Starostové a nezávislí kandidují do sněmovních voleb poprvé samostatně. Loni odešli od TOP 09, letos jim "dala košem" KDU-ČSL. Volby tak ukážou, zda má uskupení - úspěšné v regionech - šanci získat důvěru voličů také na celostátní úrovni.
Předvolební průzkumy mu sice přisuzují volební potenciál kolem 10 procent, pokud by však pro něj hlasovali jen pevně rozhodnutí voliči, získalo by dvě až tři procenta, a skončilo tak pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do dolní komory.
Pokud by se Starostové do sněmovny dostali, vylučují spolupráci se "stranou jedné ideologie - KSČM", "jednoho muže - ANO" a s "okamurovci". V on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz to uvedl volební lídr Jan Farský, který v červenci v této roli nahradil předsedu hnutí Petra Gazdíka.
"Tyto strany jsou nedemokratické a ohrožují pro svůj prospěch samy základy demokracie a demokratických institucí," zdůvodnil Farský.
V úvahu by podle něj naopak přicházely všechny demokratické strany, které ctí členství České republiky v NATO a EU.
"Rozdíl mezi koalicí a kandidováním na kandidátkách lidovců je obrovský. Autonomie Starostů by byla nulová. A skutečně bych nechtěl nést odpovědnost za názory některých členů KDU - například Jiřího Čunka," vysvětloval Farský definitivní "rozchod" s lidovci.
"Máme páteř, neženeme se za každou cenu za posty. Jdeme do toho sami a jsem tomu rád," dodal.
Toho, že by Starostové neuspěli, se Farský nebojí. "V posledních volbách jsme měli v průzkumech 3,5 procenta a nakonec jsme získali 9,5 procenta," uzavřel.
Je hlas pro STAN "zahozený", nebo má smysl? Lídr Jan Farský odpovídal on-line.
Online rozhovor
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist