Učitelům od listopadu vzrostou platy o 15 procent, ostatním zaměstnancům ve veřejné správě o deset procent. Kromě nich si přilepší i starostové a primátoři. Od příštího roku se jim zvýší platy zhruba o 8,5 procenta.Kromě nich si přilepší i starostové a primátoři. Od příštího roku se jim zvýší platy zhruba o 8,5 procenta. V pondělí se na tom dohodly strany vládní koalice, vláda by záměr měla schválit do konce září. Dokud vláda o růstu platů nerozhodne, zůstávají odbory veřejného sektoru ve stávkové pohotovosti. Kabinet také jednal o zvýšení rozpočtu pro vysoké školy, zatím ale není jasné, kolik peněz jim stát přidá. Bude záležet na objemu úspor, které najdou jednotlivá ministerstva ve svých rezervách.

V rozpočtu pro letošní rok by se na zvýšení platů, které nastane už od listopadu, nemusely podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) hledat dodatečné zdroje příjmů. Podmínkou je ale podle něj to, že vláda na příští rok odsune výdaje související například s odkupem vepřína v Letech nebo bojem proti suchu.

Pro příští rok Pilný kvůli růstu platů navýšil příjmy navrhovaného rozpočtu o 21 miliard korun oproti červnovému návrhu. "Ty příjmy téměř stačí na pokrytí platových požadavků," uvedl po jednání vlády.

Ekonomičtí analytici ale návrh ministerstva financí zvýšit příjmy státního rozpočtu na příští rok o 21 miliard korun kvůli aktuálnímu zlepšenému odhadu vývoje české ekonomiky kritizují. Částka podle nich nekoresponduje se změnou odhadu růstu HDP.

Učitelům a zaměstnancům ve veřejném sektoru by se podle koaliční dohody měla zvýšit tarifní složka platů. Desetiprocentní růst by se měl týkat také vojáků a příslušníků bezpečnostních složek. Jejich ministerstva vypracují o zvýšení platů zvláštní nařízení. Vláda je pravidelně schvaluje souběžně s návrhy ministerstva práce a sociálních věcí, které se týkají platů ve veřejné sféře.

Odbory koaliční dohodu uvítaly, čekají ale na to, až ji definitivně schválí i vláda. Do té doby zůstávají ve stávkové pohotovosti, protestní akce se ale pořádat nechystají. O podobě rozpočtu, do kterého se zvýšení mezd promítne, bude příští týden jednat tripartita, týden nato by ji vláda měla definitivně potvrdit.

Koalice se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) také dohodla na tom, že ministerstva přispějí na příští rok do rozpočtu čtvrtinou ze svých nespotřebovaných rezerv z let 2013 až 2016. Premiér odhaduje, že by to mohlo znamenat příjmy kolem deseti miliard korun, které bude možné využít na přidání vysokým školám a na další vládní priority. Pilný v této souvislosti zmiňoval dopravní infrastrukturu a vědu a výzkum.

Vysoké školy požadují zvýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun. Koaliční lídři nezpochybňují potřebu růstu financí v tomto sektoru, mluví ale o nižší částce v rozmezí 2,5 až 3,5 miliardy korun. Kvůli zvýšení platů i přidání vysokým školám v pondělí před Strakovou akademií demonstrovaly asi dvě desítky odborářů a zástupců vysokých škol.

Pravicová opozice v pondělí vládu kvůli podobě rozpočtu kritizovala. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek v tiskové zprávě uvedl, že kabinet vede politiku rozežraného a neefektivního státu. Poslanec Jan Skopeček (ODS) považuje plánovaný schodek rozpočtu 50 miliard korun za důkaz neschopnosti vládní sestavy využít hospodářský růst ke stabilizaci veřejných financí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist