Nikdy v dlouhé kariéře se Miroslav Kalousek nemusel obávat, že po volbách přijde o místo v poslanecké lavici. Letos ovšem hrozí, že TOP 09 nepřekročí pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Kalousek by tak po volbách nemusel zasednout v parlamentu. "Představit si to umím, ale bylo by mi to líto," přiznal v rozhovoru pro HN.

Jako jediná větší politická strana zůstává TOP 09 i v době migrační krize, všeobecného nárůstu nacionalismu či rostoucí skepse vůči Evropské unii nadále jednoznačně proevropskou.

"Jsme jediná pravicová proevropská strana a jsme v tomto stoprocentně věrohodní. U nás není žádný 'eurobubák'," tvrdí. Taková ujištění ale momentálně extrémně protievropsky naladění Češi dvakrát neoceňují.

I kdyby obhájila sněmovní křesla, existuje tak riziko, že TOP 09 zůstane další čtyři roky malou opoziční stranou, která bez spojenců mnoho nezmůže. Kalousek ale odmítá, že by TOP 09 byla automaticky odsouzena k dalším letům v opozici. "To v žádném případě," říká rezolutním tónem, "koalice se budou dělat až na základě volebních výsledků. Dnes už není základní prioritou to, jestli příští vláda bude spíše takzvaně levicová, nebo pravicová. Základní prioritou pro příštích několik let je, jestli ta vláda bude demokratická."

Mezi řádky tak potvrzuje, že bude hlavním iniciátorem snahy o vytvoření koalice "všichni proti Babišovi", byť sám tvrdí, že koalice se skládají pro něco, a ne proti někomu.

Vážení čtenáři, on-line rozhovor s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem skončil. Děkujeme za Vaše dotazy.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Petr K
Proč je v Česku taková nenávist k EU? Po 15 letech jsem se vrátil z Británie a ani teď tam taková nenávist vůči EU není, jakou vidím tady. Vůbec mi to nedává smysl.
Dobrý den, zdravím všechny čtenáře iHned.cz. Česko má nadmíru politiků, kteří všechna nepopulární rozhodnutí svádí na Evropskou unii, kteří rádi proti Evropské unii vystupují, a přitom si na ministerstvech nedokáží uhlídat, aby směrnice byly implementovány rozumně, a nikoliv zcela zbytečně tvrdě. Do toho vstupuje výrazný vliv ruské propagandy, která se ve všech zemích Evropské unie snaží vyvolávat protievropské nálady. U nás mají mnoho aktivních pomocníků. Od Hradu přes vládu, parlament až po média a spolky. TOP 09 je jediná pravicová proevropská strana.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Radek
Dobrý den pane předsedo, z výroků vašich členů a komentářů k různým událostem vyplývá, že otázka morálky a lidských práv není vaší straně úplně cizí. Přesto, nebylo by vhodné tato a další pozitivní témata reflektovat mnohem, MNOHEM více? Ekonomickou velmocí nikdy nebudeme, ale státem s důrazem na lidská práva jsme díky panu prezidentu Havlovi v očích ostatních dlouhá léta byli a tuto pozici v posledních letech ztrácíme a mám strach, že nenávratně. Jako by dnes každý vyměnil děti za pár juanů.
Nemám pocit, že bychom to reflektovali málo. Zejména v oblasti zahraniční politiky zdůrazňujeme, že ochrana lidských práv není obchodovatelná komodita. Proti obchodu s nedemokratickými zeměmi nic nemáme, ale rozhodně ne za cenu rezignace na ochranu lidských práv.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Andrea Krumpolcová
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak chcete přesněji řešit důchodový systém. Nevadí mi být solidární, ale trochu mi vadí, pokud já budu za svého života odvádět daně a nakonec, pokud se důchodu dožiji, zjistím, že od státu nic nedostanu. Ačkoliv jsem celý život pracovala. Jsem ročník 87. Děkuji
V důchodovém systému musí být dostatečně zastoupeny oba klíčové principy - solidarita a zásluhovost. Solidaritu řeší první pilíř, leč nestane-li se nic, bude z něj jednou vašemu ročníku vyplácena rovná dávka bez ohledu na to, kolik kdo přispíval. To je nefér a s tím se nehodláme smířit. Navrhujeme proto znovu zavést druhý pilíř, kde část povinného spoření by si mohl spořit každý sám pro sebe. Pokud druhý pilíř nebude politicky průchodný, nabízíme druhou variantu - další snižování sociálního pojištění a každý si může ušetřenou částku spořit na libovolném produktu.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Kamila Nátrová
Vážený pane Kalousku, rozhoduji se mezi TOP 09 a Piráty, kteří mi imponují záměrem elektronizovat celou státní správu, a tím zjednodušit "uživatelské rozhraní" státu. Jaké jsou záměry vaší strany ohledně této problematiky? Děkuji za odpověď.
V kapitole našeho programu Moderní stát je podrobně popsána nejenom digitalizace, ale především důsledná ochrana osobních dat. Občan musí mít přístup mnohem jednodušší, ale také bezpečný. Vedle toho prosazujeme také elektronické volby.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Veronika
Máme na to být v rychlém pruhu? Jaké výhody přinese přijetí eura bežným občanům?
Přijetím eura v daný den nikdo ani nezchudne, ani nezbohatne. Jenom budeme mít mnohem větší šance vzhledem k tomu, že jsme výrazně proexportní ekonomika dominantně provázaná s eurozónou. Exportéři ušetří miliardy ročně na transakčních nákladech a pojišťování úvěrových rizik. O tyto peníze mohou buď více přidat svým zaměstnancům nebo více investovat do své konkurenceschopnosti.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Soňa J.
Dobrý den, často v současné době hovoříte o svobodě a o ohrožení liberální demokracie v ČR. Měla bych jednu filozofickou otázku. Co pro Vás znamenají svoboda a liberální demokracie? Děkuji.
Jen velmi stručně. Je to právní stát, kde moc je kontrolována zákonem a jednotlivé pilíře moci jsou od sebe důsledně odděleny a vzájemně se kontrolují. Ústavní systém a zákony důsledně respektují vzájemné brzdy a pojistky proti zneužití moci, konfliktu zájmů a především hodnotovou náplň, která je dána zejména Listinou základních práv a svobod. Média jsou plně svobodná, menšinové názory nejsou umlčovány a v pravidelných intervalech si výkonná a zákonodárná moc ověřuje svou legitimitu ve svobodných a nemanipulovaných volbách.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Jaroslav "Vincek" Vinický
Mám jedinou otázku. Kdy se Česká republika stane právním státem ? Tedy státem, kde se dovolá spravedlnosti běžný občan, malý podnikatel.. Zkrátka ten, kdo je v právu, ale nemá peníze na drahé advokáty. Kdy se v tomto státě přestane úředník (placený zaměstnanec občana) povyšovat nad občana ? Kdy pro něj začne pracovat ?
Nemohu Vám slíbit ideální stav během příštího volebního období. Mohu Vám ale slíbit, že budeme-li mít mandát, bude se situace postupně zlepšovat. Dovoluji si odkázat na kapitolu našeho volebního programu s názvem Moderní stát a justice. S čím musíme zatočit ihned, je zjevné zneužívání moci ze strany státní správy. Stát je služba, nikoli šikana občanů. Státní služba se bohužel během období této vlády začala mnohde chovat více jako biřic než jako servis.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Aleksandra
Zdravím. Atraktivním tématem teď před volbami je téma přímé demokracie - referenda na celostátní úrovni. Mohl byste vysvětlit hlavní úskalí přímé demokracie v našich poměrech?
Náš ústavní systém je založen na zastupitelské demokracii. Již přímá volba prezidenta je distorzí v tomto systému a pokládám za chybu, že byla schválena (i mým přičiněním). Nejsme proti referendu, ale pouze na výjimečná témata, která souvisí se suverenitou země (viz referendum o vstupu do Evropské unie). Zákon o obecném referendu proto nepodporujeme. Je odpovědností poslanců, aby na sebe přijali odvahu za rozhodnutí a dokázali ho před veřejností hájit.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
G.H.
Dobrý den, buďme realističtí a řekněme si na rovinu: Po volbách (bohužel) nepůjde sestavit pravicovou či alespoň středo-pravicovou vládu. Pokud vše dopadne alespoň trochu dobře, nebudou mít ANO, SPD a Komunisti většinu. Proto se Vás chci zeptat: Budete ochotný jít do vlády: TOP 09, ODS, ČSSD, KDU-ČSL, STAN a případně ještě s Piráty? Děkuji a přeji pěkný den! :)
Jasně jsme deklarovali, že pro nás není přijatelná vládní spolupráce s hnutím ANO, KSČM a SPD. Jinak jsme připraveni vyjednávat o kompromisu s každou demokratickou stranou v Poslanecké sněmovně. Se stranami, které jste jmenoval jsme proto ochotni hledat konstruktivní koaliční dohodu.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
AS
Dobrý den, pokud by se TOP 09 dostala do vlády, bral byste post ministra a popřípadě ministra čeho a proč. Post ministra financí byste dle mých informací předal Luďkovi Niedermayerovi. Děkuji za odpověď.
Ano, naším kandidátem na ministra financí je pan doktor Niedermayer a já jsem na to hrdý. Předseda strany je automaticky kandidátem na předsedu vládu. Pokud volby nevyhrajeme, je to věcí koaličních jednání a já si dopředu nekladu žádné personální podmínky. Jde o mnohem víc než o jednotlivé pozice.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Ondřej Dostál
Vážený pane Kalousku, vzhledem k Vašemu záměru zrušit EET, kontrolní hlášení a další byrokratická opatření by mě zajímalo, jestli opět budete prosazovat jedno kontrolní a inkasní místo a zda v daňové oblasti plánujete i jiné změny.
Ano, chceme se vrátit k zákonu, který jsem prosadil v roce 2012, ve kterém bylo uzákoněno jednotné inkasní a kontrolní místo, 19 % daň z příjmu z hrubé, nikoliv superhrubé mzdy. Současná vláda stihla zrušit tento platný zákon ještě před datem účinnosti. Vlajkovou lodí našich změn je snížení sociálního pojištění o 8 %.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Klára Opichalová
Proč teď rušit EET, když už je zavedené a podnikatelé mají koupené pokladny? Můžeme jejich funkci upravit, nebo na ně dát nějakou dotaci, ale není EET jen dalším krokem k elektronizaci veřejné správy? Děkuji
Radek
Dobrý den, vcelku s Vaším volebním programem souhlasím. Jsem na 100 % pro setrvání v Evropské Unii a přijetí Eura. Vůbec si nedovedu představit, hrát si na samostatný kůl v plotě. Ale...... Nemohu Vás volit již ze zásady. Již 20 let jsem ve služebním poměru u HZS a to co jste vlastním lidem provedli v době Vaší vlády je nezapomenutelný. A do budoucna jakou máme jistotu, my hasiči, policisté ........, že se to nebude opakovat. Děkuji Radek
Chápu vás. Leč čelili jsme bezprecedentní finanční krizi a jsem přesvědčen, že ta opatření byla nezbytná. Opravdu si myslíte, že nějaký politik rád dělá nepopulární opatření? To, co pokládám za nefér bylo, že ta opatření byla uzákoněna s omezenou účinností na tři roky. Vláda v řadě případů tu omezenou účinnost zrušila, takže dnes stále ještě vybírá od lidí mnohem vyšší DPH, než jsme uzákonili my. Naše účast v rychlém pruhu EU a přijetí eura je především šance pro Vaše děti a vnoučata. Tak prosím zvažte, jestli to není pro Vás větší priorita než hořkost z kroků, které jsme museli dělat ve výjimečné situaci.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Jirka R
Dobrý den pane Kalousku, myslím, že máte velkou šanci stát se hlavní proevropskou stranou u nás. Máte ale dost osobností ? Skoro žádné nevidím.
Osobností není nikdy dost, ale jsem si jist, že jich máme nejvíc ze všech politických stran. Jsou připraveni jak odborně, tak svou mravní integritou.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Karel Pazdera
Dobrý den, která ministerstva by jste chtěli získat v případě vytvoření koalice, ať už jakékoliv? -Dostavba Temelína- jaká varianta a kdy? - vyrovnaný rozpočet podmínkou vlády?
Rozdělování ministerstev je až tím posledním krokem případných koaličních jednání. Opakuji, že si předem nedáváme žádné personální podmínky. V našem programu počítáme s dalším rozvojem atomové energetiky. Je otázkou, zda prvním krokem by měly být Dukovany nebo Temelín. Příští vláda by o tom měla rozhodnout včetně termínu a způsobu financování. Vzhledem k neschopnosti současné vlády není nikdo schopný předložit vyrovnaný rozpočet. Nejprve musí být provedeny strukturální změny zejména v zeštíhlení státu. Vyrovnaný rozpočet je tedy možné předložit v roce 2019, nejpozději v roce 2020. To samozřejmě bude jednou z našich priorit pro případné koaliční jednání.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Válek Radek
Dobrý den, chci jen vyjádřit podporu panu Kalouskovi a jeho straně!! Sice Vás nevolím, vážím si vás. Vydržte! R. V.
Děkuji mnohokrát za Vaši podporu, pane Válku. Vydržíme.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Jan
Dobrý den, TOP 09 si jako jedna z mála stran zachovává demokratický a proevropský přístup. Věřím, že se vám podaří oslovit mnoho mladých voličů (přesto, že většina z nich bude nejspíš zlákána Piráty nebo jinými populisty). Z mého pohledu však preference TOP 09 nejsou na svém potenciálu především z důvodu odmítání EET, kterou voliči (včetně mě) vnímají opravdu jako věc, která je v českém prostředí nezbytná a má potenciál narovnat podnikatelské prostředí. Neuvažujete o změně přístupu k této věci?
Děkuji za vlídná slova, ale o změně přístupu k EET opravdu neuvažujeme. Čím dál více se ukazuje, o jak nákladný, zbytečný a i pro celou řadu drobných živnostníků likvidační nástroj se jedná. Rovněž tak se ukazuje, že k narovnání podnikatelského prostředí nedojde. Naopak už teď dochází mnohem víc k jeho pokřivení.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Václav
Co pokládáte ve své politické kariéře za svoji největší chybu? Co nejvíce - s víceletým odstupem - nejvíce poškodilo voliče (na př.: nezměnění zákona o důlním hospodářství, nepřizpůsobení našich korporátních daní slovenským, finanční podpora zahraničních firem pro stavbu skladišť a zahušťování nákladní dopravy)
Má politická kariéra je dlouhá, takže jsem se také logicky dopustil řady chyb, kterých jsem si vědom a které Vám rád vypíši ihned po volbách. Před volbami Vás chci raději seznámit s našimi plány do budoucnosti.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Mgr. Jan Kopal
Pane Kalousku, už máte jasnou představu o tom, co budete dělat, až skončíte v politice?
Až ten den přijde, bude to pro mne jedna z mnoha výzev, které přede mě život postavil a postaví. Nepochybuji, že ji zvládnu tak jako všechny předešlé.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
jiri hanacek
Dobrý den, komu dáte hlas v prezidentském referendu (nebo komu nedáte)? Děkuji H
Mým favoritem je profesor Jiří Drahoš. Rozhodně nebudu volit Miloše Zemana.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Milan
Dobrý den, velmi podceňovaným problémem ČR je bydlení. Ve velkých městech jde jeho cena raketově nahoru zejména z toho důvodu, že se málo staví (důvodem je přebujelá byrokracie, přeplácaný Stavební zákon, který je s každou "aktualizací" zmatenější, atd.). Proto se staví málo, nekvalitně a daleko od center měst, což zvyšuje náklady na provoz infrastruktury a snižuje kvalitu života ve městech (např. v Praze je situace kritická). Co s tím TOP09 plánuje dělat? Přeji hodně štěstí ve volbách! Díky
V programu zdůrazňujeme nutnost snížení byrokracie a zdlouhavého řízení pro stavbu bytů a domů. Věříme, že to je hlavní překážka plynulé výstavby, která udrží cenu bydlení v rozumné míře.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Mgr. Jan Kopal
Pane Kalousku, co říkáte na to, že občané vaše heslo NEUHNEME přepisují na NEUSNEME?
Myslím, že se o nás ví, že si umíme dělat legraci i sami ze sebe. Tohle není agresivní sranda. Když jsem to viděl poprvé, tak jsem se rozesmál.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
David
Vážený pane Kalousku, v situaci, kdy má přes 400 tisíc Čechů 4 a více exekucí, přes 140 tisíc 10 a více exekucí, chcete dle programu posilovat pozici věřitelů. Opravte mne, pokud jsem špatně hledal? Pak si ale nestěžujme, že nejsou na trhu práce lidi. ODS zase neví, jak funguje místní daňový systém, co jsem z jejich programu pochopil atd. Nezlobte se na mě, ale jak mám volit tradiční strany, když neumí ani počítat? Populistům to házet nebudu, ale věřte mi, že jsem z vás (tr. stran) pln hořkosti
Posílit úlohu věřitelů neznamená posilovat postavení "exekuční mafie". Naopak, v tomto volebním období jsme podpořili řadu změn v oblasti exekucí (větší ochrana manžele dlužníka, rozšíření výčtu nezabavitelných věcí, pořizování záznamu při exekuci). Rovněž jsme zvýšili ochranu dlužníka před insolvencí. V právním státě však musí platit pravidlo, že smlouvy se mají plnit a postavení věřitele musí být tedy silnější, než je postavení dlužníka.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
Patrik
Dobrý den, rád bych vás volil ze všech možných důvodů, ale nemohu z jediného důvodu: chci si vzít muže, kterého miluji, a TOP09 se netváří, že by mi s tímto pomohla. Nebo se pletu? Děkuji.
Ujišťuji Vás, že si Vašeho vztahu vážíme úplně stejně, jako si vážíme vztahu heterosexuálního. Máme ale za to, že současná úprava registrovaného partnerství plně dostačuje k tomu, aby upravila soužití osob stejného pohlaví. Zvažte, prosím, zda právě tato otázka je naprosto rozhodující prioritou v těchto volbách.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09
P.A.
Dobrý den, pane Kalousku. Pro mě jsou dvě volby - TOP 09 nebo ODS. A dvě témata - EUR (za mě ano) a otázka migrace (za mě nepřipustit). I když ODS nechce EUR přijmout, budu muset volit tuto stranu. Postoj TOP 09 k migraci je pro mě nepřijatelný a nevyváží výhodu názoru na EUR. Proč? EUR můžeme přijmout později, ale pokud budeme akceptovat migraci / islám teď, už to nepůjde vrátit. ČR Čechům (Evropanům)! Byl jste někdy v KSA ...? Já ano ... Hrůza. Nebude můj hlas TOP 09 chybět? P.A.
Ujišťuji Vás, že nejsme vítači. Naopak tvrdíme, že větší část migrantů na území Evropy bude muset být navrácena, neb se jedná o migranty ekonomické. Jenom zdůrazňujeme, že opatření musí být v rámci EU společná jak z hlediska návratové politiky, tak bezpečnostních opatření na schengenských hranicích. Rozpad Schengenu a částečné omezení společného vnitřního trhu EU by pro nás znamenalo ekonomickou katastrofu. Děkuji všem za otázky a těším se příště se čtenáři iHned.cz na shledanou.
Miroslav Kalousek, předseda TOP 09