Protestní jízda pražských taxikářů proti službám typu Uber po čtyřech a půl hodinách skončila. Jejich vozy před magistrátem přestaly podle zpravodaje ČTK kroužit kolem 15:00. Protestovat k letišti, odkud se do centra města část taxikářů přesunula, se v pondělí vracet nechtějí, řekl David Bednář ze Sdružení českých taxikářů. Pondělím podle něj blokády nekončí, taxikáři se večer poradí o dalším postupu.

Policie v souvislosti s protestem zatím registruje 13 přestupků, řekl mluvčí Jan Daněk.

Do protestu se podle Bednáře zapojilo 1000 až 1200 taxikářů, s účastí je spokojen. Protesty budou pokračovat, kdy, kde a jak zatím Bednář nevěděl. Taxikáři o tom budou jednat v pondělí večer. Neuvedl ani, zda případné blokády budou u letiště, nebo v centru.

Jednání s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) podle Bednáře nikam nevedou. Dříve organizátoři uvedli, že protest není časově omezený a může trvat i několik dní.

Živě: Taxikáři protestují proti Uberu. Blokují cestu na ruzyňské letiště

Policie čísla o počtu účastníků protestu nemá, řekl Daněk. V souvislosti s protestem pražských taxikářů uložila deset pokut na místě, dva přestupky ohlásila magistrátu. Jeden 48letý řidič skončil na policejní služebně, protože opakovaně odmítal uposlechnout výzvu policistů. Podle Daňka proti němu museli policisté použít donucovací prostředky, jeho auto Volkswagen Passat bylo odtaženo. "Jeho jednání bude s největší pravděpodobností oznámeno do správního řízení," uvedl policejní mluvčí.

Taxikáři zahájili pondělní protestní jízdu kolem 10:30. Blokovali dopravu v okolí ruzyňského letiště. Před magistrát na Mariánské náměstí přijely první vozy taxi podle zpravodaje ČTK chvíli po 14:00, za neustálého troubení jich pak kolem náměstí kroužily desítky. Podle zdroje z magistrátu v centru protestovali v první chvíli řidiči asi 40 vozů taxislužby.

Situaci v okolí letiště a přilehlých komunikací monitorovali dopoledne policisté z vrtulníku a na 20 stanovištích, policejní vozy byly také u magistrátu. S řidiči policie řešila hlavně situace, kdy omezovali plynulost silničního provozu, uvedl Daněk. Podle zákona o silniční dopravě to ale nesmějí bezdůvodně dělat.

Pražský dopravní podnik ve snaze zabránit zpoždění spojů v souvislosti s protestem taxikářů převážel cestující mezi terminály dva a tři přes letištní plochu. Cestující museli čekat na spoje delší dobu. "Čekám tu půl hodiny, ale chápu, že je to výjimečná situace," řekl turista čekající po příletu do Prahy na autobus. Po půl druhé už ale cestující odjížděli z letiště z běžných zastávek.

Autobusy MHD musely kvůli protestu taxikářů jezdit po letišní ploše

Taxikáři už proti přepravním službám sdílené ekonomiky nedávno před letištěm protestovali. Vadí jim zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Sporem mezi taxikáři a Uberem se bude ve čtvrtek zabývat na Úřadu vlády také expertní skupina pod vedením vládního zmocněnce pro digitální agendu Ondřeje Malého.

Náměstek pražské primátorky a pražský lídr ČSSD pro sněmovní volby Petr Dolínek na sociálních sítích uvedl, že hodlá navrhnout nahrazení taxametrů chytrými aplikacemi. Současně budou muset řidiči Uberu dodržovat podmínky jako taxikáři. Jednání se budou účastnit zástupci ministerstev, hlavního města a také Brna.

Pro postavení mobilní aplikace na roveň klasického taxametru je i ministerstvo dopravy. Připravuje návrh změny zákona, která by to umožnila. Na přípravě nové legislativy ministerští úředníci pracují se zástupci provozovatelů alternativních taxislužeb. V pondělí to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Vozy by navíc nemusely mít střešní svítilnu s nápisem taxi, podle ministerstva by mohla stačit nálepka, jako je tomu v jiných evropských zemích.

"Moderní aplikace a služby nemůžeme zakazovat, jenom musí všichni dodržovat stejná pravidla. Platí to jak pro běžnou taxislužbu, tak třeba pro Uber. Jedni si vybudovali špatnou pověst předraženými cenami a svým chováním a teď se bojí konkurence. Druzí porušují zákon a tvrdí, že jde o spolujízdu, přitom normálně podnikají, ale nemají licenci a pojištěné auto jako taxi," řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Nahrazení taxametru mobilní aplikací, kterou by mohli kontrolovat státní úředníci online, je model, který Uber používá například v Estonsku. Řekla to mluvčí společnosti Miroslava Jozová. I v současnosti mají podle ní úředníci šanci zkontrolovat tyto údaje zpětně. Každá jízda je zaznamenaná, každý šofér musí mít daňové identifikační číslo, musí mít živnost.

Pražští taxikáři blokují dopravní tepny na letiště, usměrňují je policisté

Primátorka Adriana Krnáčová oznámila, že nařídila přísnější kontroly taxikářů, včetně Uberu. Mají začít 4. října, v den, kdy začne platit novela silničního zákona, která dá městům větší možnosti, jak bojovat s nepoctivými taxikáři.

Před zahájením protestu se na letišti sešla primátorka Prahy Adriana Krnáčová se zástupcem Sdružení českých taxikářů. Taxikář Miroslav Žežulka řekl, že nic nevyjednali. Krnáčová jim zopakovala, ať se obrátí na stát.

V Brně vyjelo 70 taxíků na podporu pražských kolegů

Na podporu pražských kolegů proti přepravní službě Uber v pondělí vyjelo v Brně od koupaliště Riviéra sedm desítek vozů taxislužby na tuřanské letiště po velkém městském okruhu. Po stejné trase se na Riviéru většina vozů vrátila zhruba ve 13:30, poté se řidiči rozjeli. Podle předsedy Cechu Taxi Czech Republic Radka Koláře jde o iniciativu zdola od jednotlivých taxikářů a dispečinků. V Brně soud Uber předběžným opatřením zakázal.

Taxikáři nechtěli Brno zablokovat, pouze dát najevo podporu kolegům z metropole. V Brně protestující taxíky vyjely krátce po poledni normální rychlostí, nikoliv záměrně pomalu jako v Praze. Provoz v postižených ulicích v Brně pouze na pár minut zhoustl, zůstal však plynulý. Jelikož se taxikáři vydali do provozu přes křižovatku u deváté brány brněnského výstaviště, šňůra taxi vozů se hned na začátku roztrhala. Na akci dohlížejí policisté, v koloně mezi taxikáři byly čtyři policejní vozy.

Taxikáři se sjeli opět na letišti, odkud po krátké pauze vyjeli zpět.

V Brně začal Uber fungovat 1. února, v červenci však Krajský soud v Brně službu zakázal, protože jde podle něj o běžnou taxislužbu.

Auta a řidiči však nesplňují řadu požadavků, které taxikářům předepisuje zákon a místní vyhláška.

"Jedeme na podporu kolegů v Praze proti nečinnosti státních orgánů. Nás v Brně magistrát a primátor Petr Vokřál (ANO) maximálně podpořili. Nechápu, že když soud vydá předběžné opatření v Brně, v Praze nic takového nejde," řekl Kolář. V Brně je 450 koncesovaných taxikářů.

Taxikáři si před protestní jízdou na pražské letiště dali sraz na Evropské ulici

Živě: Taxikáři protestují proti Uberu. Blokují cestu na ruzyňské letiště

Taxikáři si před protestní jízdou na pražské letiště dali sraz na Evropské ulici

Pražští taxikáři blokují dopravní tepny na letiště, usměrňují je policisté

Autobusy MHD musely kvůli protestu taxikářů jezdit po letišní ploše

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist