekl novinářům v Bratislavě, kde se zúčastnil schůzky vrcholných slovenských politiků k budoucímu směřování země.

14:42
Vedení svobodných se rozhodlo rezignovat

Členové vedení Strany svobodných občanů, která se ve sněmovních volbách neprosadila, se rozhodli rezignovat. Funkce opustí k 18. listopadu, v den zvolení nového předsedy strany. V pondělí to oznámil mluvčí svobodných Martin Rumler. Předseda Svobodných Petr Mach, který kvůli snaze o zvolení do sněmovny opustil křeslo europoslance, zvažuje, že už na místo stranického šéfa v listopadu kandidovat nebude.

14:44
V kauze Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí

V souvislosti s padesátimilionovou dotací na Farmu Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, mezi nimi i předsedu ANO Andreje Babiše a místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka.

Oba sněmovna ke stíhání vydala na počátku září, ve víkendových volbách ale mandáty obhájili. Policie tak musí jejich stíhání přerušit a znovu o jejich vydání požádat. Stíhání poslanců bude přerušeno poté, co výsledky voleb vyhlásí Státní volební komise.

15:01
Andrej Babiš přijíždí na schůzku s prezidentem do Lán

Babiš v Lánech

15:05
Sobotkova vláda už nebude schvalovat zákony

Vláda už nebude schvalovat zákony, projednávat bude jen neodkladné záležitosti, evropskou agendu a materiály související se zahraniční politikou a bezpečnostní situací, řekl po pondělním jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Demisi současný kabinet podá den po skončení ustavující schůze nové sněmovny na mimořádném jednání v souladu s ústavou a ústavními zvyklostmi, uvedl Sobotka.

15:11
Lidovci se podle Bělobrádka připravují na opozici

Vládní angažmá KDU-ČSL není na pořadu dne a strana se připravuje na opoziční roli. Novinářům to v pondělí během jednání vlády řekl vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Připomněl, že vítězné hnutí ANO i prezident Miloš Zeman trvají na nominaci předsedy ANO Andreje Babiše na premiéra. Pro lidovce je ale účast KDU-ČSL ve vládě vedené obviněným premiérem vyloučená. 

15:22
Karlovarští lidovci, komunisté ani TOP 09 zásadní změny nechtějí

Nespokojenost po volbách panuje v Karlovarském kraji v krajských organizacích TOP 09, KSČM i KDU-ČSL. Byť se i těmto stranám podařilo získat poslanecké mandáty, počty jejich voličů klesly celostátně i v regionu. Krajský místopředseda TOP 09 Petr Zahradníček označil parlamentní volby za vítězství populismu, v zásadních změnách v TOP 09 řešení nevidí.

15:36
ČSSD dostala nabídku od ANO na vstup do středočeské koalice

Sociální demokraté dostali od ANO nabídku na vstup do středočeské krajské koalice. Vedení středočeské ČSSD ji v neděli schválilo, ale je to ještě otevřené, potvrdil v pondělí předseda klubu krajských zastupitelů za ČSSD Miloš Petera.

15:43
ČSSD mohla situaci zabránit na sjezdu, tvrdí brněnský předseda Pospíšil

ČSSD mohla čelit nepříznivému postavení na březnovém sjezdu strany, ale této příležitosti nevyužila, sdělil brněnský předseda ČSSD Oliver Pospíšil. Podle něj strana na sjezdu přišla o osobnosti jako Jeroným Tejc nebo Jiří Zimola, což nesmí na dalším sjezdu dopustit. Straně navrhuje odejít do opozice. Pospíšil považuje za důležité, aby se co nejdříve sešel ústřední výkonný výbor a řešil výsledek voleb a další věci.

15:43
Strany se shodují, že by znovu hlasovaly pro vydání Babiše. Policie však musí nejdřív poslat novou žádost

Většina politických stran se shoduje, že budou znovu pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Oba politici hnutí ANO jsou zatím stále formálně obviněni; jejich stíhání se zpětně přeruší, až Ústřední volební komise definitivně potvrdí platnost voleb. Poslanci také budou rozhodovat o novém vydání v případě dvou dalších poslanců, Bohuslava Svobody (ODS) a Martina Půty (STAN). Více čtěte ZDE.

16:13
Hlasů pro neparlamentní strany bylo letos rekordně málo

V letošních volbách připadl na strany, které se nakonec nedostaly do Poslanecké sněmovny, druhý nejmenší podíl hlasů, 6,3 procenta. Vůbec nejméně takzvaných propadlých hlasů - šest procent - bylo ve volbách v roce 2006. Vzhledem k nižší volební účasti (60,84 procenta, v roce 2006 činila 64,47 procenta) bylo ale letos v absolutních číslech těchto hlasů méně, 316 659 oproti 319 153 před 11 roky.

16:16
Část TOP 09 zvažuje možnou výměnu vedení

V TOP 09 zaznívají hlasy o možné výměně stranického vedení včetně předsedy Miroslava Kalouska kvůli propadu ve sněmovních volbách. Někteří krajští zástupci TOP 09 ale také varují před unáhlenými řešeními.

Strana ztratila 19 mandátů, v dolní komoře bude mít sedm poslanců. Na konec listopadu chystá TOP 09 volební sněm. Kalousek by měl už v úterý sdělit, zda na něm bude předsednickou funkci obhajovat.

16:18
Jen část zástupců KSČM v krajích nevylučuje změny ve vedení

Zda se horší volební zisk KSČM projeví na složení stranického vedení, není jasné. Někteří krajští straničtí představitelé mluví o odpovědnosti špiček KSČM a změny nevylučují, jiní jsou zdrženliví. Volební výsledky by strana měla hodnotit na pátečním zasedání ústředního výboru. KSČM obhájila ani ne polovinu mandátů ve sněmovně, počet jejích poslanců klesne o 18 na 15.

16:20
Pan prezident mi řekl, že splní svůj slib a příští týden mě pověří jednáním o nové vládě, řekl Babiš

"Pan prezident mi pogratuloval k výsledku našeho hnutí ve volbách," řekl Babiš novinářům po schůzce s prezidentem Zemanem. "Informoval mě, že splní svůj slib a příští týden mě pověří vyjednáváním o nové vládě," dodal.

CR VOLBY SNEMOVNA ZEMAN ANO BABIS 021

16:23
Babiš: Nechceme být ve vládě s KSČM ani s SPD

"Před volbami jsme řekli, že nechceme být ve vládě s KSČM ani s SPD, v tom není žádná změna," uvedl Babiš.

16:25
Babiš: Nechceme předčasné volby

"Předčasné volby určitě nechceme. Potřebujeme rychle novou vládu. Uděláme maximum pro to, abychom nějaké strany přesvědčili, aby s námi do vlády šly," řekl Babiš.

16:30
Babiš: Zeman nechá vyjednávání o nové vládě jen na mně, nic nedoporučoval

Zeman Babišovi žádné doporučení na sestavení koalice nedal. "Prezident informoval, že vyjednávání o nové vládě nechá na mně, žádné doporučení nezaznělo," řekl Babiš.

16:32
Babiš: Faltýnek ve vládě nebude

"Faltýnek určitě ve vládě nebude, byl doporučen na předsedu poslaneckého klubu," řekl Babiš k možnému složení vlády.

16:33
Babiš: V kauze Čapí hnízdo je stíhaná i Monika

"Čapí hnízdo je věčné téma, je to záležitost vylhaná, vyfabulovaná. Chápu, že bylo potřeba to udržovat v mediálním prostoru, aby nám to srazilo preference, což se stalo. Teď je potřeba to udržovat, abych nebyl ve vládě," řekl Babiš a potvrdil, že stíhaná je v této kauze i jeho manželka Monika Babišová.

"Jedenáct obviněných převzalo usnesení o trestním stíhání a podali na to stížnost. Moje paní je také stíhána, protože prodala akcie svému bratrovi," dodal Babiš ke kauze Čapí hnízdo.

16:34
Babiš: Technologie k těžbě lithia se dá sehnat

Babiš odpovídal i na dotaz ohledně memoranda o lithiu. "Je potřeba udělat právní analýzu a konstatovat, že to memorandum je neplatné. Jsem přesvědčen o tom, že lithium by měl zkusit těžit stát. Že na to není technologie, není argument, ta se dá sehnat," řekl.

16:40
Leoš Heger uvažuje o tom, že se vzdá funkce místopředsedy TOP 09

Někdejší ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger, který ve volbách neobhájil poslanecký mandát, by ve vedení strany rád viděl více mladších lidí. Devětašedesátiletý politik sám uvažuje o tom, že dá k dispozici funkci místopředsedy TOP 09. "Neříkám to jako definitivní rozhodnutí, ale i proto, že jsem teď nebyl zvolen, cítím jako správné, abych svou funkci nabídl," řekl Heger.

To, zda by se po slabém volebním výsledku měl svého postu vzdát i šéf strany Miloslav Kalousek, nechtěl Heger komentovat.

16:42
Poslanec za piráty Elfmark se vzdá místa uvolněného radního v Uherském Hradišti

Nově zvolený poslanec František Elfmark, který uspěl jako jediný z kandidátky pirátů ve Zlínském kraji, se vzdá místa uvolněného radního v Uherském Hradišti. Žádný politik by podle něj neměl vykonávat více uvolněných funkcí naráz. Do komunálních voleb v příštím roce ale pravděpodobně zůstane neuvolněným radním, tedy bez nároku na plat. "Budeme se o tom bavit na prosincovém zastupitelstvu," řekl Elfmark.

17:09
Místopředsedou sněmovny za Piráty by mohl být Pikal nebo Bartoň

Místopředsedou sněmovny za Piráty by chtěli být jejich místopředseda Vojtěch Pikal nebo šéf strany v Plzeňském kraji Lukáš Bartoň. V pondělí to řekl předseda strany Ivan Bartoš. Uvedl to po schůzce se zástupci Starostů k povolební situaci.

17:13
Bělobrádek nabídne k dispozici svou funkci

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek potvrdil, že v pátek nabídne funkci k dispozici na celostátní konferenci KDU-ČSL. "Budeme vyhodnocovat volební výsledky jak v úterý na předsednictvu, tak v pátek na celostátním výboru, celostátní konferenci, která je nevyšším orgánem mezi sjezdy. Platí ta moje deklarace, že jsem připraven dát svoji funkci k dispozici," řekl novinářům po jednání vlády.

17:14
ODS nemá jinou variantu než skončit v opozici, tvrdí místopředseda Vyskočil

Pro Občanskou demokratickou stranu není zřejmě po volbách jiná cesta než skončit v opozici, tvrdí místopředseda ODS, senátor a předseda regionálního sdružení ODS na Vysočině Miloš Vystrčil. Koalice demokratických stran není možná, pro ODS není jiná možnost než opozice, nic dalšího nevychází, řekl v pondělí Vystrčil. Šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš přitom v pondělí naznačil, že by se mu koalice s ODS líbila, strana ale už před volbami tuto možnost vylučovala.

17:34
Koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů končí

Středočeská koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů, která vznikla po loňských krajských volbách, končí. Hnutí ANO rozeslalo koaličním partnerům dopis a e-mail s informací, že všem vypovídá koaliční smlouvu.

V pondělí to řekl hejtmančin náměstek Daniel Marek (Nezávislí Středočeši).

17:45
Lidé ve volbách odmítli politický systém a upřednostnili spravedlnost před ekonomickým růstem, říká Petr Pithart

Lidé si ve volbách řekli, že spravedlnost je pro ně důležitější než výše HDP. Tak výsledky voleb čte expremiér Petr Pithart. A to je podle něj i důvod, proč tak výrazně ztratila levice, zejména vládní ČSSD. "Pořád sázeli jen na ekonomický růst a růst platů. "Ale to, že se tady od začátku nenaplňuje právo, že je nedokážeme vynutit, že tu běhá po svobodě spousta grázlů, to nikdo moc neřešil. Babiš toho jen umně využil," uvádí Pithart v rozhovoru.

17:49
Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek přicházejí na schůzku o možné povolební spolupráci do Poslanecké sněmovny

CR SNEMOVNA VOLBY ANO KDU CSL 065CR SNEMOVNA VOLBY ANO KDU CSL 062

17:52
Nedokázali jsme prodat svůj program, přiznávají pražští lidovci

Křesťanští demokraté nedokázali v kampani dobře prodat svůj program, vyplývá z odpovědí předsedů pražských obvodních organizací KDU-ČSL. Většina z nich nevidí důvod, proč by mělo být změněno vedení strany. V pátek 27. října bude výsledek voleb řešit celostátní konference strany.

18:04
ČSSD nesmí mít image strany, která rozdává a zadlužuje, říká hejtman Netolický

Po co nejčasnějším mimořádném sjezdu ČSSD volá pardubický hejtman Martin Netolický. Do vedení by se podle něho měli dostat noví lidé, jmenuje například šéfa sněmovny Jana Hamáčka a ministra pro lidská práva Jana Chvojku.

K volbě prezidenta se partaj vyjádří po 8. listopadu. Prezident Miloš Zeman ale podle něho ČSSD svým chováním při vládní krizi zklamal.

18:11
ANO a lidovci se sešli k povolebnímu jednání

Zástupci hnutí ANO a KDU-ČSL se v pondělí navečer sešli k povolebnímu jednání. Na schůzce, která by měla trvat zhruba hodinu a půl, by měli diskutovat zejména o uspořádání sněmovny. Lidovci před jednáním zopakovali, že by případnou nabídku na vznik vládní koalice s ANO odmítli, chtějí jít do opozice.

18:12
Zjistit původ útoku na ČSÚ bude obtížné, tvrdí mluvčí úřadu pro kyberbezpečí

Vypátrat pachatele sobotního útoku na volební weby ČSÚ bude velmi obtížné, uvedl mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Radek Holý. Útok dočasně znepřístupnil informační stránky pro veřejnost, volební výsledky ale neovlivnil.

18:35
Ve sněmovně nově usedne nejmladší poslanec v historii, medailista z Nagana i bývalý moderátor pořadu Medúza

Po víkendových sněmovních volbách už je jasné, kdo usedne do poslaneckých lavic. Vedle matadorů české politické scény se objeví i množství nových tváří. Skladba nových poslanců je různorodá - od medailisty z Nagana, přes bývalou zdravotní sestřičku až po moderátora kultovního pořadu Medúza. Podívejte se.

19:06
Lidovci navrhli, aby každá strana měla předsedu výboru v sněmovně

Představitelé KDU-ČSL na pondělní schůzce se zástupci hnutí ANO navrhli, aby každá strana měla předsedu výboru ve sněmovně. Zda lidovci budou mít místopředsedu sněmovny, rozhodne celková dohoda stran. O změnách v jednacím řádu sněmovny je KDU-ČSL připravena jednat, chce ale počkat na celkový návrh, který zahrne všechny úpravy.

19:16
Jiří Zimola zváží kandidaturu do vedení ČSSD

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola zváží kandidaturu do vedení ČSSD, bude-li mít členská základna zájem. Strana podle něj musí po neúspěšných volbách do sněmovny projít sebereflexí.

Zimola to v pondělí řekl po zasedání jihočeského výkonného výboru sociálních demokratů. Ti soudí, že mimořádný stranický sjezd by měl být dřív než v dubnu, jak je plánováno nyní.

19:18
Šéf SPD Tomio Okamura a místopředseda hnutí Radim Fiala přicházejí na schůzku o možné povolební spolupráci

CR SNEMOVNA VOLBY ANO SPD 101

19:28
SPD jedná s ANO o programových prioritách pro koalici

Zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) přišli na večerní jednání s hnutím ANO s programovými podmínkami pro případnou vládní spolupráci. Požadují zejména zákon o referendu.

Předseda hnutí Tomio Okamura zároveň zdůraznil, že pro vstup SPD do vlády by bylo zásadní, aby premiér nebyl trestně stíhán. Babiš čelí obvinění z podvodu kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo, pro jeho opětovné vydání ke stíhání by poslanci SPD podle Okamury hlasovali.

19:33
Za programové priority označil Okamura zákon o referendu a zákon o odvolatelnosti politiků

"My máme cíl prosadit v prvé řadě náš politický program. A po čtyřech letech v opozici víme, že když nebudeme součástí vládní koalice, tak bude velice ztíženo prosazování našeho programu," řekl Okamura při příchodu na jednání s ANO. Za klíčové body označil zákon o referendu, zákon o odvolatelnosti politiků a rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

19:38
SPD odmítá spolupráci s obviněným premiérem

SPD chce s ANO řešit i problém stíhání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. "My jsme opakovaně deklarovali, že nemůžeme být součástí žádné spolupráce, kde by byl trestně obviněný premiér," řekl Okamura. Na tom se podle něj nic nemění ani tím, že po znovuzvolení do sněmovny oba získají zpět poslaneckou imunitu.

19:43
Okamura má zájem o funkci místopředsedy sněmovny

Tomio Okamura očekává, že s ANO bude jednat i o obsazení funkcí ve sněmovně. SPD vzhledem k tomu, že je čtvrtou nejsilnější stranou, bude požadovat pozici místopředsedy. Pokud ji získá, navrhne na ni Okamuru. Hnutí má zájem i o vedoucí pozice v některých výborech, Okamura zmínil zejména školský, sociální a zahraniční.

19:48
Juncker blahopřeje Babišovi

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker poblahopřál Andreji Babišovi k vítězství ve volbách a popřál mu mnoho úspěchů při sestavování stabilní vlády.

19:58
Karlovarská ČSSD vyzvala k odchodu do opozice

Krajský výkonný výbor ČSSD v Karlovarském kraji v pondělí na svém jednání vyzval vedení k odchodu strany do opozice. Zároveň chce co nejdříve mimořádný sjezd strany, řekla novinářům po jednání výboru krajská první místopředsedkyně Markéta Wernerová.

21:19
ANO a SPD se shodly na návrhu Vondráčka na předsedu sněmovny

Hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie (SPD) se v pondělí na večerním jednání shodly na návrhu Radka Vondráčka (ANO) na předsedu sněmovny. Novinářům to řekli zástupci obou uskupení. Podle předsedy SPD Tomia Okamury souhlasí ANO i s požadavkem, aby SPD mělo místopředsedu sněmovny. Obě hnutí také chtějí prosadit zákon o obecném referendu. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek ale vyloučil vytvoření vládní koalice s SPD.

21:21
Tomio Okamura po odchodu z Poslanecké sněmovny, kde se konala schůzka s hnutím ANO

CR SNEMOVNA VOLBY ANO SPD 146

22:53
Předsedkyní ostravské ČSSD se znovu stala Jana Vajdíková

Předsedkyní ostravské ČSSD v pondělí delegáti okresní konference zvolili znovu Janu Vajdíkovou. Řekl to krajský předseda strany, bývalý hejtman Miroslav Novák. Protikandidátem Vajdíkové byl předseda organizace ČSSD v Hrabůvce Václav Štolba. Novák řekl, že v souvislosti s výsledkem parlamentních voleb zatím na konferenci nikdo nenavrhl žádnou výzvu směrem k vedení strany.

22:54
Konec online přenosu

Vážení čtenáři, dnešní online přenos končí. Děkujeme za vaši přízeň.

Živě: Andrej Babiš po jednání s prezidentem Zemanem v Lánech

Okamura po schůzce s Babišem: ANO je ochotné s námi jednat o úplném zákazu migrantů

Místopředseda ANO Faltýnek: Pro nás je programově nejbližší ODS

Předseda KDU-ČSL Bělobrádek: V hnutí ANO si musí udělat pořádek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist