Starostové a nezávislí kandidují do sněmovních voleb poprvé samostatně. Loni odešli od TOP 09, letos jim "dala košem" KDU-ČSL. Volby tak ukážou, zda má uskupení - úspěšné v regionech - šanci získat důvěru voličů také na celostátní úrovni.

Předvolební průzkumy mu sice přisuzují volební potenciál kolem 10 procent, pokud by však pro něj hlasovali jen pevně rozhodnutí voliči, získalo by dvě až tři procenta, a skončilo tak pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do dolní komory.

Pokud by se Starostové do sněmovny dostali, vylučují spolupráci se "stranou jedné ideologie - KSČM", "jednoho muže - ANO" a s "okamurovci". V on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz to uvedl volební lídr Jan Farský, který v červenci v této roli nahradil předsedu hnutí Petra Gazdíka.

"Tyto strany jsou nedemokratické a ohrožují pro svůj prospěch samy základy demokracie a demokratických institucí," zdůvodnil Farský.

V úvahu by podle něj naopak přicházely všechny demokratické strany, které ctí členství České republiky v NATO a EU.

"Rozdíl mezi koalicí a kandidováním na kandidátkách lidovců je obrovský. Autonomie Starostů by byla nulová. A skutečně bych nechtěl nést odpovědnost za názory některých členů KDU - například Jiřího Čunka," vysvětloval Farský definitivní "rozchod" s lidovci.

"Máme páteř, neženeme se za každou cenu za posty. Jdeme do toho sami a jsem tomu rád," dodal.

Toho, že by Starostové neuspěli, se Farský nebojí. "V posledních volbách jsme měli v průzkumech 3,5 procenta a nakonec jsme získali 9,5 procenta," uzavřel.

Je hlas pro STAN "zahozený", nebo má smysl? Lídr Jan Farský odpovídal on-line.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Robert Prov
Pokud se do sněmovny dostanete (a já vám fandím), která strana pro vás připadá v úvahu jako spojenec při prosazování vašich programových vizí?
Všechny demokratické strany, které ctí naše členství v NATO a EU. Za nedemokratické nebo s tak zásadním demokratickým deficitem, že spolupráci vylučuji, jsou strana jedné ideologie (KSČM) nebo hnutí jednoho muže (ANO), a okamurovci.
Jan Farský
Lubomir
Dobry den, osobne vam fandim a jeste vic po odluce s lidovci. Nicmene je podle me treba se jasne vyhranit s kym po volbach ano a s kym ne. Vzhledem k velkemu mnozstvi hnuti a velke motivaci volicu "tam nekoho nemit" to muze byt rozhodujicim zavazim na misce vah. Mohl byste jasne deklarovat s kym jste schopni se dohodnout a s kym ne? Jde mi predevsim o tradicni strany a ANO, SPD a starosty. Dekuji.
Hezký den přeji, spolupráci si nedovedu představit s ANO, KSČM a okamurovci. Protože jsou nedemokratické a ohrožují pro svůj prospěch samy základy demokracie a demokratických institucí.
Jan Farský
Karel
Je normální dostat v hospodě účtenku?
Ano, myslím, že není špatné vědět, z čeho se útrata skládá.
Jan Farský
Tomáš Adamec
Dobrý den, pane Farský, poslední volby jsem volil KDU, letos poté, co vás odkopli, chci volit vás. Po přečtení vaší volební tiskoviny však nejdříve prosím o vysvětlení. Cituji vaše slova z titulní strany "Chceme vrátit vodu i další strategické zdroje do rukou našich měst a obcí". Vždyť obce v devadesátých letech obdržely podíly vodárenských společností a poté je prodaly. Starostové je prodali! A teď volají "my je vymůžeme zpět". Pokud se pletu, omlouvám se.
Hezký den přeji, máte pravdu, že v minulosti obce někdy prodávaly majetek, který si měly ponechat. Byla to zvláště doba počátku devadesátých let, kdy byla dominantní ODS a veřejné vlastnictví bylo považováno za něco nepatřičného, pokračovalo to za období opoziční smlouvy ODS a ČSSD. Bylo to špatně a chceme to napravit. Hnutí Starostové a nezávislí vzniklo v roce 2004 a jedním z důvodů byl právě nesouhlas s tím, jak funguje tzv. velká politika, která se přenášela i do obcí.
Jan Farský
Jirka
Akce Gazdika se Slunickari na Staromaku vas poslala na periferii. Halt Praha neni Česko !
Jestli nás poslala na periférii neumím posoudit. Jsou ale chvíle, kdy není možné mlčet, byť mi to nemusí přinést prospěch.
Jan Farský
J.Herejk
Co říkáte tomu, že někteří členové Starostů podepsali ústavní stížnost proti odstranění billboardů? Tvrzení např. pana Horníka, že je proti billboardům, ale vadí mu prý nelegální způsob přijetí zákona, působí po 5 letech od schválení nepřesvědčivě. Přijetí registru smluv byl mistrovský počin. Přeji Vám úspěch.
Děkuji za ocenění registru smluv. Byl to dlouhý boj a sám bych to nezvládl. Ale podařilo i s pomocí neziskovek a médií přesvědčit dostatek poslanců, tak zákon máme. Co se týká billboardů, vidím to podobně. Můj názor je, že musí zmizet. Hyzdí krajinu, rozptylují pozornost. Zároveň ale žijeme v právním státě a Ústavu je třeba dodržovat. A pokud jsou senátoři přesvědčeni, že je zákon v rozporu s Ústavou, nemohu jim upřít možnost jednat, byť s nimi v tomto nesouhlasím.
Jan Farský
Alena V
Starostové jsou od toho, aby hájili zájmy občanů v obcích. Dále jim však programové ukotvení a ideologie chybí. Váš program je směsicí mezi programem TOP09, KDU-ČSL, Zelenými, Piráty a ČSSD. To, že jste uspěli ve druhém nejmenším kraji v krajských volbách bylo díky osobnosti obviněného hejtmana Půty. Rozešli jste se s TOP09. KDU-ČSL Vás také hodila přes palubu. Jako bývalý starosta Semil jste zde zatnul sekeru za 68 mil Kč. Jak chcete přesvědčit voliče, že stát se má tedy takto řídit jako obec?
Hezký den přeji, začnu odzadu. Starostou Semil jsem měl tu čest byl v letech 2006-2014 a v tomto období se podařilo dluh města snížit. A to i přesto, že jsme proinvestovali takřka 500 mil. Kč, vybudovali nové náměstí, kino, knihovnu, kompletně opravili dvě čtvrtě, postavili nový most přes řeku, 20 km nových vodovodů a kanalizací atd. atd. A to všechno transparentně a se zapojením občanů do rozhodování. A takto odpovědně a s vizí bych chtěl, aby byl řízen i náš stát. Co se týká programu, doporučuji navštívit naše stránky, kde je program na cca 80 stránkách sepsán, je tam i stručnější verze, za komentáře předem děkuji: https://www.starostove-nezavisli.cz/volby/poslanecke-volby-2017/volebni-program
Jan Farský
petr
Dobrý den, Pro mě je ve volbách podstatné, aby tam nebyl pan OLIGARCHA. A jestli zvolil ODS, KDU, Starosty, tak volím toho, kdo s ním nepůjde do vlády? Co Starostové? Jsou proti oligarchizaci země?
Hezký den přeji, Starostové nepůjdou do vlády se stranami, které jsou nedemokratické, nebo mají tak velký deficit demokracie, až ji ohrožují. Tedy s KSČM, Okamurovci a ANO.
Jan Farský
Slavek
Pane Farský, slyšel jsem Váš rozhovor na Radiožurnálu a byl jste první, kdo reálně popisoval některé situace, ve kterých se stát chová vůči občanům byrokraticky a arogantně.Mluvil jste o potvrzení od lékaře pro děti na tábory, na fotografie na řidičák a pod. Myslím, že právě díky těmto zdánlivě malým zlepšením se může obraz státu v očích občanů zlepšit. Vnímám i to, že když byla TOP 09 ve vládě, tak se podařilo část Vašeho programu prosadit - změny v rozdělení daní apod. Jak vnímáte dnes TOP?
Dobrý den přeji, děkuji za ocenění rozhovoru, to je práce Starostů. A TOP 09? Vnímám ji jako pravicovou proevropskou strana, která ctí základy liberální demokracie.
Jan Farský
Kryštof L.
Pane Farský, jak to bylo skutečně mezi Starosty a Lidovci? Proslýchá se, že od KDU bylo rozhodnutí jít s vámi do koalice od počátku chladným kalkulem s tím, že chtěli, abyste kandidovali za ně a ne jako koalice. Nebo to byla skutečně "jen" nezvládnutá propagační kampaň nové koalice? Nechápejte mě špatně, jste mi tisíckrát milejší než ANO, SPD a podobné tradiční strany, ale přijde mi, že náš politický střed je hodně rozmělněný a takový nemastný neslaný...
Hezký den přeji, u jednání s KDU jsem zpočátku nebyl, do KDU nevidím, tak nevím. Já jsem se výrazněji celostátně zapojil, když nás KDU hodilo přes palubu. A jdeme do toho sami a jsem tomu rád a vím, že Starostové se svojí konsenzuální politikou založenou na dlouhodobých vizích jsou i v celostátní politice potřeba.
Jan Farský
PetrB
Dobry den. Opravdu Vam stalo za to nebyt na kandidatkach KDU, kdyz pruzkumy nevypadaly pro skutecnou koalici dobre a KDU chtela zachovat vse stejne - jenom, ze by to bylo na kandidatkach KDU? A ze jste to meli tak vsechno rychle nachystane po rozchodu... Protoze Vase snaha neztratit svou samostatnost jako hnuti neprospeje statu ani Vasim obcim a mestum, o ktere Vam jakoze jde nejvice. Mozna zase posune cele volby vice k Babisovi a levicovym piratum ci SPD... Opravdu to neslo potlacit - to vlastni ego?
Hezký den přeji, KDU na počátku vyhlásilo, že má odvahu jít do koalice. To jsme rádi akceptovali. Odvaha v politice chybí Pak řekli, že se bojí 10% hranice vstupu do sněmovny, tak ať se jako Starostové ohneme a zbavíme je jejich obav. Takovou nedůstojnou roli jsme odmítli hrát. Rozdíl mezi koalicí a být na kandidátkách KDU je obrovský. Autonomie Starostů by byla nulová. A skutečně bych nechtěl nést odpovědnost za názory některých členů KDU - např. Jiřího Čunka. Prostě máme páteř, neženeme se za každou cenu za posty a když se na něčem dohodneme, tak to ctíme.
Jan Farský
D. Hochman
Cením si odvahy Starostů jít do voleb samostatně, ale v této nelehké době je potřeba volit racionálně a pragmaticky i s ohledem na přepočet na mandáty do PS (zvláště kvůli "zahozeným" hlasům). Co bylo hlavním aspektem pro rozhodnutí jít do voleb samostatně a ne na společných kandidátkách s KDU? Vždyť model s TOP09 byl docela úspěšný, tedy přítomnost Starostů v PS.
Hezký den přeji, děkuji za ocenění odvahy, byť primárně šlo o to, že jsme zvyklí dodržovat dohody. A KDU dohodu jednostranně ukončilo. A proč jsme odmítli v tu chvíli převzít odpovědnost za strach KDU, ohnout se a jít na jejich kandidátky? Rozdíl mezi koalicí a být na kandidátkách KDU je obrovský. Autonomie Starostů by byla nulová. A skutečně bych nechtěl nést odpovědnost za názory některých členů KDU - např. Jiřího Čunka. Prostě máme páteř, neženeme se za každou cenu za posty a když se na něčem dohodneme, tak to ctíme.
Jan Farský
Václav
Dobrý den, vychazi mi, ze mam volit bud TOP09 nebo STAN. Proc bych mel volit z teto dvojice radeji vas? Dekuji
Hezký den přeji, naše síla je v našich lidech. Dokázali obstát ve veřejných funkcích, dokázali pracovat v zájmu většiny, ustát tlaky, odolat vábení moci. A prosadit řízení obcí s vizí. V tom jsou Starostové unikátní, v tom jsou z mého pohledu nejlepší volbou. A v tom si také jsem jistý, že dokáží nejvíce prosadit. Protože politické řemeslo už zvládli.
Jan Farský
Ondřej
Dobrý den, pane Farský. Dost zvažuji, jako hodně lidí v mém okolí, koho letos budu volit. I když Vás osobně považuji za kvalitního politika a s programem STAN se dost shodnu, tak budu volit někoho, kdo se do sněmovny dostane. I kdybyste se totiž do sněmovny dostali, tak budete penalizováni jako jiné malé strany. Přijde mi až úsměvné, že tohle demokratická pravice nevidí, a místo, aby se spojovala, tak se dělí. Víte proč?
Hezký den přeji, myslím, že to vychází z toho, že pravice je od podstaty více individualistická, a tak je tam i více lídrů, kteří se hůře domlouvají. Ale mohu se plést, nejsem politolog, jen pozorovatel.
Jan Farský
Filip
Pane Farský, byli jste mou zvažovanou alternativou (mezi KDU a TOP 09) a možná bych Vás srdcem volil nejraději. Přesto: ani v jednom hlavním průzkumu volebních preferencí (ne potenciálu), který byl publikován za poslední měsíc, jste se přes 5 % nedostali (beru v úvahu pouze velké agentury. Nejde mi primárně o kótu pěti procent, ale o trend. Ten je vidět na webu kdovyhrajevolby.cz, kde bohužel od 4. září do dnes jste vystoupali jen o půl procenta. Je mi líto, ale nechci riskovat propadnutí hlasu.
Neriskujete. V posledních volbách jsme měli v průzkumech 3,5% a nakonec jsme získali 9,5%. O tom, že bychom se dostali do sněmovny nepochybuji.
Jan Farský
Mirek H.
Zdravím Vás, pane Farský, rád bych se zeptal, co je podle Vás v této zemi nejdůležitější změnit a co byste jako první prosazovali ve sněmovně? Díky za odpověď, mějte se a ať se daří
Hezký den přeji, je to vzdělávání. Jak se teď budeme chovat k vzdělávání, tak naše země bude vypadat za 15-20 let. Ve školství se rozhoduje, jestli budeme montovnou s nízkými platy, nebo ekonomikou s vysokou přidanou hodnotou a vysokými platy. I o bezpečnosti - jestli se lidé dokáží vyznat ve změti informací, nebo podlehnou dezinformacím - i to je otázka vzdělání. Vzdělání rozhodne i o tom, jestli budeme vystrašení z neznámého, nebo sebevědomým národem. Proto vzdělání.
Jan Farský
pepa Seemann
Jaký je váš názor na fungování naší ambasády v Syrii a na chování p. Fillipiové.
Ambasáda už dávno měla být zavřena.
Jan Farský
Karel
Dobrý den! Lidi se nevyznají v zákonech, ani právníci často. Poslanci jsou hodnoceni podle toho, kolik zákonů schválí. To je průser. Podle čeho hondotit poslance? A jak zpřehlednit zákony? Díky.
Hezký den přeji, s hodnocením souhlasím. Starostové mají v programu, že chceme za každý nově přijatý zákon jeden zrušit. Minimálně. Skoro myslím, že nastala doba, kdy by mělo být podkladem pro pozitivní hodnocení práce poslanců kolik zbytečných předpisů zruší, než kolik jich schválí. Ostatně zjednodušení zákonů a agend je jedním z našich cílů a už ve stávající sněmovně jsme v tom kus práce udělali - zrušení povinnosti nosit papírovou fotku na řidičák (když na občanku Vás vyfotí), nebo každoročně obstarávat Potvrzení o zdravotní způsobilosti. Jen tyto dvě změny ušetří čas a peníze příští rok 500 000 občanů.
Jan Farský
Stanislav
Dobrý den, pane Farský. Mám s fungováním STAN na krajské úrovni ve středních Čechách tu nejlepší zkušenost. Rád bych Vás viděl v Parlamentu. Čemu opravdu nerozumím jsou rozpory ve výrocích a činech v následujícíh: - řada vašich představitelů uváděla, že se jako starostové stali součástí STAN, protože je dříve zklamala ODS - uvádíte, že nechcete spolupracovat s ANO na vládní úrovni (což mne teší). Proč jste tedy spolu ve středočeském kraji v koalici s ANO a s ODS?
Dobrý den přeji, určitě je to spíše otázka na Vítka Rakušana, našeho lídra ve Středočeském kraji, ale osobně považuji za zásadní rozdíl spolupráci na vládní úrovni, kde se tvoří pravidla a zákony a nastavuje fungování země, a se spoluprací na regionální úrovni. Radost z toho nemám, ale co si pamatuji, na výběr bylo případně jen varianta se středočeskou ČSSD, která tou dobou byla ještě dost spojená s kauzami Davida Ratha.
Jan Farský
mg
Dobrý den, držím Vám pěsti a děkuji za poctivou práci v PS, zákon o VRS považuji za výjimečný. Digitalizaci mají všechny strany před volbami v programu, STAN už ale její klíčové prvky prosadil v tomto období, z opozičních lavic. Velmi si toho cením. Co byste ale odpověděl člověku, který uvažuje o volbě STANu, ale obává se propadnutí hlasu? Současné průzkumy Vám nedávájí více než 5%. Jak věříte v jejich přesnost? Jakou má STAN podporu v regionech? Jak reálné je naplnění volebního potenciálu? Díky
Hezký den přeji, děkuji za slova podpory. A obávajícím se voličům bych řekl, že se bát vůbec nemusí. Objel jsem všechny regiony, Starostové jsou v kampani denně, podpora od lidí je obrovská, máme největší šanci z kandidujících uskupení naplnit volební potenciál. A my ho naplníme. Tak jako v minulých volbách, kde nám dávali v průzkumech 3,5% a dostali jsme nakonec 9,5%. Dáme to.
Jan Farský
Petr Fiala
Dobrý den. Rád bych se Vás zeptal, co si myslíte o zavedení placených veřejných vysokých škol. TOP 09 měla tento bod v minulosti zakomponovaný v programu, poté mírně zvolnili a řekli něco ve smyslu, že rodiče by se měli starat o budoucnost svých dětí.Zajímalo by mě, jak starostové hodnotili v minulosti tento bod v programu a jaký je váš současný názor na toto téma. Děkuji a přeji hezký den.
Hezký den přeji, jsme proti školnému.
Jan Farský
V. Kříž
Dobrý den pane Farský, Myslím, že tyto volby budou hodně o naše vztahu k EU. Budeme se muset rozhodnout jestli chceme být v tvrdém jádru EU i se všemi povinnostmi nebo přešlapovat na místě a zůstávat v šedé zóně jako Polsko a Maďarsko. Jaký je Váš názor na rychlé přijetí EURA? Co si myslíte o zřízení společné evropské armády? Děkuji V. Kříž
Hezký den přeji, jsme přesvědčeni, že máme vstoupit do mechanismu přípravy přijetí EURA a definitivně se rozhodnout podle výhodnosti. Je pro nás zásadní být v hlavním proudu EU. Je důležité sedět u stolu, ne jen očekávat co z něj odpadne. Společnou evropskou armádu nepodporuji, jsme členy NATO, což díky článku 5 zakládající smlouvy znamená, že svým způsobem už společnou armádu s dalšími 28 státy máme a to je dobré řešení.
Jan Farský
Zdeněk
Pěkný den, z výstupů v médiích je vidět, že nesouhlasíte s EET v současné podobě. Protože ale váš mecenáš pan Dědek EET podpořil, chci Vás poprosit o jasnou odpověď na otázku; pokud uspějete ve volbách a dostanete se do parlamentu, budete iniciovat kompletní zrušení EET? Ano nebo ne?
Hezký den přeji, budeme prosazovat zrušení 3. a 4. fáze EET. U 1. a 2. fáze omezit povinnost jen pro plátce DPH okamžitě a současně vyhodnotit přínosy a náklady, práci s daty, a podle toho zachovat, nebo zrušit i tyto fáze.
Jan Farský
Jan
Dobrý den. Asi mi tahle otázka u editorů neprojde, ale nepřijde vám titulek "Starostové se rozešli s TOP 09 i KDU-ČSL, do sněmovny se ale podle průzkumů sami nedostanou. Je hlas pro ně "zahozený"?" dost tendenční?
Hezký den přeji, prošla. A věřím, že projde i odpověď ;-) - také se mi nelíbí.
Jan Farský
Ch@ch.ar
Pane předsedo, koho byste doporučil volit coby nejvíce STAN-friendly voličům, kteří se dejme tomu zaleknou propadnutí hlasu? Nemusíte uvést jednu stranu pro celou republiku, spíš kdo se Vám pozdává z kterých krajských kandidátek, v rámci stran s dosud trochu lepšími preferencemi.
Hezký den přeji, předně nejsem předsedou, jsem volebním lídrem. A doporučuji volit Starosty, hlas pro ně nepropadne.
Jan Farský
Majkl
V čem souhlasíš/nesouhlasíš s TOP09? Uvažujete do budoucna o obnovení spolupráce? Jsem taky skaut, proto to tykání :)
Nazdar Majkle, zvláště se způsobem prosazování programu. Mám i z města zkušenost, že když se něco tlačí příliš na sílu, nemá to dlouhého trvání. A celostátní politika se musí změnit z kolbiště jednotlivců a souboje jejich eg v prostor snahy o co nejlepší správu naší země. Vždyť to vidíme na obcích - kde se obce spravují dlouhodobě konsenzuálně a s vizí, takové obce vzkvétají, kde se vedení hádá a létá ode zdi ke zdi, obce strádají. Toto je poslední otázka, moc děkuji za všechny položené a těším se příště na shledanou.
Jan Farský